ANSİAD'DAN KAN BAĞIŞI KAMPANYASI


Türk Kızılayı Batı Akdeniz Bölge Kan Merkezi Müdürlüğü ile protokol imzalayan ANSİAD bir sosyal projeyi daha hayata geçirdi.

ANSİAD'DAN KAN BAĞIŞI KAMPANYASI

Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği (ANSİAD) ile Türk Kızılayı Batı Akdeniz Bölge Kan Merkezi Müdürlüğü arasında; Türk Kızılayı’nın ülkemizin kan problemine köklü çözüm geliştirmek amacıyla başlattığı kampanya kapsamında “Gönüllü Kan Bağışçılarının Eğitimi, Kan Bağışçısı Kazanım Faaliyetlerinin Yürütülmesi” konusunda protokol imzalandı. ANSİAD Başkanı Ali Eroğlu, sağlıklı gelecek için kan bağışının önemini anlatarak, kan bağışı kampanyasını sosyal bir projenin ötesinde gördüklerini söyledi.

Protokol imza töreni nedeniyle Türk Kızılayı Batı Akdeniz Bölge Kan Merkezi Müdürü Dr. Haluk Uyanık, Antalya Kan Bankası Merkezi Müdürü Dr. Hülya Çoksak ve Dr. Mete Gültekin, kan bankası görevlileri ile birlikte ANSİAD'ı ziyaret etti.

İmza töreninde konuşan ANSİAD Başkanı Ali Eroğlu, işadamları olarak bugüne kadar birçok sosyal projeye imza attıklarını belirterek, “Ancak kan bağışı projemiz hepsinden önemli. İmzaladığımız bu protokolle sadece bugüne mahsus kan bağışı yapmayacağız. Kendi sağlığımız ve kan ihtiyacı olanlar için sürekli kan bağışçısı olacağız. Bu konuda diğer sivil toplum örgütlerine de örnek olarak çağrıda bulunuyoruz” dedi.

Batı Akdeniz Bölge Kan Bankası Merkezi Müdürü Dr. Haluk Uyanık da konuşmasında eskiden hastane kapılarında bekleyen kan simsarlarından kan satın alarak ameliyata giren hastaların varlığını unutmadıklarını belirterek, “O kanların hangi hastalıklara yol açacağını bilmeden alıyorduk. 2005'den itibaren Türkiye genelinde kan işi Türk Kızılayı’na verildi. 2007'den itibaren de sistemi oturttuk. 2007'de ülkemizde 1 milyon 800 bin ünite kan ihtiyacını 1 milyon 450 binini tek başına Türk Kızılay'ı olarak sağladık” dedi.  

Bölge yapılanması ile ilgili de bilgi veren Dr. Uyanık, Antalya dışında Burdur ve Isparta'da olmak üzere üç Kan Merkezi'nin faaliyet gösterdiğini hatırlatarak, şöyle devam etti:

“Bölge olarak yıllık 130 bin ünite kan ihtiyacımız var. Bunun 86 bin ünitesini karşılıyoruz. 25 bin civarında Akdeniz Üniversitesi Kan Merkezi'nde kan toplanırken, 200 bin ünite civarında da bağış geliyor. Bir sorunumuz yok ama ülkemizin kan problemine köklü çözüm geliştirmek amacıyla Türk Kızılay'ı olarak bir kampanya başlattık. Kampanya kapsamında 'Gönüllü Kan Bağışçılarının Eğitimi, Kan Bağışçısı Kazanım Faaliyetlerinin Yürütülmesi' konusunda tüm bölgeler ayrı çalışma yapıyoruz. Biz de bu anlamda sivil toplum örgütlerimizin desteğini alıyoruz. ANSİAD da sivil inisiyatifin başında geliyor.”

Antalya'da Ocak-Şubat döneminde soğuk, Temmuz -Ağustos döneminde de aşırı sıcak nedeniyle kan alamadıklarını dile getiren Uyanık, “ayrıca bölgeye gelen turist sayısının fazlalığı, iki büyük organ nakil merkezi'nin Antalya'da olması ve 600 Talesemi hastası nedeniyle sıkıntımız daha da artıyor. Bu unsurlara rağmen hastanelerimizin kan stoklarını sürekli tamamlıyoruz” diye konuştu.

ANSİAD Merkezi'nde protokolün karşılıklı imzalanmasından sonra ANSİAD Başkanı Ali Eroğlu ile Yönetim Kurulu üyeleri Abdullah Erdoğan, Hediye Kayacan, Serdar Armağan, üye Ömer ARICAN ve çalışanları kan bağışında bulunarak düzenli kan bağışçısı olmak için ilk adımı attılar.