ANSİAD, ANTİK ÇAĞDAN ÜYE KAYDI YAPTI


M.S 2. yüzyılda yaşayan Kumlucalı hayırsever tüccar Opramoas ANSİAD'a üye kabul edildi.

ANSİAD, ANTİK ÇAĞDAN ÜYE KAYDI YAPTI

Tarihte dünyanın en hayırsever insanı olarak bilinen, MS. 2. yüzyılda Antalya’nın Kumluca ilçesinde bulunan Rhodiapolis Antik Kentinde yaşayan Opramoas ANSİAD üyesi oldu. Yaşadığı M.S. 2. yüzyılda çevreye, kentlere ve insanlara yaptığı yaklaşık 3 milyon dinar ile dünyanın en hayırsever insanı olarak kabul edilen Opramoas, Arkeolog Prof. Dr. Nevzat Çevik'in müracaatı ile ANSİAD'ın 2014 yılı 2.olağan toplantısında üyeliğe kabul edildi.

Hotel Su' da yapılan toplantıda ANSİAD üyelerine Opramoas hakkında bilgi veren Prof.Dr.Nevzat Çevik, Antalya’nın Kumluca ilçesinde yer alan Rhodiapolis Antik Kentinde MS. 138-161 yılları arasında yöneticilik yaptığı bilinen hayırsever Opramoas’ın, en büyük hayrının, MS. 141 yılında meydana gelen depremde yıkılan 33 Likya kentinin yeniden inşa edilmesi olduğunu bildirdi. Opramoas’ın ayrıca gelinlik kızlara çeyiz parası, küçük çocuklara eğitim yardımı, yoksullara yardım ve açların doyurulması gibi birçok hayır işini de üstlendiğini söyleyen Prof.Dr.Çevik, Opramoas'ın Antalya için çok önemli bir değer olduğunu ve tanıtılması gerektiğini vurguladı. 

Rhodiapolis Antik Kenti kazı çalışmalarını yürüten Akdeniz Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. İsa Kızgut ise, Opramoas adına ölümünden sonra yaptırılan anıt mezar taşları üzerinde, yardımlarının listesi, Romalı yöneticilerle yaptığı mektuplaşmaları içeren 12 yazıt, 19 mektup ve 33 dokümanın yer aldığını söyledi. Likya bölgesinde tarım, ticaret, bankerlik ve deniz ticareti gibi işlerle uğraştığı belirlenen Opramoas'ın ANSİAD'a üyelik başvurusunun okunmasından sonra ANSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ali Eroğlu ve konuk konuşmacı Doç.Dr.deniz GÖKÇE, Opramoas'ın üyelik beratını Kumluca Belediye Başkanı Hüsamettin Çetinkaya'ya verdi. Böylece Likyalı tüccar ve hayırsever Kumlucalı Opramoas ANSİAD'ın en yeni üyesi oldu. Toplantıya katılan tüm üyelere de Opramoas'ın temsili mektubu ve üyelik başvuru dilekçe beratı dağıtıldı.