ANSİAD TARIM STRATEJİLERİ PLATFORMUNUN GÜNDEMİNDE EXPO 2016 VAR


ANSİAD Tarım Stratejileri Platformunun gündeminde Expo2016 var

ANTALYA 'YEŞİL ŞEHİR'E ADAY OLUYOR

EXPO “GELECEK NESİLLER İÇİN YEŞİL BİR DÜNYA”

Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği (ANSİAD) Tarım Sektörü bünyesinde oluşturulan ANSİAD Tarım Stratejileri Platformu'nun aylık olağan toplantısında konuşan Expo 2016 Antalya Ajansı Genel Sekreteri Selami Gülay, Expo için yarın açılacakmış gibi çalıştıklarını belirterek, Expo alanına 9500 kişi kapasiteli bir Kongre Merkezi'nin yapılacağını söyledi. Antalya'yı AİPH'in Yeşil Şehir Yarışmasına aday göstereceklerini söyleyen Gülay, Expo 2016'nın ülkenin tanıtımına ve Antalya'nın kalkınmasına çok büyük katkı vereceğini dile getirdi. ANSİAD Başkanı Ali Eroğlu, Expo kapsamında planlanan Yeşil Şehir Antalya Projesi'nin kendilerini çok heyecanlandırdığını ve her türlü desteğe hazır olduklarını söyledi.

Toplantıyı bir konuşma ile açan ANSİAD Tarım Sektörü Başkanı Dr. Savaş Titiz, toplantıda Expo2016'da gelinen nokta ile bugüne kadar yapılan çalışmalar hakkında, Expo Genel Sekreteri Selami Gülay ve ekibinin bilgi vereceğini belirterek, “Expo2016 Antalya'nın ve ülkemizin tanıtımına en büyük katkı yapacak bir organizasyon. Türkiye, tarihinde ilk kez bir Expo'ya ev sahipliği yapacak. Hem bölgemizde, hem de tüm ülkede bu konunun benimsenmesi ve sahiplenilmesi lazım diye düşünüyoruz. Bu anlamda neler yapabileceğimizi hep birlikte konuşmalıyız” dedi.

ANSİAD Başkanı Ali Eroğlu da, Expo'ya 2 yıldan daha az bir süre kaldığını hatırlatarak, “Kalan süreci en iyi şekilde değerlendirmek durumundayız. Herkesin kendisine, 'Ben veya kurumum bu kısa sürede neler yapabiliriz?' sorusunu sorması lazım” dedi. Eroğlu, Expo2016 kapsamında gündeme gelen “Yeşil Şehir” projesi ve yarışmasının kendilerini çok heyecanlandırdığını belirterek, “Çevre ve doğa konusu gelişmiş ülkelerin en çok üzerinde durduğu temel konuların başında geliyor. Şüphesiz Expo için yeni yollar, yeni köprüler yapalım, ancak çevreyi ve doğayı ilk sırada tutarak, ekonomiye de katkı yapacak bir çalışma ve planlama yapalım” dedi.

EXPO ÜÇ BÜYÜK ULUSLARARASI ORGANİZASYONDAN BİRİ

Expo2016 Antalya ile ilgili genel bir değerlendirme yapan ve bugüne kadar yapılanları sıralayan Genel Sekreter Selami Gülay, Expo'ların yarattığı ekonomik ve kültürel etkileriyle olimpiyatlar ve Dünya futbol şampiyonası ile birlikte üç büyük uluslararası organizasyondan biri olduğunu söyledi. Expo'ların 5 yılda bir düzenlenen ve altı ay süren mega organizasyon olduğunu da hatırlatan Gülay, Expo Kanunu'nun 2012 yılında çıktığını ve Expo Ajansı'nın kurulduğunu, Tarım ve Köy İşleri Bakanı Mehdi Eker başkanlığında Yönetim Kurulu ile tamamına yakını Antalyalılardan oluşan 54 kişilik konseyin de oluşturulduğunu belirterek şu bilgileri verdi:

“Gelecek nesiller için yeşil bir dünya' sloganı ile 'Çiçek ve Çocuk' temalı Expo2016 Antalya Evrensel Botanik Sergisi, ülkemizin ev sahipliği yapacağı en büyük uluslararası organizasyonlardan biri olacak. 23 Nisan-30 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek etkinlik 6 ay sürecek. Antalya Expo'su için kamuya ait Antalya-Alanya yolunun 17. kilometresinde, Aksu ilçesi sınırlarında 1121 dekarlık Aksu yakınlarındaki alan tahsis edildi. Alanın iki tarafı dere ve ayrıca taşkın sahası. Altyapıyı oluştururken ilk işimiz taşkınlardan bölgeyi korumak için çevresine 1 milyon ton malzeme ile yol olarak da kullanılacak 12 metre genişliğinde bir sedde yapımını tamamladık. 100 ülkenin katılımını bekliyoruz. 187 ülkeye davet gönderildi, bugüne kadar 41'i olumlu yanıt verdi.”

EXPO ALANINDA NELER OLACAK?

Expo 2016 Antalya sergi alanında nelerin planlandığını ve bir bölümünün yapımına başladıklarını söyleyen Gülay, “Alanda Expo Tepesi, Expo Ormanı, Expo Meydanı, Expo Gölü, Expo Kulesi, Tarım ve Çevre Müzesi, Teknoloji Bahçesi, Ülke Bahçeleri, Yerel ve Sponsor Firma Bahçeleri, Rekreasyon alanları, iki adet Anfi Tiyatro, Restoranlar ve Satış alanları ile ana salonu 5 bin kişilik ve toplamda 9500 kişilik bir kongre merkezi yer alacak” dedi. Gülay, Eyfel Kulesi'nin de Paris'te düzenlenen Expo sırasında yapıldığını hatırlatarak, bu konuda yarışma düzenlediklerini ve 127 projenin başvuruda bulunduğunu da sözlerine ekledi.

“ÇOK İYİ DURUMDAYIZ”

Toplantıda daha sonra bir sunum yapan Expo Peyzaj Direktörü Başak Calayer, “Planlama olarak çok iyi durumda olduklarını belirterek, Expo alanında projelendirilen, yapılan ve yapımı sürdürülen işlerle ilgili şu bilgileri verdi:

“1121 dönüm alanda kurulacak Türkiye'nin ilk Tarım ve Çevre Müzesi Expo 2016 Antalya'nın alan içi yollar toplam 352.000 m2’dir. Ayrıca ada içi yolları 225.000 m2, Shuttle yolları ise 24.500 m  uzunluğunda. Proje kapsamında 75 dönüm büyüklüğündeki Expo Göleti’nin kazı işi tamamlanmıştır. Gölet ve gölet bağlantı kanallarının 110 dönümlük yalıtım çalışması bitirilmiştir. Alan içi, alt-üst yapı çalışmaları (içme suyu, atık su, alan içi kaplama, terfi merkezleri, alan içi yollar, otoparklar vb) devam etmektedir. Bitiş tarihi ise 2014 Aralık ayıdır. EXPO 2016 Antalya’nın düzenleneceği alan, Aksu ve Tehnelli Çayı arasında yer almaktadır. Bu bölge devamlı olarak su taşkınlarına maruz kaldığından sergi alanında drenaj ve sedde çalışmaları yapılmış, Sedde ve Sedde Üstü Yol Yapım işi tamamlanmıştır. EXPO Kulesi için ulusal mimari proje yarışması açılmış ve 127 başvuru alınmıştır. Yarışma Haziran ayında sonuçlandırılacaktır.

BİTKİLENDİRME ÇALIŞMALARI

Türkiye’nin ağaç zenginliğini gösterecek 118 türde, 20.000 civarında yetişkin ağaç 2014 yılı sonuna kadar dikilmiş olacaktır. Ağaç dikim işi alanda devam etmektedir. Daha önce yapılan röleve çalışması yenilenmiş ve bunun sonucunda alanda 41 türde 1.379 adet ağaç tespit edilmiştir. Ocak 2014’ten itibaren alana 16 türde 990 adet ağaç dikimi yapılmıştır. Alanda 51 türde toplam 2.369 bitki bulunmaktadır.

BİTKİ DEPOSU

EXPO 2016 Antalya Sergi Alanının, Bitkilendirilmesi ve Bakım Hizmetleri İşi kapsamında yüklenici firmanın Abdurrahmanlar köyünde tesis ettiği 30 dekar büyüklüğündeki depo alanında, 45 türde 6.831 adet ağaç ve ağaççık bulunmaktadır. Alanda ayrıca; Endemik Bitkiler Bahçesi, Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Bahçesi, Geofit Bahçesi, Kaktüs Bahçesi, Sucul Bitkiler havuzu ve Türk Bahçesi de yer salacaktır.”

KAMU YATIRIMLARI HIZ KAZANDI

Expo 2016 alan düzenleme çalışmaları ile birlikte kamu kuruluşlarının yatırımlarına hız verdiğini söyleyen Başak Calayer, DSİ'nin dere yatağı ıslahı ile taşkın önleme çalışması yaptığını, toplulaştırma çalışması ile de bölgedeki tarım altyapısı ve uygulamaları çağdaş bir yapıya kavuşacağını söyledi. Antalya’nın endemikleri ile ilgili tespit, listeleme, üretim, kataloglama ve yayın çalışmasının Antalya'daki kurumlarla işbirliği içinde sürdürüldüğünü anlatan Calayer, “EXPO 2016 Antalya alanında yer alacak olan Tarım Müzesi, tarımsal uygulamaların tarihten günümüze evrilmesinin ve çağdaş uygulamaların genç kuşaklara tanıtılmasının dünyadaki ender örneklerinden biri olarak Antalya için yeni bir cazibe merkezi oluşturacak” dedi.

Bakanlar Kuruluna 20 Mayıs 2014 tarihinde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker tarafından EXPO 2016 Antalya sunumu yapıldığını söyleyen Calayer, “Başbakanımız tarafından desteklenen proje diğer tüm kabine üyesi Bakanlıklar tarafından da beğeni ile karşılandı. Devletin tüm unsurları tarafından EXPO 2016 Antalya’ya katkı sağlaması yönünde talimatlar verildi. Bu kapsamda diplomatik temsilciliklerimizin de tam desteği ile, büyükelçiler toplantısı sırasında yurt dışında görevli 90 büyükelçimiz, EXPO hakkında bilgilendirilmiştir. Ayrıca Birleşmiş Milletler Cenevre Daimi Temsilciliğimiz ile birlikte, Haziran ayı başında Cenevre’de görevli 100 ülkenin Cenevre Daimi Temsilcilerinin ve uluslararası kuruluş temsilcilerinin davetli olduğu bir resepsiyonla EXPO 2016 Antalya tanıtılmıştır” dedi.

YEŞİL ŞEHİRLER KONFERANSI ve ANTALYA YEŞİL ŞEHİR PROJESİ

Toplantıda Yeşil Şehirler konusunda bir sunum yapan Expo Dış İlişkiler Direktörü Ceren Gökçe, EXPO 2016 Antalya Ajansı olarak, “AIPH Yeşil Şehirler Komitesi” tarafından düzenlenen konferansın 2015 versiyonuna Antalya’nın ev sahipliği yapması için çalışmaların sürdüğünü söyledi.

'Communities in Bloom Yarışması' hakkında da bilgi veren Gökçe şöyle devam etti:

“Communities in Bloom yarışması, kar amacı gütmeyen ve mahallelerin, semtlerin yaşadıkları yerle gurur duymalarını, çevreye ilişkin sorumluluk duygusu geliştirmelerini, toplumdan her kesimin katılımını sağlayarak yaşadıkları yeri güzelleştirmelerini, yeşil alanları artırmayı amaçlayan bir oluşumdur. AIPH, Antalya’nın 2015’te yarışmaya katılmasını teşvik etmektedir. Yeşil Şehirler Komitesi AIPH üyeleri arasından ilk pilot uygulamayı Antalya’da gerçekleştirmeyi hedeflemekte olup ilgili çalışmalar başlamıştır. Communities in Bloom katılım sürecinde organizatörle birlikte şehrimize destek verecektir. Bu anlamda Antalya diğer AIPH üyesi ülkelerdeki şehirlere örnek ve öncü olacaktır.”

Ceren Gökçe, Antalya Yeşil Şehir Projesi için Kaleiçi'nin çok uygun olduğuna da dikkat çekerek, “Avrupa'da ve tüm dünyada yaygınlaşan Yeşil Şehir, başka bir ifade ile çiçek açan şehirler arasına Antalya mutlaka girmelidir. Yeşil şehir kente, uluslararası bir kimlik kazandırdığı gibi, kent halkının yaşam kalitesini, Turizm Endüstrisinin değerini artırır” dedi.

Soru cevap bölümünde soruları yanıtlayan Expo 2016 Antalya Ajansı Genel Sekreteri Selami Gülay, yol konusundaki bir soruyu yanıtlarken “Yol konusunda sıkıntı görünmüyor. Batı çevre yolunun ardından bizim alana ulaşacak olan Kuzey Doğu çevre yolu da Expo'ya yetiştirilecek” dedi.

Gülay, bu alanda bir kongre merkezine gerek olup olmadığı yolundaki soruya da, “Antalya çok ciddi bir kongre destinasyonu. Kongre için gelen ve çok para harcayan insanlar, toplantının yapıldığı yerde yatmak istemiyorlar. Günlerinin tamamı burada geçiyor. Çevreyi de görmek istiyorlar. Bu yüzden otel dışında çağdaş, batı standartlarında 9500 kişi kapasiteli bir Kongre Merkezi de planlıyoruz. Bu konuda başarılı olacağımıza inanıyorum” şeklinde konuştu. Expo 2016 alanının sergi tamamlandıktan sonra Tarım Bakanlığı'na devredilmesinin sakıncalarını dile getiren bir katılımcıya da “Expo Antalya'nındır. Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı her ne kadar Yasa'da bu devirden söz ediyorsa da işletmeye o kadar meraklı değil. Bu madde zorunlu olarak konuldu. Antalya'ya devredilebilir” şeklinde yanıt verdi. Gülay, Expo 2016'nın Antalya'da özellikle tarım ekonomisinin gelişimine çok büyük katkı vereceğine inandıklarını da belirterek, “Expo'ya simge olarak seçilen Şakayık üretimi gösteriyor ki, Expo Antalya çiçekçiliğini çok canlandıracak” dedi. Expo için 8 milyon ekstra ziyaretçi beklentisinin de yanlış anlaşıldığını dile getiren Gülay, “Sırf Expo için geleceklerin sayısı 1,3 milyon kişi civarında olur. Biz Antalya'ya gelen mevcut turisti de buraya çekmeyi amaçlıyoruz” dedi.

Toplantıyı bir konuşma ile kapatan ANSİAD Başkanı Ali Eroğlu, Expo 2016'nın şehre çok şey katacağına inandıklarını dile getirerek, “Aslında buna kentteki tüm sivil inisiyatifin inanması ve katkı vermesi gerekir. Biz işadamları olarak her türlü desteğe hazırız. Özellikle Yeşil Şehir ve çevre koruma konusunda heyecanla hazırız” dedi.