VERGİ DAİRESİ BAŞKAN V. HALİL AKÇA ANSİAD'I ZİYARET ETTİ


Vergi Dairesi Başkan Vekili Halil Akça ve ekibi ANSİAD'ı ziyaret etti

ANTALYA'NIN VERGİ GELİRİ %11 ARTTI

Antalya Vergi Dairesi Başkan Vekili Halil Akça ile ekibi Vergi Haftası nedeniyle Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği (ANSİAD) yönetimini ziyaret etti. ANSİAD Başkanı Ali Eroğlu, Antalya'da kazandıkları paranın vergisini büyük kentlerde ödeyen iş adamlarına dikkat çekerken, Vergi Dairesi Başkan Vekili Akça, 2013 yılında Antalya'da vergi gelirlerinin yüzde 11 oranında arttığını, Antalya'nın giderinden çok geliri olan 12 il arasına girdiğini söyledi.

Vergi Haftası ile ilgili olarak çeşitli etkinlikler düzenlediklerini anlatan Vergi Dairesi Başkan Vekili Halil Akça, vergi bilincini geliştirmek amacıyla okullarda bir dizi eğitim çalışması yaptıklarını dile getirdi. 16 Mart'ta ilk kez bir Halk Koşusu düzenleyeceklerini söyleyen Akça, farkındalık yaratmak ve etkinliklerle personeli motive etmek istediklerini belirtti. Vergi rekortmenlerini işyerlerinde ziyaret ederek, plaket verdiklerini de söyleyen Halil Akça,  2013 yılında vergi gelirlerinin yüzde 11 civarında artış gösterdiğini, Antalya'nın geliri giderinden fazla 12 il arasına girdiğini sözlerine ekledi.

Vergi adil toplanıp, adil harcanmalı

Ziyaretten duydukları memnuniyeti dile getiren ANSİAD Başkanı Ali Eroğlu, vergi, konusunda herkesin hassas olması gerektiğini belirterek, “Vergi adil ve adaletli toplanması ve adaletli bir biçimde harcanması gereken bir yapı. Bu konuda ülke olarak çaba harcamamız gerekiyor. Şeffaf olunması gerekiyor” dedi. Verginin olmazsa olmaz kuralların başında geldiğini dile getiren Eroğlu, “Ancak sistemin adil olması lazım. Dolaylı vergiyi en yüksek oranda alan ülkelerin başındayız” diye konuştu.

Turizmin başkenti Antalya'da faaliyet gösteren turistik işletmelerin vergi dairelerinin büyük kentlerde olduğunu hatırlatan ve bu durumun yerel yönetimlerin gelirlerini olumsuz etkilediğini söyleyen Ali Eroğlu, “İş sahiplerinin nerede kazanıyorlarsa, o kazancın vergisini o ilde yatırması gerektiği inancını taşıyoruz. Burada kazanıp başka ilde yatırılan vergiden belediyelerin aldığı pay azalıyor. Başka bir ifade ile Antalya'da kazanılan paranın faydasını İstanbul, Ankara gibi belediyeler alıyor” dedi.

Ziyaretin sonunda Antalya Vergi Dairesi Başkan Vekili Halil Akça, vergi gelirlerinin artmasında katkıları nedeniyle üyeleri nezdinde Başkan Ali Eroğlu'na bir plaket verdi.