OPET'İN KURUCUSU FİKRET ÖZTÜRK ANSİAD'IN KONUĞU OLDU


OPET'in kurucusu Fikret Öztürk, başarı öyküsünü ANSİAD üyeleri ile paylaştı

“NE İŞ YAPARSANIZ YAPIN, AMA DÜRÜSTÇE YAPIN”

Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği (ANSİAD)ın 8’inci Olağan Toplantısı’na konuşmacı olarak katılan Öztürkler Petrol (OPET) Yönetim Kurulu Başkanı Fikret Öztürk, öğretmenlikle başladığı iş hayatında akaryakıt sektörünün dev şirketi OPET’i nasıl bu noktaya getirdiklerini anlattı. Öztürk, işadamlarına öğütler verirken, “Müteahhit olacaksanız Ankara'da, Türkiye'de ticaret yapmak için İstanbul'da, Avrupa'da ticaret yapmak için Londra'da, dünyada ticaret yapmak için New York'da yaşayacaksınız” dedi. Öztürk, hiçbir zaman kayıt dışı akaryakıt alıp satmadığını belirterek, “Yoksa KOÇ benimle ortak olur muydu?” diyerek “Ne iş yaparsanız yapın dürüstçe yapın” tavsiyesinde bulundu.  

ANSİAD Denetleme Kurulu Üyesi Erhan Erdem'in başkanlığını yaptığı Su Hotel'deki toplantıda, OPET Yönetim Kurulu Başkanı Fikret Öztürk, öğretmenlikten başlayarak, petrol dağıtım şirketi OPET'e uzanan yaşam öyküsünden kesitlerin yer aldığı bir sunumla konuşmasına başladı. Öztük,şöyle devam etti:

“Hayat hikâyemize baktığınız zaman ticarete madeni yağ alanında küçük bayiliklerle başladık. Madeni yağ işi Türkiye’nin en büyük akaryakıt ve madeni yağ distribütörlüğüne dönüştü. Sonra akaryakıt istasyonu şirketlerine talip olduk ve bunların sayısı oldukça çoğaldı. Önce biraz tereddüt ettik sonra “Neden dağıtım şirketi kurmayalım” dedik. 1992 Yılı Şubat’ında İstanbul’a taşındık. Mayıs ayı içerisinde dağıtım şirketi girişimimiz oldu ve Aralık ayında da OPET olarak faaliyete başladık. 2002 Yılı sonunda Koç Holding Enerji Grubu ile %50 - %50 bir ortaklık gerçekleştirdik ve Opet, bu ortaklıktan doğan güç birlikteliği ve sinerji sonucu hızla büyüyen ve sektörün ilk sıralarına yerleşen bir firma olarak, müşteri memnuniyetinde liderliğini sürdürüyor. Yani 5 metrekarelik madeni yağ dükkanı, Öztürkler Petrol’e, Öztürkler Petrol OPET’e ve OPET bugün ülkemizin en önemli markalarından birine dönüştü.” 

 DİSİPLİN, ÖZVERİ VE DÜRÜSTLÜK ANA PRENSİBİMİZ

İş hayatında başarı için disiplin, özveri ve dürüstlük prensiplerine sadık kalınması gerektiğini belirten Öztürk, girişimci olmanın da önemini vurguladı. “Hayatım boyunca kayıt dışı akaryakıt alıp satmadım. Yapsaydım Koç gelip benimle ortak olur muydu?” diyerek, 'Ne iş yaparsanız yapın dürüstçe yapın” tavsiyesinde bulundu. 

 Koç Grubu ile ortak olduktan sonra ortaklığı her geçen gün büyüttüklerini söyleyen Öztürk, “Koç ile yüzde 50-50 ortağız. Ortaklık teklifi geldiğinde benim tek şartım buydu. 2 Yılda bir yönetim kurulu başkanı değişecekti. Anlaşmamızdaki bu hükme rağmen, ortaklığın başladığı 2002'den beri benim bu görevim sürüyor. Çünkü ben hep OPET için çalışıyorum. Özel işlerimi yaparken yaptığım masrafları OPET'e hiç ödetmedim” dedi.

OPET dışında bir turizm yatırımına girdiğini söyleyen ve Belek'te 600 yataklı bir golf otelini bu yıl hizmete açan Öztürk, inşaatla bizzat ilgilendiğini söylerken, “Briketin üstünde yattığım yumuşaklığı kuş tüyü yastıklarda bulamıyorum” diye konuştu.

DAİMA YAPABİLECEĞİM SÖZLER VERDİM

“İş hayatında daima yapabileceğim sözler verdim. Ticaret hayatında verilen söz çok önemlidir. OPET’in kuruluşunda uluslararası şirketlerde çalışmış deneyimli arkadaşlarımızı şirketimize transfer ettik. Ondan sonra profesyonellik anlayışı gelişti. Hem insan ilişkilerimi hem de tecrübelerimi onlarla paylaştım. Onların uluslararası şirketlerdeki deneyimleri de bir araya gelince başarı da kaçınılmaz oldu.”

KAZANDIĞIMIZ HER KURUŞU ÜLKEMİZ İÇİN HARCIYORUZ

Bütün bu başarıyı eşi Nurten Öztürk'le birlikte elde ettiklerini söyleyen Fikret Öztürk, “Benim hayatta bir frenim var. O da eşim Nurten” dedi ve şöyle devam etti:

“Bir de hiçbir zaman unutmamak lazım ki eşim Nurten Öztürk’ün liderliğindeki sosyal sorumluluk projeleri OPET’in başarısında çok önemli bir yer tutar. Bunların başında  “Temiz Tuvalet Kampanyası” geliyor. Sonrasında “Yeşil Yol Projesi”, “Örnek Köy Projesi” ve “Tarihe Saygı Projesi” gibi projelerin yanında eğitime verdiğimiz destekler de çok önemlidir. Biz kazandığımız her kuruşu bu ülke için harcıyoruz. Bir kısmını şirketin gelişimi için yatırım olarak harcarken bir miktarını da toplumumuz için harcamayı yeğledik. Çünkü içinde bulunduğumuz toplumla var olduğumuza inanıyoruz.”

ÖZTÜRK'DEN İŞADAMLARINA TAVSİYELER

Başarı öyküsünü anlatırken konuşmasının büyük bir bölümünde işadamlarına tavsiyelerde bulunan OPET Yönetim Kurulu Başkanı Fikret Öztürk'den işte tavsiyeler:

“- Müteahhit olacaksanız Ankara'da, Hukukçu olacaksanız Ankara veya İstanbul'da, Türkiye'de ticaret yapacaksanız İstanbul'da, Avrupa'da ticaret yapacaksanız Londra'da Dünyada ticaret yapacaksanız New York'da yaşayacaksınız.

- İnsanın işini sevmesi lazım, işinizin başında olursanız başarılı olursunuz. İşinizle yatıp, işinizle kalkacaksınız.

- Ne iş yaparsanız yapın; dürüstçe yapın.

- İş hayatında çeyrek hukukçu, çeyrek muhasebeci olacaksınız.

- Mantığınıza uymayan hiçbir işe girmeyin,

- Çalışacak zamanı da, dinlenecek zamanı da iyi bilin. Spora mutlaka zaman ayırın.

- Bol bol seyahat edin, ama her şeye alıcı gözle bakın.

- Ayağınızı yorganınıza göre uzatın, ödeyebileceğiniz kadar borcun altına girin.

- Ufkunuz her zaman geniş olsun, geniş düşünün ve ileriye dönük yeni yatırımlar planlayın.

- Söylediğiniz her sözün arkasında durun.

- Ben riski sevmem, risk almam derseniz ticaret yapmayın.

- Kendi işini düşünürken, biraz da ülkeni düşün.”

 

Konuşmanın sonunda, ANSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ali Eroğlu ile Toplantı Başkanı Erhan Erdem, OPET Yönetim Kurulu Başkanı Fikret Öztürk'e deneyimlerini paylaştığı için teşekkür ederek bir de gecenin anısına plaket sundu.