CHP GENEL SEKRETERİ GÜRSEL TEKİN, ANSİAD'I ZİYARET ETTİ


CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, ANSİAD'ı ziyaret etti

TEKİN: “İŞ DÜNYASI HÜKÜMETE YETERİNCE İSYAN ETMİYOR”

 

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, “Türkiye siyasetinde maalesef 'Ortak Aklı' bir türlü sağlayamadık. Avrupa'da azınlıkta da olsa, iktidar ve muhalefet bazı kanunlar çıkarken ortak bir noktada birleşebiliyor. Bunun adı da herhalde katılımcı demokrasi ve ortak akıl olsa gerek” dedi. İş dünyasının kuralları oluşmadığı için hükümetin tepkilerine karşı yeterince isyan etmediğini söyleyen Gürsel Tekin, “TÜSİAD Başkanına iş dünyası sahip çıkmadı. Odalar Birliği, aralarında dostlarımız da var ne iş yapar?” dedi.

 

Bazı ziyaretler ve incelemelerde bulunmak üzere Antalya'ya gelen ve Antalya Sanayici ve İşadamları Derneğini ziyaret ederek Yönetim Kurulu üyeleri ile görüşen Gürsel Tekin'i Başkan Ali Eroğlu yurt dışında olduğu için Başkan Yardımcısı Abdullah Erdoğan, Başkan Yardımcısı M. Sadi Kan ve Yönetim Kurulu üyeleri Serdar Armağan, Bilgehan Yellice, İlker Altay ve Aykut Ege ile Yüksek Danışma Kurulu Başkanı Mehmet Hacıarifoğlu karşıladı.

 

Beraberinde İl Başkanı Devrim Kök, Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Döşemealtı Belediye Başkanı Turgay Genç ve bazı partililerle birlikte ANSİAD'a gelen Gürsel Tekin'e yeni görevinde başarılar dileyen Başkan Yardımcısı Abdullah Erdoğan, Soma'da meydana gelen faciadan duydukları üzüntüyü dile getirerek, iş dünyası olarak bu acıların tekrar yaşanmaması için gerekli yasal düzenlemelerin yapılmasını arzu ettiklerini anlattı.

 

Gürsel Tekin, iş kazalarının adeta Türkiye'nin kaderi olduğuna dikkat çekerek, “Bu vahim olay gerçekten ilk değil ama son olmalı. Peki ne yapmalıyız? Bu konuda evrensel kurallar var. Bunları hayata geçirerek işe başlamalıyız. AB bu kuralları ve evrensel hukuku bize dayatıyor diye kızanlarımız var. Oysa biz AB'ye bu evrensel hukuka sahip olmak için girmek istemeliyiz” dedi. Tekin, bu konuda iş dünyasının da yasal düzenlemelerle ilgili olması gerektiğini dile getirerek, Türkiye'nin hala İLO sözleşmesini imzalamamış olmasını bir ayıp olarak nitelendirdi, “Yasal düzenlemeleri süratle yapmalıyız” dedi.

 

TÜSİAD BAŞKANINA İŞ DÜNYASI NEDEN SAHİP ÇIKMADI?

TÜSİAD Başkanı Muharrem Yılmaz'ın yabancı sermayenin Türkiye'den çekilmesi ile ilgili yaptığı açıklamada, kelimeler ve cümleleri seçerek ve büyük bir nezaket içinde, “Yabancı Sermaye o ülkede siyasi istikrar yoksa gelmez” sözleri nedeniyle neredeyse Vatan Haini ilan edildiğini hatırlatan Gürsel Tekin, şöyle devam etti:

“İş dünyasının söylediklerini, üstelik doğru olan bu sözleri hazmedemeyen bir iktidar düşünülebilir mi? Bu düşüncedeki bir iktidar ve o'nun başkanı herkesi azarlayarak, tehdit ederek bu engelleri nasıl aşacak?”

 

İş dünyasının kuralları oluşmadığı için hükümetin tepkilerine karşı yeterince isyan etmediğini söyleyen Gürsel Tekin, “TÜSİAD Başkanına iş dünyası sahip çıkmadı. Odalar Birliği, aralarında dostlarımız da var ne iş yapar?” dedi. CHP'nin iş dünyası ile iyi bir diyalog içinde olduğuna da dikkat çeken Tekin, “İş dünyası oyunu CHP'ye verdi. CHP'nin herkesin nefes alabileceği, düşüncelerini korkmadan anlatabileceği sistemle ilgili hazırlıkları var. Bu aksaklıkları gidereceğimize inanın” diye konuştu.

ANSİAD Başkan Yardımcısı Abdullah Erdoğan'ın CHP'nin özelleştirmelerle ilgili görüşünün ne olduğu yolundaki sorusuna yanıt veren Gürsek Tekin, “Özelleştirmeye değil, özelleştirmenin yöntemine karşıyız. Özelleştirmede temel kural şeffaflık olmalı. İhale Yasası'nın şeffaflıktan uzak maddelerini değiştirelim diyoruz, mecliste çoğunluğu olan iktidar partisi buna yanaşmıyor. İhalelerde yasa ile uygulama arasında bir türlü tesanütü yakalayamadık. İhaleleri denetleyecek olanların hepsi cezaevlerinde” dedi.

 

İktidarların gelip-geçici, kalıcı olanların odalar ve sivil hareket olduğuna vurgu yapan CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, sözlerini şöyle tamamladı:

“Kalıcı iktidar olmak istiyorsanız, toplumların unutamayacağı yasalar çıkarmalısınız. Yıllar geçtiği halde, 'şu yasayı bu parti çıkarmıştı' demeli insanlar. Şöyle bir geriye bakın, kısmen rahmetli Özal dışında geçmişi bu anlamda nasıl anıyoruz?”