ANSİAD 2013 YILIN KÜLTÜR VE SANAT ÖDÜLLERİ SAHİPLERİ BELLİ OLDU


2013 ANSİAD

YILIN “KÜLTÜR” ÖDÜLÜ GÜRER AYKAL’A,

YILIN “SANAT” ÖDÜLÜ DERYA BARDAKÇI’YA VERİLECEK

Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği (ANSİAD) tarafından 2001 yılından bu yana geleneksel olarak düzenlenen ve bu yıl onüçüncüsü verilecek olan “Yılın Kültür ve Sanat Ödülleri” sahiplerini buldu.

ANSİAD Kültür-Sanat Komitesi tarafından yapılan değerlendirmede; “ANSİAD 2013 Yılın Kültür Ödülü”nün; Antalya Devlet Senfoni Orkestrası’nın kurulmasına öncülük etmesi, ülkemizi yurtiçinde ve yurtdışında başarıyla temsili, klasik batı müziği sanatına katkıları ve Antalya Piyano Festivali’ne 14 yıldır vermiş olduğu destek nedeniyle Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası Genel Müzik Direktörü ve Daimi Şefi Gürer Aykal'a,

“ANSİAD 2013 Yılın Sanat Ödülü”nün ise; ulusal ve uluslararası platformlardaki başarılı resim çalışmaları nedeniyle Ressam Derya Bardakçı’ya verilmesi kararlaştırıldı.

Ödüller, ANSİAD’ın 24. Kuruluş Yıldönümü nedeniyle 18 Ocak 2014 tarihinde Ramada Plaza Antalya Hotel’de düzenlenecek olan baloda sahiplerine takdim edilecektir.

GÜRER AYKAL KİMDİR?

Müzik eğitimine Ankara Devlet Konservatuarı’nda başlayan Gürer Aykal Necdet Remzi Atak’ın öğrencisi olarak 1963 yılında Keman Bölümü, Adnan Saygun’un öğrencisi olarak da 1969 yılında Kompozisyon Bölümü’nden mezun oldu. Aynı yıl devlet bursu kazanıp İngiltere’ye giderek Londra’da Guildhall Müzik Okulu’nda André Previn ve George Hurst gibi önde gelen şeflerin yanında orkestra şefliği okudu. 1972’de Guildhall Müzik Okulu ve Kraliyet Müzik Akademisi İleri Şeflik Bölümlerini birincilikle bitirdi. Ardından İtalya’ya giden Aykal, Accademia Musicale Chigiana’dan Şeflik Nişanı aldı ve Santa Cecilia Akademisi’ni Franco Ferrara’nın asistanlığını yaparak bitirdi. Bu arada Adnan Saygun’un isteği üzerine Pontificio Istituto di Musica Sacra’da Bartolucci ile Gregoryen koro müziği ve Rönesans çoksesli öğrenimi de gördü.

1975 yılında Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın sürekli şefliğine atanan Aykal, daha sonra bir süre Devlet Opera ve Balesi’nin genel müdürlüğünü yaptı. Bu arada Suna Kan’la birlikte kurduğu Ankara Oda Orkestrası’nın ülkemizdeki etkinliklerinin yanı sıra yurtdışında da yüzden fazla konserini yönetti. Avrupa ülkelerinin önde gelen orkestraları ile sayısız konserler verdi; İngiliz Oda Orkestrası’nı Güney Amerika ve Karayipler Turnesi’nde yönetti. Amsterdam Concertgebouw Oda Orkestrası’nın da şefliğini yaptı.

Eğitimci yönü yurtiçi ve yurtdışında orkestra şefliği profesörlüğünü de kapsayan Gürer Aykal, ABD’de Indiana (Bloomington) Üniversitesi, Teksas Tech ve UTEP üniversitelerinde ileri orkestra şefliği dersleri verdi. Halen Bilkent Üniversitesi ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda eğitimcilik görevini sürdürüyor.

Müzik alanındaki uluslararası başarıları ve hizmetleri nedeniyle 1981 yılında kendisine “Devlet Sanatçısı” unvanı verilen Aykal, bugüne kadar yaptığı CD kayıtlarında Londra Filarmoni, Kuzey Almanya Radyo (NDR), Ankara Oda, Bilkent Senfoni, Cumhurbaşkanlığı Senfoni ve El Paso Senfoni orkestraları gibi önde gelen birçok sanat topluluğu ile Bach, Beethoven, Mozart, Çaykovski, Elgar, Smetana, Ravel, Erkin ve Saygun gibi büyük bestecilerin yapıtlarını seslendirdi.

ABD’de toplam 16 yıl şeflik ve genel müzik yönetmenliği yapan Aykal, 1991–2003 yılları arasında  sürekli şefliği ve genel müzik yönetmenliğini yaptığı Teksas El Paso Senfoni Orkestrası’nın bağlı bulunduğu üniversiteden fahri profesörlük unvanı aldı. 2000–2004 yılları arasında Antalya Devlet Senfoni Orkestrası’nı kurup ve geliştirme görevini üstlendi.

Gürer Aykal çağdaş Türkiye’nin müzik yoluyla tanıtılması konusunda yurtiçi ve yurtdışında yaptığı başarılı çalışmalarından dolayı 1999 yılında Türkiye Gazeteciler Cemiyeti tarafından “Yılın Sanatçısı” seçildi.

2008 Mayıs ayında Türkiye ile Finlandiya arasındaki kültürel işbirliğine sağladığı katkılardan ötürü Finlandiya Devlet Nişanı ile ödüllendirilen, Temmuz 2008’de Lazio Avrupa ve Akdeniz Festivali kapsamında Roma’da düzenlenen törende Uluslararası Gösteri Sanatları Kategorisinde “Başarı Ödülü” alan Gürer Aykal, bugün, 1999’da kurduğu ve 2008 Eylül’üne dek sürekli şefliği ile genel müzik yönetmenliğini sürdürdüğü Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’nın onursal şefi olarak görevine devam ediyor.

DERYA BARDAKÇI KİMDİR?

1984 Yılında Denizli’nin Tavas ilçesi Gümüşdere köyünde doğdu. 2006’da Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümünü bitirdi. Yarım dönem devlet okulunda ücretli öğretmenlik yaptıktan sonra çeşitli yuvalarda resim dersleri verdi.

2008 Yılından bu yana “Psikolojik Barınaklar” suluboya serisi üzerinde çalışmalarını yürütmektedir. Çalışmalarında genelde renkli, dışavurumcu ve protest bir yaklaşım çizen sanatçı, konularında psiko-sosyal içerikli konulara değinmektedir. Suluboya, yağlıboya ve karışık teknikler üzerinde çalışmalarını yürütmektedir.

2011 Yılında Uluslararası İzmir Sanat Bienali’ne konuk sanatçı olarak seçilen, Bienal sonrası İstanbullu özel bir sanatsever tarafından İtalya Reggio Emilia Sanat Fuarı’na davet alan ve katılan Derya BARDAKÇI, Köln’de düzenlenen bir sanat organizasyonunda 2 yıldır yer almaktadır.

Küçüklüğünden beri sanat dallarına karşı büyük bir ilgisi olan sanatçı şu anda kendi atölyesinde çocuklara ve yetişkinlere ders vermektedir.