ANSİAD 24 YAŞINDA


ANSİAD 2013 Yılı “Yılın Medya, Kültür, Sanat ve Başarılı İşadamı” ödülleri sahiplerini buldu.

ANSİAD 24 YAŞINDA

EROĞLU: “TÜRKİYE DÜNYADA GÜCÜNÜ KAYBEDEN BİR ÜLKE GÖRÜNÜMÜNDE”

Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği (ANSİAD)ın 24. kuruluş yıldönümü muhteşem bir balo gecesi ile Ramada Plaza Oteli’nde kutlandı. Yoğun bir katılımla gerçekleştirilen gecede konuşan ANSİAD Başkanı Ali Eroğlu; konuşulan ve tartışılan bir ülke olan Türkiye'nin demokrasinin önemini kavradığını belirterek, “Türkiye yaz aylarından bu yana demokrasinin ve hukukun zayıfladığı, kendi içinde büyük çatışma yaşayan, bu nedenle dünyada gücünü kaybeden bir ülke görünümündedir” dedi. Ali Eroğlu, “Artık daha ilkeli bir siyaset ihtiyacımız, yeni bir Anayasa ihtiyacımız, daha çoğulcu ve katılımcı demokrasi ihtiyacımız, daha şeffaf ve hesap veren bir siyaset ve kamu yönetimi ihtiyacımız açıkça görülmektedir” dedi.

ANSİAD'IN 24. Kuruluş Yıldönümü Balosu'na Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya Vali Vekili Turan Eren, Antalya Milletvekilleri Sadık Badak, Hüseyin Samani, Gürkut Acar ve Yıldıray Sapan, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın iş dünyasının önde gelen isimleri eşleri ile birlikte katıldı. Gece boyunca, Hayat Sanat Hafif Müzik Orkestrası sanatçıları ile ANSİAD üyeleri Vahdet Narin ile Dr. Yusuf Örnek adeta müzik ziyafeti çekti.

Balo'nun açılış konuşmasını yapan ANSİAD Başkanı Ali Eroğlu, ANSİAD'ın 19 yıldır verdiği ödülleri anlatarak, “Ödül vermek takdire layık insanları bulmak, onları motive etmek, başarıyı yücelterek insanlara değer vermek çok önemlidir ve Türkiye'nin böylesi ortamlara ihtiyacı vardır” dedi. Türkiye'de son bir ay içinde yaşananları tanımlamak, tariflemek ve analiz etmek istemediğini belirterek, “Ama Dante diyor ki; 'Cehennemin en karanlık köşesi ahlaki kriz zamanında sessiz ve tarafsız kalanlara ayrılmıştır'. Bu nedenle demokrasi ve hukuk konularına vurgu yapmak ihtiyacı duyuyorum” diye konuştu.

Eroğlu'ndan Demokrasi ve Hukuk vurgusu

ANSİAD'ın bu tür gelişmelere soğukkanlı ve ilkesel bakmak geleneğine sahip olduğunu ve 24 yıl önce hazırlanan ANSİAD tüzüğünde ANSİAD'ın demokratik, laik hukuk devletine bağlı olduğunun yazıldığını hatırlatan Ali Eroğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bu yüzden biz gelişmeleri bu çizgimizle değerlendiririz. Eskiden Rusya'da beş altın öğüt varmış. Bunların ilki 'Düşünme', ikincisi 'Düşünsen de konuşma', üçüncüsü 'Eğer düşünüyor ve konuşuyorsan, hiç olmazsa yazma', dördüncüsü 'Düşünüp, konuşup, yazıyorsan bile sakın imzalama' ve sonuncusu da 'Eğer bütün bunları yaptıysan, bütün sürprizlere hazır ol'. Ne kadar şanslıyız ki; Türkiye ne olursa olsun konuşulan, tartışılabilinen bir ülke. Türkiye artık demokrasinin önemini kavramış bir ülke. Artık hepimiz görüyoruz ki; demokrasi olmadan ekonomik gelişme olmuyor, hukuk devleti olmadan modern devlet, gelişmiş ekonomi ortaya çıkmıyor. İşte bir kez daha siyasi ve hukuki çalkantı yaşıyoruz ve bir kez daha Türkiye ekonomisi tökezliyor. Ekonomimiz kur sıçraması, dış finansman sorunu, güvensizlik nedeniyle durgunluğa girmek üzere. Türkiye yaz aylarından bu yana demokrasinin ve hukukun zayıfladığı, kendi içinde büyük çatışma yaşayan ve bu nedenle dünyada gücünü kaybeden bir ülke görünümündedir. Bu nedenle işadamları olarak hangi gerekçe ile olursa olsun demokrasiden ve hukuktan taviz verilmemesini, hukukun her zaman herkese gerekli olduğunun görülmesini ve bu durumdan ancak ileri demokrasi ve gerçek bir hukuk devleti olarak çıkabileceğimizi ifade etmek istiyorum”

Türkiye'nin hızla, yolsuzluklarla mücadele eden, kanunların herkese eşit şekilde uygulandığı, kuvvetler ayrılığını esas alan bir yapıya geçmesi gerektiğine vurgu yapan Ali Eroğlu, “Artık daha ilkeli bir siyaset ihtiyacımız, yeni bir Anayasa ihtiyacımız, daha çoğulcu ve katılımcı demokrasi ihtiyacımız,  daha şeffaf ve hesap veren bir siyaset ve kamu yönetimi ihtiyacımız açıkça görülmektedir.Ve bu dalgalanma Türkiye'yi bu yöne gitmeye zorlayacaktır” dedi.

Başkan Eroğlu konuşmasının son bölümünde kültür, sanat ve basın ödüllerini neden verdiklerine de vurgu yaparak, şunları dile getirdi:

“İlkeli, etik değerleri olan bir basın demokratik gelişmenin, aydınlanmanın ve oto kontrolün sağlanması açısından en temel ihtiyaçtır. Basın Özgürlüğü olmadan diğer özgürlüklerin gelişmesini sağlamak mümkün değildir. Kültür, sanat ise hem demokrasinin hem de kalkınmanın önemli araçlarından biridir. Atatürk'ün dediği gibi herkes her şey olabilir ama, sanatçı olamaz. Antalya bir dünya kenti olma iddiası olan bir kenttir. Bu iddiayı gerçekleştirebilecek olan tek araç da Antalya'nın evrensel sanata ev sahipliği yapmasıdır”

Yılın İşadamı Ayhan Bektaş

ANSİAD Yüksek Danışma Kurulu tarafından yapılan değerlendirme sonucunda ödül verilmesi uygun görülen Ayhan Akan Bektaş, ödülünü Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu'nun elinden aldı.

Kısa bir konuşma yapan Yılın işadamı OTİ Holding Başkanı Ayhan Akan Bektaş, Antalya'ya yılda 2,5 milyon turist getirerek kuruma bu başarıyı kazandırdıkları için tüm OTİ ailesine ve kendisini yılın işadamı seçen işadamı arkadaşlarına teşekkür etti.  Antalya'nın yeryüzündeki cennet olduğunu söyleyen ve tüm turizmcilere seslenerek, “Antalya'nın potansiyeline güvenin” diyen Bektaş, OTİ olarak 5 kıtada 30'a yakın ülkede faaliyet gösterdiklerini hatırlattı.

Çavuşoğlu'dan ANSİAD'a övgü

Beştaş'ın ödülünü veren Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu, 11 yıl önce ilk milletvekili olduğunda yine ANSİAD'ın bir ödül törenine katıldığını hatırlatarak, “ANSİAD sadece Antalya'nın değil Türkiye'nin saygın sivil toplum kuruluşlarından biri olduğunu söyledi. Bu ödüllendirmede ilk kez genç iletişimcilerin düşünülerek onların hayata kazandırılması yönünde verilen ödül ise en önemlisi” dedi.

OTİ Holding'in Türkiye'yi ve Antalya'yı gururlandıran ve alanında dünyanın üçüncü büyük firması olduğunu söyleyen Çavuşoğlu, hükümet olarak bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Antalya'nın değerlerine sahip çıkacaklarını anlattı.

Törende, Kültür ve sanat ile medya ödülleri de geceye katılan milletvekilleri ve Büyükşehir Belediye Başkanı Akaydın tarafından sahiplerine verildi.

Yılın “Kültür” Ödülü Gürer Aykal’a, “Sanat” Ödülü Derya Bardakçı’ya

ANSİAD Kültür-Sanat Komitesi tarafından yapılan değerlendirmede; “ANSİAD 2013 Yılın Kültür Ödülü”nün; Antalya Devlet Senfoni Orkestrası’nın kurulmasına öncülük etmesi, ülkemizi yurtiçinde ve yurtdışında başarıyla temsili, klasik batı müziği sanatına katkıları ve Antalya Piyano Festivali’ne 14 yıldır vermiş olduğu destek nedeniyle Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası Genel Müzik Direktörü ve Daimi Şefi Gürer Aykal'a verildi.

Aykal yaptığı kısa konuşmada, “Antalya adını sanatta da duyuran bir kent. Operanız var, baleniz var. Ne mutlu size. Antalya'nın adı artık Senfoninin başkenti olarak anılıyor” diyerek, Antalyalı işadamlarının ve il yöneticilerinin bu kurumlara sahip çıkmasını istedi.

“ANSİAD 2013 Yılın Sanat Ödülü”nün ise; ulusal ve uluslararası platformlardaki başarılı resim çalışmaları nedeniyle Ressam Derya Bardakçı’ya verildi.

 

Medya Ödülleri

“Doğa HES Tehdidi İle Karşı Karşıya” başlıklı çalışması  ile “Yazılı Basın Haber” Dalında Doğan Haber Ajansı’ndan Mehmet ÇINAR Birincilik Ödülü,

 “Antalya, Futbol Turizmi İçin Destek İstiyor” başlıklı çalışması ile Dünya Gazetesi’nden Duygu ŞAHİN DURMAZ “Yazılı Basın İnceleme-Araştırma” Dalında Birincilik Ödülü

Kırsal Bir Kalkınma Modeli: Kadınlar Döşemealtı Halısını Nasıl Kurtardı?” başlıklı çalışması ile Ekspres Gazetesi’nden Haşmet ÖYKEN“Yazılı Basın Röportaj” Dalında Birincilik Ödülü

 “Net Yanıt” adlı TV programı “Görsel Medya TV Haber Programı” Dalında Akdeniz TV’den İdris Taş Birincilik Ödülü

 “Değerler Eğitimi” adlı radyo programı “İşitsel Medya Radyo Haber Programı” Dalında Radyo Martı’dan Yasemin Bora Birincilik Ödülü aldılar.

Öte yandan bu yıl ilk kez genç iletişimcileri özendirmek amacıyla Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencileri arasından da bir öğrenciye ödül verildi. Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden Enes Samed Budak’ın “Kaçakçı Şampiyon” başlıklı çalışması “Genç İletişimci Ödülü”ne değer görüldü.