MACARİSTAN BÜYÜKELÇİLİĞİ TİCARET MÜŞAVİRİ ANSİAD'I ZİYARET ETTİ


Macaristan Büyükelçiliği Ticaret Müşaviri ANSİAD'ı ziyaret etti.

MACARİSTAN İŞ DÜNYASI İLE İŞBİRLİĞİ İSTİYOR

Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği (ANSİAD)ı ziyaret eden Macaristan'ın Türkiye Büyükelçiliği Ticaret Müşaviri Janos Weisz, Antalyalı işadamları ile birebir işbirliğine girmek istediklerini belirterek, ANSİAD Başkanı Ali Eroğlu'ndan destek istedi. Weisz, Macaristan ile Türkiye arasındaki karşılıklı ticaretin 2,5 milyar dolara ulaştığını, her iki ülke hedefinin 2015'e kadar 5 milyar dolar olduğunu söyledi.

Beraberinde Macaristan'ın Antalya Fahri Konsolosu ve ANSİAD önceki dönem başkanlarından Bekir Bülend Özsoy ile birlikte, ANSİAD Başkanı Ali Eroğlu ile Başkan Yardımcısı Sadi Kan'ı ziyaret eden Janos Weisz, Antalya'ya ilk kez geldiği için üzgün olduğunu belirterek, geçen yıl iki ülke Başbakanının karşılıklı ziyaretlerinden sonra Macaristan-Türkiye ilişkilerinin olağanüstü arttığını belirtti. 2012 Yılında 2,2 milyar dolar karşılıklı ticaretin, 2013'de 2,5 milyar dolara yükseldiğini, iki ülke Başbakanlarının talimatı ile 2015 yılı hedefinin de 5 milyar dolar olarak belirlendiğini söyleyen Janos Weisz, “Karşılıklı ziyaretlerin ardından çeşitli konularda çalışma grupları oluşturuldu. Örneğin Enerji Çalışma Grubu'nda alınan kararla Nükleer Enerji santralleri konusunda tecrübelerimizi Türkiye'ye aktaracağız. Türkiye'de kurulacak santral bizimkinden daha modern, ancak işletme sistemleri konusunda Türk personeli eğiteceğiz” dedi. 

Ticaret Odaları ve KOSGEB kuruluşları başta olmak üzere iki ülke arasında kurumların işbirliği içinde çalıştığını hatırlatan Janos Weisz, iş adamlarına yönelik olarak vize konusunda yaşanan sorunların tamamen ortadan kaldırıldığını dile getirdi.

 

EROĞLU “İŞBİRLİĞİNE HAZIRIZ”

Macaristan'la tarihten gelen bir birlikteliğin söz konusu olduğunu söyleyen ANSİAD Başkanı Ali Eroğlu, her alanda işbirliğine hazır olduklarını belirterek, “Öncelikle hangi sektörlerde işbirliği yapabiliriz bunu belirlememiz lazım. Örneğin bizim yüksek teknoloji ürünlerine ihtiyacımız daha fazla. Her iki ülkenin idarelerine düşen görev, işadamlarını bir araya getirerek ticareti kolaylaştırmak olmalı. Türk insanı olarak biz Macaristan'a sıcak bakıyoruz. Oraya gittiğimizde samimi duygularla söylemek gerekirse kendimizi evimizde hissediyoruz. Vize konusunda harcanan çabaların artmasını istiyoruz. Hatta tüm AB ülkelerinde Türk insanının vizesiz dolaşmasının sağlanmasını istiyoruz” dedi.

Turizm konusunda da işbirliğinin iki ülkeye de yarar sağlayacağına dikkat çeken Eroğlu, “Macaristan'da Osmanlı döneminden kalan eserleri çok iyi koruduğunuzu görüyoruz. Sadece bu özelliği ile Macaristan Türk insanı için gezilip görülebilecek bir cazibe merkezi. Aynı şekilde Macarlar için de sahillerimiz ve tarihi yerlerimiz görülmeye değer. Turistler için de karşılıklı vize kolaylığı sağlanmalı” diye konuştu.

Macar Ticaret Müşaviri Janos Weisz kendisine gösterilen ilgiye teşekkür ederek, Macaristanlı işadamları ile birebir ilişki kurmak isteyen Antalyalı işadamlarına her zaman yardımcı olmaya hazır olduğunu belirterek, kendisine ulaşılacak adresi de verdi.

 

JANOS WEISZ

Counsellor, Head of Commercial Section

Consulate General of Hungary

Commercial Section

MetroCity A Blok K:6 Büyükdere Cad.No:171 1.Levent 34330 İstanbul, Turkey

Tel: 0.212.344 12 67  Faks: 0.212.344 12 69   E-Mail-istanbul@hita.hu