TÜROFED BAŞKANI OSMAN AYIK ANSİAD'A KONUK OLDU


TÜROFED Başkanı Osman Ayık, ANSİAD üyelerine turizmi değerlendirdi:

AYIK: “200 BİN TURİZM ÇALIŞANI İŞSİZ KALACAK”

“TURİSTİN ŞEHRE GELMEMESİ BİZİM SORUNUMUZ DEĞİL”

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED ) Başkanı Osman Ayık, Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği (ANSİAD) ın 2013 yılı 16. olağan toplantısına konuk oldu, turizm sezonunu değerlendirdi.  Osman Ayık, “Esnaf turist gelmemesinden yakınıyor. İçten ve samimiyetle söylüyorum bu aslında bizim sorunumuz değil. Esnaf turisti cezp edecek, kaliteli ve fiyatı belli ürün satacak, etiket koyacak, yerel yönetimler de turistin şehre gelmesini toplu araçlarla sağlayacak” dedi. Kış sezonuna girerken sadece Antalya'da çalışan 300 bin turizm işçisinden 200 bininin işsiz kalacağını söyleyen Ayık, “Hükümet vergi ve primde kolaylık sağlasın, biz de işten çıkarmayalım' dedik. Zaten ona yakın devlet işsizlik parası ödüyor,  ama kabul ettiremedik” dedi.

ANSİAD üyelerinin yoğun bir katılım gösterdiği ve Turizm Sektörü Başkanı Yeliz Gül Ege'nin başkanlık ettiği Su Hotel'deki yemekli toplantıda, “2013 Sezonu Sonunda Antalya’nın Türkiye Turizmindeki Yeri ve 2014 Beklentileri” konulu bir sunum yapan TÜROFED Başkanı Osman Ayık, 1980'li yılların başından itibaren ivme kazanan turizm sektörünün bugün geldiği noktayı anlattı. Ayık, Türkiye'nin 30 yıllık turizm geçmişinin olduğunu ve bu kısa sürede büyük hamleler yaptığını belirterek, dünya sıralamasında turist sayısı itibariyle 6, gelir miktarı itibariyle de 10. olduklarını söyledi. TÜROFED Başkanı Osman Ayık, sunumun bu bölümünde Türkiye ile ilgili istatistiki bilgiler vererek şunları söyledi:

Binlerden milyonlara

“Türkiye turizmi dünya genelinde en hızlı büyüme gösteren niteliği ile dikkat çekmektedir. 1923'de 5, 1980'de 1288 olan turist sayısı 2012'de 35.500'e ulaşmıştır. Türkiye,  1980’li yıllarla birlikte gösterdiği hızlı büyüme birçok rakibi geride bıraktı. İspanya ile hemen hemen aynı yükselişi yakaladık.

Türkiye, her yıl artan ve 2012’de 30 milyar Dolar’ı aşan turizm geliri ile dünyada ilk 10 ülke içindedir. 2001'de 10,5 milyar dolar, 2012'de 29,4 milyar dolar Türkiye’nin havalimanlarında hizmet verilen yolcu kapasitesi 140 milyona yaklaştı. 2015’te 200 milyon dolayında yolcu hedefleniyor.

Türkiye’de turizm sektöründe çalışanların sayısı 1,3 milyona yaklaştı. Turizm, istihdam artışına en büyük katkıyı veren 2.sektördür. 1983'de 27,4 bin çalışan sayısı 2013'de 1 milyon 260 bin oldu.

Turizm sektörü, yılda 26 milyar Dolar’lık satın alma yapıyor. Otellerde yıllık et tüketimi, Türkiye üretiminin % 10’unu oluşturuyor.

Konaklama sektörünün bugünkü yatırım değeri 71 milyar Dolar’dır. Tesisler, yatırım ve yenilemeye yılda 2,5 milyar Dolar ayırıyor. Turizm geliri, 150 milyar Dolar’lık ihracatın % 20’sine ulaştı. Turizm, dayanıklı tüketim ihracatından daha fazla döviz geliri yaratıyor.
Konaklama sektörü, telif hakları ödemeleri ile sanatçılara yılda 8 milyon TL destek oluyor.”

ANTALYA'DA DURUM

Antalya bu yıl 10 ayda  % 8,3 artışla 10,7 milyon yabancı ziyaretçi ağırladığını dile getiren Ayık, “Antalya’da özellikle Rusya ve Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) pazarlarında yüksek oranlı gelişme yakalandı. 8,3'lik büyümenin % 70’i Rusya pazarından elde edildi” dedi.

Rusya Almanya’nın önüne geçti

Antalya’ya gelen yabancı ziyaretçiler arasında uzun zamandır Almanya’yı izleyen Rusya'nın son 2 yıldaki atakla 1. sıraya yerleştiğini söyleyen Osman Ayık, şöyle devam etti:

“2013'e başlarken ciddi bir rezervasyon patlaması yaşadık. Gezi Parkı olayları bizi gerçekten etkilemedi. Ancak Mayıs ve Haziran aylarında İstanbul bundan etkilendi. Biz ise aynı aylarda tam tersine Rusya Federasyonu'ndan ciddi bir büyüme oranına ulaştık. Almanya ise geçen yıla oranla yüzde 1 geriledi. İsrail ise 2013 yılında 0'dan 714 bin turiste ulaşarak gelecek için önemli bir ışık yaktı.  Antalya da 30 yılda 20 bin turistten, 11 milyon turiste ulaştı. Antalya, yabancı ziyaretçi sayısı bakımından dünyada en çok ziyaretçi alan ilk 10 kent içindedir. (Bazı çalışmalar ilk 3’te olduğunu da belirtmektedir). Antalya ayrıca, yabancı ziyaretçi sayısı bakımından, tek başına; Mısır, Yunanistan gibi ülkeleri zorlamaktadır. Türkiye'nin Turizm Bakanlığı belgeli 700 bin yatağının 400 bini Antalya'dadır. Belediye belgeli ve diğerleri ile Antalya'nın yatak kapasitesi 600 bini aşmıştır.”

Antalya'ya gelen turist kalitesinin düşük olduğu yönünde bir soruyu yanıtlayan Osman Ayık, “Antalya'da turizm sektörü bu kentin ekonomisine 10 milyar dolar girdi sağlıyor. Bunun 6-7 milyarı kent içinde dolaşıyor. Bu parayı kim getiriyorsa, ayağında şıpıdık terliğe bakmam” dedi. Kalitemizin yüksek olmasına rağmen İspanya'daki otel fiyatlarının bizden yüksek olduğunu anlatan Osman Ayık, Türkiye'de turizmin 12 aya yayılması için yapılan her türlü çalışmayı desteklediklerini, özellikle termal ve kültür turizminin önemli, bir gelişim içinde olduğunu dile getirdi. Termal turizminde, hükümetin bazı yönetmelik yasal düzenlemeleri zamanında yaparak işi hızlandırması gerektiğini söyleyen Ayık,  esnafın şikayetleri ile ilgili görüşlerini şöyle dile getirdi:

“Turistin şehre gelmeyişi bizim sorunumuz değil”

“Esnaf turist gelmemesinden yakınıyor. İçten ve samimiyetle söylüyorum bu aslında bizim sorunumuz değil. Biz işimizi yapıyoruz ve en iyisini yapmaya çalışıyoruz. Bu sorunun muhatabı da biz değiliz. Bizim işimiz gelen misafiri otel içinde mutlu etmek. Bundan sonrası, otelde kalan turisti cezp edecek kaliteli ürün satmak esnafın işi. Otelden çıkınca esnafa ulaşım imkanı da lazım. Turisti taksiciye mahkum etmek yerine toplu ulaşım araçlarının konması lazım. Bu konuda otelcilere değil, esnafa ve yerel yöneticilere iş düşüyor.”

200 bin turizm elemanı işsiz kalacak

Kış sezonuna girerken, bölgedeki tesislerin büyük bir bölümünün kapandığına dikkat çeken ve şu anda Antalya'da çalışan 300 bin turizm personelinin yüzde 70'nin işsiz kalacağına dikkat çeken TÜROFED Başkanı Osman Ayık, “Sektör olarak bizim en önemli sorunlarımızdan biri bu durum. Sektör olarak bu sorunu aşmamız mümkün değil. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na bu konuda bir proje sunduk. İşçinin vergi ve SGK primleri ile ilgili Devlet bir iyileştirme yapsa, ki bu asgari ücretli işsize ödediği 250 lira civarındaki paranın biraz üzerinde olur, biz bu işçileri çalıştıracağız. Hem istihdam düşmeyecek, hem oteller kapanmayacak. Ancak bu projemizi kabul ettiremedik” diye konuştu.

Bütünşehir Yasası şans olabilir

Antalya'da turizmin bu kadar büyümesine karşın yerel yönetimlerin bu büyümede payları olmadığını söyleyen TÜROFED Başkanı Osman Ayık, “Bu bölgede ilk ciddi planlama Kemer bölgesinde yapıldı. Devlet altyapı getirdi ve turizm iyi gelişti. Sonra Kaleiçi, daha sonra da Titreyengöl bölgesinde devlet yatırımlar yaptı. Antalya'daki bu büyük değişime bütçeleri yetersiz olan yerel yönetimler ayak uyduramadı. Özellikle altyapı imkanı olarak yetersiz kaldı. Şimdi Bütünşehir Yasası, planlamalar tüm Antalya ölçeğinde yapılacağı ve bütçeler artacağı için bir şans olabilir” dedi.

“Büyümenin bir sınırı olmalı mıdır” şeklindeki bir soru üzerine de Ayık, “Şüphesiz, hiç değilse doğayı korumak adına büyümenin bir sınırı olmalıdır. Bu tür kentlerin geleceğini 25-30 yıl önceden planlamamız lazım. Maalesef bunu düşünen yöneticilerimiz yok. Her konuda olduğu gibi turizmde de bir hedefiniz ve sınırınız olmalı” diye konuştu.

Soru ve cevapların ardından TÜROFED Başkanı Osman Ayık'a teşekkür eden ANSİAD Başkanı Ali Eroğlu, toplantı Başkanı Yeliz Gül Ege ile birlikte bir plaket sundu.