ANSİAD GİRİŞİMCİLİK HAFTASI 11 YAŞINDA


İş Dünyasının en uzun soluklu etkinliğini ANSİAD gerçekleştiriyor

ANSİAD GİRİŞİMCİLİK HAFTASI 11 YAŞINDA

ANSİAD'ın bu yıl 11.si gerçekleştirilecek Girişimcilik Haftası programı açıklandı. Hafta 10 Aralık Salı günü başlıyor. İş ve bilim dünyasının ünlü isimlerinin konferans ve panellere katılacağı Girişimcilik Haftası 12 Aralık Perşembe günü ödül töreni ile sona erecek. Bu yıl ilk kez düzenlenecek “ANSİAD Melek Yatırım ve Girişim Mühendisliği Günü” ile 10 öğrenci tarafından hazırlanan projeler görücüye çıkacak.

Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği (ANSİAD) ın bu yıl 11.si düzenlenecek olan Girişimcilik Haftası programı açıklandı. ANSİAD Girişimcilik Haftası'ndan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Hediye Kayacan, haftanın açılış konferansını Sarar Giyim Tekstil San.ve Tic.A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Cemalettin Sarar'ın vereceğini, ardından uzun yıllar yurtdışında yaptığı çalışmalardan sonra Türkiye’ye dönerek girişimcilik üzerine yaptığı önemli faaliyetlerle adını duyuran Özyeğin Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof.Dr.Erhan ERKUT’u ağırlayacaklarını, bu yıl ilk kez düzenlenen Melek Yatırım ve Girişim Mühendisliği Zirvesi'ne, son bir yıl içinde 32.6 milyon dolar yatırım yapan Türkiye'nin en aktif melek yatırımcısı Hasan Aslanoba'nın da konuşmacı olarak katılacağını söyledi. Bölgedeki üniversitelerden finale kalan 10 öğrencinin hazırladıkları projeler,  melek yatırımcıların beğenisine sunulacak.          

ANSİAD'ın öncülüğünde Akdeniz Üniversitesi, Uluslararası Antalya Üniversitesi, Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi, KOSGEB Antalya Hizmet Merkezi Müdürlüğü, Akdeniz Üniversitesi Girişimcilik ve İnsan Kaynakları Merkezi, Burdur MAE Üniversitesi Sanayi İşbirliği, Girişimcilik ve İş Geliştirme Araştırma ve Uygulama Merkezi, Akdeniz Üniversitesi Girişimcilik ve Kariyer Topluluğu, JCI Antalya Şubesi, AIESEC Antalya Şubesi, TOBB İl Kadın Girişimciler Kurulu ve TOBB İl Genç Girişimciler Kurulu ortak çalışması ile gerçekleştirilen hafta ile, gençlerin yenilikçilik potansiyellerini keşfederek, güçlü gelecek vizyonuna sahip olmaları amaçlanıyor.

Bu yıl Akdeniz Üniversitesi dışında Burdur MAÜ, Isparta SDÜ ve UAÜ'ne kaydırılan etkinliklerde Isparta ve Burdur konferanslarına Yataş Grup Yönetim Kurulu Üyesi ve CEO’su Nuri ÖZTAŞKIN konuşmacı olarak katılacak. Türkiye'nin çeşitli üniversitelerinden ünlü bilim adamları yanında iş dünyasının önemli isimleri de düzenlenecek panellerde bilgi ve birikimleri ile başarı öykülerini öğrencilerle paylaşacak.

Melek Yatırımcılarla farkındalık

Bu yıl ilk kez düzenleyecekleri Melek Yatırım ve Girişim Mühendisliği Zirvesi ile öğrenciler açısından bir farkındalık yaratacaklarını dile getiren Hediye Kayacan, düzenledikleri ödüllü yarışmaya dört üniversiteden 46 başvuru aldıklarını söyledi ve şöyle devam etti:

“46 yarışmacı için önce iş modeli eğitimi verdik. Eğitim sonunda katılımcı sayısı 26'ya düştü. 10 Kişiden oluşan ön jüri bu projelerden 10'unu yarışmaya değer buldu. 10 Projenin 2'si Uluslararası Antalya Üniversitesi, 1’i Akdeniz Üniversitesi Elmalı Meslek Yüksekokulu, 7'si de Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi öğrencilerine ait. Bu öğrencilerimiz 11 Aralık Çarşamba günü girişim oturumunda sunum yaparak 5'er dakika içinde projelerini anlatacaklar. Toplantıya katılan melek yatırımcılardan projelere talep gelmesini bekliyoruz. Bu zirveye 2013 yılının en dikkat çeken melek yatırımcılarından olan Aslanoba Capital”ın CEO’su Hasan Aslanoba da katılacak ve neye, neden yatırım yaptıklarını öğrencilerle paylaşacak.”

2013′ün Ocak ayından bu yana 36 farklı girişime toplamda 32.6 milyon dolar yatırım yapan Hasan Aslanoba'nın 2013 sonuna kadar 3 farklı daha yatırımla toplamda 35 milyon dolar yatırım ile seneyi kapatmayı planladığı söyleniyor. Aslanoba'nın 3 yıl içerisinde yatırım yaptığı şirketlerden mutlaka değerinin 100 milyon dolara çıkacağını söylediği, internete ve teknoloji şirketlerine yatırım yapmasının başlıca nedenlerini de bu alanda çok büyük fırsatlar görmesi ve özellikle Türkiye'nin genç nüfusu, internet kullanıcı sayısı ve kredi kartı kullanım oranının çok yüksek olmasını gösteriyor.