İŞTE BATI AKDENİZ'İN GENÇ GİRİŞİMCİLERİ


Üniversiteli genç girişimciler projelerini anlattı, Antalya'nın Melek Yatırımcıları değerlendirdi

İŞTE BATI AKDENİZ'İN GENÇ GİRİŞİMCİLERİ

Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği (ANSİAD) bir ilke daha imza atarak, 11. Girişimcilik Haftası kapsamında Batı Akdeniz bölgesindeki üniversitelerde eğitim gören genç girişimcilerle, melek yatırımcıları bir araya getirdi. Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi'nden Master öğrencisi Ziraat Mühendisi Önder Uysal “Green Power Algea” adını verdiği yeni ürünü ile birinci oldu. 

Akdeniz Üniversitesi Hukuk Fakültesi Konferans Salonu'nda bu yıl ilk kez düzenlenen Genç Girişimcilerle melek yatırımcılar buluşması hakkında kısa bir bilgi veren ANSİAD Üyesi, İş Geliştirme Yöneticisi Erol Kabadayı, girişimci oturumunu gençlerin ortaya koydukları buluşlarını hayata geçirmelerini sağlamak amacıyla ülkemizde giderek yaygınlaşan Melek Yatırımcılarla ortaklık kurmaları için düzenlediklerini anlattı. Kabadayı Antalya, Isparta ve Burdur'daki 4 üniversiteden toplam 46 genç girişimcinin başvurduğu organizasyonda önce adayların bir eğitim sürecinden geçirildiğini belirterek, “Daha sonra ön seçici kurul, aday sayısını 10'a düşürdü. Antalyalı işadamlarından melek yatırımcılardan oluşturulan seçici kurul karşısında buluşlarını anlatacaklar” dedi.

Yarışmaya katılan, buluşları için ortak arayan ve ilk elemeyi kazanan öğrencilerle buluşları şöyle:

“1. Green Tech (Orhun Çankaya) : Kolayca takılıp sökülebilen bir yeşil enerji sistemi geliştirdi.

2. Gülekmek (Tülin Yılmaz): İçeriği zenginleştirilen ekmek üretiminde su yerine, peyniraltı suyu kullanarak proteinli ekmek üretti.

3. Camdan Fikirler Merkezi (Şule Nar Mutlu- Sevde Kapu) : İnsanların fikirlerini paylaşabileceği özgür düşünce ortamı oluşturmak için okuma, sohbet, tartışma ve sinema salonları oluşturmak

4. Love Antalya (Ayfer Yılmaz- Kaan Özer): Tatil için Antalya'ya gelen ve gelecek olan turistlerin tatil programlarını yapan ve yönlendiren bir uygulama

5. Sandalift (Emre Kuzugüdenli): Özürlüler için yapılan tekerlekli sandalyeye monteli bir asansör sistemi

6. Dr. Mantar (Gökhan Gülşen): Steril bir ortamda yerli istiridye mantarı üretimi

7. Thermoface (Şeref Korkmaz) ; Isparta bölgesinde çıkan Köfke taşından dayanıklı ısı yalıtım sıvası üretimi

8. Irrigo Tarım (Özge-Önder Uysal): Tarımsal suyun etkin kullanımı için teknoloji geliştirerek otomasyon sistemi kurmak

9. Fotodublaj (Nuri Soner Güven): Mobil ve Web uygulamalarında fotoğraf üzerine konuşma ve ses vererek efekt uygulama

10. Green Power Algae (Önder Uysal) Tek hücreli mikroskobik canlılardan üretim maliyeti düşük ve katma değeri yüksek Astaksantin, ve Beta-Karaten elde etmek”

Seçici Kurul değerlendirmesi

ANSİAD Başkanı Ali Eroğlu başkanlığında Özyeğin Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Erhan Erkut, 212 Ltd temsilcisi Dilek Dayınlarlı ve Akıldolu AŞ Kurucu Ortağı, İş Geliştirme Direktörü Orçun Açan ile ANSİAD üyesi iş insanları Ali Bıdı, Atıl Pekşen, Hediye Kayacan, Orhan Şenoğlu, Dündar Uluğkay, Işık Yargın, Ahmet Erdal, Necdet Alkandemir, İlker Altay, Onur Keşci ve Erol Kabadayı'dan oluşan seçici kurul başarılı girişimci adaylarının ürün sunumlarını izledikten sonra her birine ayrı ayrı 100 üzerinden puan verdiler.

Yapılan değerlendirme sonucu Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi'nden Ziraat Mühendisi Önder Uysal'ın projesi GreenPower Algae projesi birinci olurken, aynı üniversiteden Emre Kuzugüdenli Sandalift Projesi ile ikinci, Uluslararası Antalya Üniversitesi'nden Nuri Soner Güven de Fotodublaj projesi ile üçüncü oldu. İlk üç dereceye giren öğrencilerden birinciye Apple Macbook, ikinci ve üçüncüye de birer I Pad  hediye edildi.

Yarışmanın sonunda bir konuşma yapan ANSİAD Başkanı Ali Eroğlu, ortaya çıkan projeler nedeniyle bu yılın Girişimcilik Haftası etkinliklerine bu yarışmanın konulmasının ne kadar isabetli bir karar olduğunu gördüklerini belirterek, bugüne kadar İstanbul ve Ankara'da odaklanan melek yatırımcıların Antalya'da da genç girişimcileri desteklemelerini sağlamak amacıyla bir kuluçka merkezi kurulmasına öncülük edeceklerini söyledi. Eroğlu, düzenledikleri Girişimcilik Haftası'nın Türkiye'de en uzun soluklu etkinlikler arasına girdiğini de belirterek, bir farkındalık yaratmanın hazzını yaşadıklarını da dile getirdi ve genç girişimcileri kutladı.