SGK BAŞKANI SELİM EROL ANSİAD'A KONUK OLDU


SGK'nın başarılı İl Müdürü Selim Erol, ANSİAD olağan toplantısında SGK'yı anlattı.

EROL: “İŞADAMLARINI DİNLEYİP ANLAMALIYIZ”

Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği (ANSİAD) ın 2013 yılı son ve 19. Olağan toplantısında konuşan Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Selim Erol, işadamlarına, “Başarı için sizi dinlemeliyiz ve anlamalıyız. Devletin getiremediği çözümleri bazen sizler buluyorsunuz” dedi. Dünyanın hiçbir yerinde insanları 38 yaşında emekli eden başka bir ülke olmadığını dile getiren Erol, “Kızı ve eş boşandığında babanın emekli maaşını alıyor. Eş ya da kız evlendiğinde kesilen maaş, boşanınca yeniden başlıyor. Böyle bir savurganlık dünyanın neresinde var?” diye sordu.

Toplantı Başkanlığını ANSİAD geçen dönem başkanı H. Ergin Civan'ın yaptığı toplantıda, “SGK İşveren Mevzuatı, Uygulamaları, Teşvikler, Haciz ve Yapılması” konulu bir sunum yapan SGK İl Müdürü Selim Erol, SGK'nın doğumdan başlayıp, ölüme kadar uzanan süreçte insan unsuru ile buluştuklarını belirterek, “Devletin başarısı için sizleri dinlemeli ve sizleri anlamalıyız. Devletin getiremediği çözümleri siz getiriyorsunuz. Yol gösteriyorsunuz” dedi.

“Devlet'te iletişim kopuk”

Sosyal Güvenlik Kurumu'nun SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı'nın birleşmesi ile kurulduğunu hatırlatan Selim Erol, “Bu birleşme operasyonunun ardından gördük ki, farklı kurumlardan gelen devlet memurları arasında sorunlar yaşıyoruz. Uzman bir şirkete 'Sorunumuz nedir?' diye araştırma yaptırdık. Bize ilginç bir rapor hazırladılar. 'Birincisi memurlarınızın dinleme yeteneği yok, ikincisi dinleme yetenekleri olmadığı için algılayamıyorlar. Üçüncüsü algılayamadıkları için sorunlara çözüm getiremiyorlar ve sonuncusu da sadece birbirlerine bağırıyorlar' dediler. O yüzdendir ki, dinleme yeteneğini bize sizler kazandırdınız” diye konuştu.

“Bakılmakla yükümlü maaş alanların sayısı, emeklilerin 3 mislinden fazla”

Bölge ile ilgili bazı rakamlar veren Selim Erol, Antalya nüfusunun 2 milyon 62 bine ulaştığını, faal işyeri sayısının 64 bin olduğunu belirterek şu bilgileri verdi:

“Aktif çalışan eski SSK'lı yeni 4/1A statüsünde 540.636,eski Bağ-Kur'lu 4/1B statüsünde 138 bin, eski Emekli Sandığı yeni 4/1C statüsünde de 61 bin olmak üzere toplan 740 bin SGK kapsamında çalışanımız var. Bunlar dışında aylık alan kişi sayısı 257 bin, bakılmakla yükümlü olan 858 bin kişi olmak üzere toplam 1 milyon 857 bin kişi devletten maaş alıyor. Burada bir sıkıntı var. Bakılmakla yükümlü maaş alanların sayısı normal emeklilerin üç mislini aşıyor. Dünyanın hiç bir yerinde 38 yaşında emekli edilen kimse yok. Bakılmakla yükümlü bayan evleninceye kadar babasının ya da kocasının maaşını alıyor. Erkek çocuk 25 yaşına kadar alıyor. Hepsi birden alınca babalarının aldığı maaşı da geçiyor. Kadın yeniden evleniyor, evdeki kız evleniyor maaş kesiliyor. İkinci eşten boşanan kadın, ilk kocasının emekli maaşını alıyor. Kız aynı şekilde boşanırsa yeniden maaş bağlanıyor. Böyle bir şey dünyanın hiç bir yerinde yok.”

Antalya'daki SGK'lılar yılda 533 milyon liralık ilaç kullanıyor

SGK'nın yıllık harcamaları ile ilgili bilgi veren Selim Erol; Tıbbi malzeme alımı için 1 milyon 347 bin, gözlük için 7 milyon lira ödeme yaptıklarını belirterek, ilaç için yılda 533 milyon, üniversite hastanelerine 218 milyon ve özel hastanelere de 336 milyon lira ödediklerini dile getirdi. Aynı dönemde tahsilat matrağının 2,2 milyar lira, tahsilatın ise 1. 799 milyar lira olduğunu belirterek tahsilat oranının yüzde 90'a kadar çıktığını anlattı.

Her vatandaşa 286 çeşit hizmet sunduklarını, işverene, emekliye, eczacıya, özel hastanelere yurt dışında çalışan işçilere ve doğum yapan anneye kadar uzanan 286 farklı hizmet türü için işlem yaptıklarını anlatan Selim Erol, Antalya'nın turizm özelliği nedeniyle yaz aylarında artan nüfusa, yerli ve yabancı turiste de hizmet verdiklerini anlattı. Bu anlamda yer sıkıntısı çektiklerini söyleyen Erol, müjdeyi ilk kez açıklayarak seçimlerle birlikte kapanacak İl Özel İdaresi'ne ait 70 dönüm arazisinden 30 dönümünün SGK'ya tahsis edildiğini belirtti.

250 binin üzerinde icra dosyası var

E-haciz uygulaması için kendi içlerinde çalışmalara başladıklarını ve iç dinamikleri harekete geçirdiklerini ve uygulamada karşılaşabilecekleri sorunları çözmeye çalıştıklarını söyleyen Selim Erol, “Elimizde 250 binin üzerinde icra dosyası var. Ve bunun tahsilatını 30 icra memuru ile yapmaya çalışıyoruz. Eskiden borçlunun üzerinde tapulu bir mülk olup olmadığını bütün tapu dairelerine yazı yazarak, parası olup olmadığını 30 banka şubesine yazarak öğreniyorduk. Şimdi vatandaşlık numarasını yazıp sorgulamayı kendimiz yapabiliyoruz.  Bunu yaparken işverenin nakit akış hızını bozacak bir bloke yapma yoluna gitmiyoruz. Alacağımızı tahsil edebilmemiz için işinin devam etmesi gerektiğini biliyoruz” dedi.

Konuşmasının son bölümünde soruları cevaplandıran Selim Erol bir soru üzerine, “Yurt dışına çıkarken bizden yaşam belgesi almadan çıkmayın. 15 ülke ile anlaşmamız var. Oralarda bir sağlık sorununuz olursa aynen buradaki gibi bakılacak ve herhangi bir ücret ödemeyeceksiniz” dedi. Genel Müdürlük nezdinde her sigara satışından 80 kuruş gibi bir SGK fonuna özel vergi düşünüldüğünü de söyleyen Erol, “O zaman elimiz çok rahatlar. Bütün sağlık harcamalarını bu fondan karşılayabiliriz” dedi.

ANSİAD Başkanı Ali Eroğlu, toplantı Başkanı H. Ergin Civan'la birlikte gecenin anısına SGK İl Müdürü Selim Erol'a bir plaket verdiler.