EROĞLU BASIN BAYRAMI'NI KUTLADI


EROĞLU BASIN BAYRAMI'NI KUTLADI

Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği (ANSİAD) Başkanı Ali Eroğlu, 24 Temmuz Basın Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajında, haber alma ve yayma özgürlüğünün, demokratik hayatın vazgeçilmez unsurlarının en başında yer aldığını, halkın doğru ve tarafsız haber alma ihtiyacını karşılayan basın kuruluşlarının aynı zamanda demokrasinin güçlenmesinde önemli bir güç olduğunu söyledi.

Basında Sansürün İlk Kez Kaldırılışı'nın 106. yıldönümü nedeniyle Basın Bayramı olarak kutlanan 24 Temmuz'un bir başka öneminin de özgürlüğün simgesi Lozan'ın yıldönümü olmasından geldiğini hatırlatan Ali Eroğlu, mesajında dünyada en zor ve en zahmetli mesleklerden birinin gazetecilik olduğunun altını çizerek “Basın mensuplarımızın Türk halkının ve gerçeklerin yanında yer alacağından hiç kimsenin kuşkusu bulunmamaktadır.  Bu önemli hizmeti yerine getiren ve bu uğurda gece ve gündüz demeden insanımızın doğru haber alması için çalışan bütün basın mensuplarımızın bu gayret ve çabaları her türlü taktirin üzerindedir'' dedi.

ANSİAD Başkanı Ali Eroğlu görüşlerini şöyle dile getirdi:

“Çağdaş ve demokratik hayatın vazgeçilmez unsurlarından biri olan basın, kamuoyuna tarafsız, doğru ve hızlı biçimde bilgi ve haber vererek, toplumu aydınlatıp, meslek ilkelerine, kişilik haklarına saygı çerçevesinde çalışmalarını sürdürmektedir. Çağdaş demokrasilerin olmazsa olmazı ‘İletişim özgürlüğü’ şeffaf yönetim anlayışının da temel yapı taşlarındandır.

Basın, yaşadığımız bölge ve tüm dünyadaki gelişmeler hakkında bilgi sahibi olmamızı sağlamaktadır. Yurttaşla devlet arasındaki iletişimin sağlanması, kamuoyu oluşturulması gibi önemli görev ve sorumluluklar üstlenmektedir.

Büyük Önder Atatürk’ün, ‘Basın, bir milletin ortak sesidir. Bir milleti aydınlatma ve olgunlaştırmada, bir milletin ihtiyaç duyduğu düşünsel gıdayı vermede, özet olarak bir milletin hedefi mutluluk olan ortak doğrultuda yürümesinin sağlanmasında basın, başlı başına bir güç, bir okul, bir öncüdür’ sözü de basının önemini ve mensuplarının üstlendiği büyük sorumluluğu ortaya koymaktadır. 

Antalya'nın her alanda hedeflenen başarıya ulaşmasında ve bu başarının ülkemiz ekonomisine olumlu yönde yansımasında basın mensuplarının gösterdikleri duyarlılığın ve bu konuda yaptıkları başarılı çalışmaların büyük katkı sağladığına inanıyorum. 24 Temmuz basın bayramınızı kutlar, basın meslek ilkeleri doğrultusunda ilkeli, tarafsız, sorumlu ve bilinçli gazetecilik anlayışıyla yapılan çalışmaların devamını diler, hepinize selam ve sevgiler sunarım.