ANSİAD 2013 YILININ BAŞARILI İŞADAMINI SEÇTİ


“YILIN BAŞARILI İŞADAMI” OTI HOLDİNG YÖNETİM KURULU BAŞKANI AYHAN AKAN BEKTAŞ

Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği (ANSİAD) tarafından geleneksel olarak düzenlenen ve bu yıl 19.su verilen “Yılın Başarılı İşadamı Ödülü”ne ANSİAD Üyesi, OTİ Holding A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Akan BEKTAŞ layık görüldü.

ANSİAD Yüksek Danışma Kurulu tarafından yapılan değerlendirme sonucunda ödül verilmesi uygun görülen Ayhan Akan Bektaş;

1968 Yılında Almanya'da dünyaya geldi. Profesyonel hayatının ilk yıllarında İstanbul ve Antalya'da Avrupa kökenli turizm şirketlerinin temsilciliğini yaptı. Bu yıllarda turizmin Türkiye için taşıdığı önemi ve sahip olduğu potansiyeli görerek turizm sektöründe ticari girişimlerde bulundu. Akdeniz Üniversitesi'nde yüksek öğrenimini sürdürdüğü yıllarda bir yandan da Türkiye'nin çeşitli bölgelerine turistik amaçlı otobüs turları organize etti.

1992 yılında OTI Holding'in ilk iştiraki olan ve Antalya merkezli olarak kurulan ODEON Tours'un, 1994 yılında tur operatörlüğünde bugün Rus pazarının liderleri arasında yer alan Moskova merkezli Coral Travel'ın, 2000 yılında da yine bugün pazarın liderleri arasında sıralanan Varşova merkezli Wezyr Holiday Service'in kurucu ortaklığını yaptı.

2002 yılında Rusya'da, acente zinciri olarak faaliyet gösteren Bluesky, 2004 yılında, Mısır'da Yer Hizmetleri vermek üzere ODEON Tours Hurgada ve Sharm El Sheikh ofisleri, 2005 yılında Rusya'da tur operatörü olarak faaliyet gösteren Sunmar'ın kuruluşunda yer aldı.

Konaklama sektörüne girilmesi yönünde alınan karar ile de 2005 yılında Otium Hotels International kurularak, her ikisi de 5 yıldızlı olan Otium Hotel Zeynep ve Otium Hotel Art ile faaliyete geçirildi.

Aynı yıl, turizm sektöründe müşteri memnuniyeti odaklı, yüksek kaliteli özel güvenlik ve danışmanlık hizmeti taleplerinin yoğunlaşması ile OGD Güvenlik ve Danışmanlık kuruldu.

2006 yılına gelindiğinde, tüm iştirakler OTI Holding A.Ş. çatısı altında toplandı ve grubun Türkiye İç pazarındaki tur operatörlüğü faaliyetlerini ODEON Tours bünyesinde sürdürmesi kararı alındı.

2007 yılında Antalya'da kurulmuş olan ve kişiye özel yüksek kaliteli VIP hizmet sunan A-Class şirketi, 2008 yılında da Titreyengöl Sorgun mevkiinde yer alan Otium Eco Club Side, Otium Hotels International bünyesine katıldı. OTI Grubu'nun lokomotifi Coral Travel ile 2008 yılında Ukrayna pazarında, 2010 yılında Beyaz Rusya'da da faaliyete başlandı.

2010 yılında Tayland, 2012 yılında İspanya ofisleri açılarak ODEON Tours Yer Hizmetleri ağını genişletti.

2011 yılında Royal Flight firması ile turizm sektöründeki son aşama olan havayolu taşımacılığı alanına adım atıldı. Yine aynı yıl, online satış portalı olarak HMS (Holiday Market Services) ve Günün Tatili ile seyahat hizmetleri sunulmaya başlandı.

2013 yılında, Gürcistan'ın aynı sıra, tur operatörlüğündeki ana marka olan ve globalleşme yolunda önemli yol kat eden Coral Seyahat AŞ, Türkiye'de iç pazarda faaliyet göstermek üzere kuruldu. Göynük'deki Kemer Imperial ve Titreyengöl'deki Seven Seas tesisleri de satın alınarak OTI Holding bünyesine dahil edildi. Ayrıca Yer Hizmetleri alanında faaliyet gösteren ODEON Tours, BAE ofisini faaliyete açtı.

Tüm bunların yanı sıra, vizyoner ve gelişim odaklı yönetim politikası ile, turizm sektöründe bir ilkin daha gerçekleştirilmesinde önemli rol aldı ; ODEON Tours bünyesinde 2001 yılında ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi uygulanmaya başlandı, ve Türkiye'de seyahat acenteciliği hizmetlerinin tamamını kapsayacak şekilde ISO 9001 Kalite Yönetim Sistem Standardı Belgesi alan ilk şirket oldu. ODEON Toıurs, 2013 yılında Avrupa Kalite Yönetimi Vakfı'nın yürüttüğü İş Mükemmelliği Modeli Saha Değerlendirme Sürecinden geçerek 'EFQM 5 Yıldız Yetkinlik Seviyesi' belgesini almaya hak kazandı.

Ayhan BEKTAŞ'ın Yönetim Kurulu Başkanı olduğu OTI Holding, bugün bünyesindeki 17 şirketi ve düşük sezonda 3500, yüksek sezonda 5000’e yakın çalışanı ile Türkiye'nin yanı sıra Rusya, Polonya, Ukrayna, Beyaz Rusya, Mısır, İspanya, Tayland ve Birleşik Arap Emirlikleri'nde faaliyet gösteriyor. 30'a yakın destinasyona, senede 2,5 milyona yakın turist taşıyor. Coral Travel, Kasım 2013'te yapılan bir araştırmada ""Sınır ötesindeki 50 büyük Türk şirketi" listesinde 3.sırada görülürken, Sunmar Tour 22'inci, Wezyr Holidays 49'uncu sırada boy gösterdi. Yurt dışında en hızlı büyüyen 10 Türk şirketi" listesinde Sunmar Tour %54'lük ciro artışıyla 5.sırada iken, Coral Travel %30'luk ciro artışıyla 9. sırada yer aldı. OTI Holding ise  "25 grubun yurt dışı cirosu" sıralamasında 3'üncü sırada olması ile dikkatleri çekti.

Ayhan BEKTAŞ, WTTC (World Travel and Tourism Council), DEİK (Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu) ve ANSİAD (Antalya Sanayici İş Adamları Derneği) üyeliklerinin yanı sıra TYD'de ( Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği) Yönetim Kurulu üyeliği ve TİSOYAB'da (Titreyengöl-Sorgun Turizm Yatırımcıları Birliği) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı yapmaktadır.

ANSİAD Yılın Başarılı İşadamı ödülünde adaylar;

-      Yaptığı yatırımlar ve işletmenin ülke ve bölge ekonomisine katkıları

-      İş kapasitesinin büyüklüğü, sağladığı istihdam ve ödediği vergi

-      Müteşebbis kişilik, çevre ile uyum, sosyal sorumluluk bilincinde estetik, sanatsal, tarihi, kültürel değerlere önem vermesi,

-      Kültürel kapasitesi, verimlilik ve eğitime katkısı,

-      Sivil Toplum Kuruluşlarındaki gayret ve performansı

-      İnovasyon ve kalite bilincinin yerleşmesi ve gelişmesine sağladığı katkı

konularında değerlendiriliyor.

Ayhan Akan BEKTAŞ’a ödülü, 18 Ocak 2014 tarihinde Ramada Plaza Antalya Hotel’de yapılacak olan ANSİAD 24.Kuruluş Yıldönümü balosunda verilecek. Ayhan Akan Bektaş'ı ANSİAD camiası olarak kutluyor, çalışmalarındaki başarılarının devamını diliyoruz.