Abdullah ERDOĞAN'ın Mesajı


Çok Değerli Konuklar, 
Sevgili ANSİAD Üyesi Arkadaşlarım, 
Hanımefendiler, Beyefendiler,

Şahsım ve ANSİAD'ın yeni yönetim kurulu adına hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum.

ANSİAD Yüksek İstişare Kurulu'nun tavsiyesi ve Genel Kurulumuzun takdiriyle üstlenmiş olduğumuz görevi derneğimizin kuruluş ilkeleri ve gelenekleri doğrultusunda, seçkin üyelerimizin destekleriyle en iyi şekilde yerine getirmeye gayret edeceğimizi belirterek, bütün üyelerimize teşekkür ediyorum.

26. Kuruluş yıldönümünde bu onurlu görevi üstlenmiş olarak, Antalya'ya büyük katkılar sağlamış olan kurucu üyelerimize de ayrıca teşekkür ediyor, özellikle de ebediyete intikal etmiş üyelerimizi saygıyla anıyorum.

Son 3 yıldır birlikte çalıştığım Sevgili Ali Eroğlu başkanımızın ANSİAD ve Antalya için nasıl çaba sarf ettiğini, zaman ayırdığını, ANSİAD bünyesinde olduğu kadar, başka görevlerde de ne kadar değerli katkılar sunduğunun yakın şahitlerinden birisiyim. Sevgili arkadaşıma teşekkürlerimi sunuyor, yeni ve devam eden görevlerinde başarılar diliyorum. Nöbet görevini devreden diğer yönetim kurulu üyelerimize de ayrıca teşekkür ediyorum.

Değerli konuklar, Sevgili dostlarım,

24 Yıl önce katıldığım ANSİAD'ın kurucularının ve daha sonra katılan üyelerin yüksek kalitesini, vizyonlarını, heyecanlarını, hizmetlerini, bireysel ve sosyal hizmet ve başarılarını yakından bilen bir kişiyim. ANSİAD gücünü tamamen üyelerinin niteliğinden alan, beşeri sermayesi çok yüksek bir dernek olup, 25 yılda gerçekleştirdiği çalışmalarıyla ve en önemlisi, her biri sektörlerinde temayüz etmiş üyelerinin tek tek ve birlikte yarattığı değerlerle Antalya'nın en önemli sivil toplum kuruluşlarından birisidir. ANSİAD üyeleri, sadece Antalya'da değil, Türkiye çapında sektörlerinde marka haline gelmiş isimlerdir. Aramızda uluslararası alanda başarılara imza atmış sektör liderleri de bulunmaktadır. Antalya tarım üretim değerinde, turizmin her alanında Türkiye birincisidir. Sanayi ve ticaretin bazı dallarında Türkiye'nin önde gelen illeri arasındadır. İnşaat sektöründe de 3 büyük ilden sonra gelmektedir. Böyle bir ilin kurum ve kuruluşları yerel ölçekte kalamaz, kalmamalı. Bu nedenle, ANSİAD'ın birinci görevi üyelerinin küresel vizyonlarından ortak değer üretmek ve Antalya'nın, hatta Türkiye'nin bu birikimden faydalanmasını sağlamaktır.

Türkiye'nin ve Antalya'nın gerçek bir ortak akla ihtiyacı olduğuna şüphe yoktur. Bugün Türkiye demokrasisinin, ekonomisinin ve dış politikasının kolektif zekayla yeni bir hamle yapması gerektiği herkesin kabulü olmuştur. Ekonomide 2008'de ulaştığımız 10 bin dolar seviyesinin altına düştüğümüz ve 2018 yılına kadar üzerine çıkamayacağımız ortadadır. Bu orta gelir tuzağından sadece ar-ge desteği vermekle değil, ancak inovatif bir kültür ve kollektif zekayla çıkılabilir. Bunun şartı da girişim özgürlüğünün, yaratıcı düşüncenin önünü açan, bütün fikirlere saygı duyulan, sivil toplumun tamamının desteğini alan ileri demokrasidir, muasır medeniyet seviyesinin aşılmasıdır.

Sivil toplumun konuşması, eleştirmesi ve kararlara katılmasının demokrasi ve kalkınmanın gereği olduğu açıktır.

Aynı ihtiyaç ve şartlar Antalya için de geçerlidir. Antalya'nın G20 Zirvesine ev sahipliği yapması, EXPO’yu düzenlemesi ve bunun için sarf edilen gayretler son derece önemlidir. Ancak, dünyanın ne kadar hızlı ilerlediğini görerek, bizim de doğru yönde daha hızlı ilerlememiz gerektiğine de dikkat etmeliyiz.

Ulaşım başta olmak üzere, sağlıklı kentleşmenin gereklerini yerine getirmeliyiz. Bugüne kadar inşaat sektörü olarak belediyelerle el ele vererek kentlerimizi betonlaştırdık. Artık bu betonlaşma dönemi son bulmalı ve dönüşüm programları betonlaşmayı değil, kentsel yaşam kalitesini yükseltmeyi hedeflemelidir. Değerli arkadaşlar,

Değişen teknoloji ve rekabet koşulları karşısında bizim iş kültürümüzü de artık değiştirmemiz gerekiyor. Yeni teknoloji çağı, yapay zekayla, robotlarla, kişiye özel ilaçlarla, akıllı madde ve araçlarla geliyor. Türkiye'de pazarlama ve satış kanallarındaki değişim bugüne kadar çok yavaş oldu, ama bundan sonra bu değişim de hızlanacaktır. Turizm ve seyahat pazarlaması bile değişiyor. Buna karşılık, birçoğumuz halen finans yönetimi, risk yönetimi konularında gerekli düzeyde değiliz. Bu konularda gerekli kurumsallaşma ve insan kaynağı yatırımını da yapmıyoruz.

Bizler hem bu eksiklerimizi gidermek hem de yeni nesillerin önünü açmak zorundayız. Bugüne kadar ANSİAD olarak girişimcilik konusunda başarılı hizmetler verdik. Artık yenilik kültürünü teşvik edecek çalışmalara ağırlık vermemiz, melek yatırımcılığı desteklememiz, teknolojik ilerlemeye katkı sağlamamız gerekiyor. Yeni nesiller için yazılım kodu bilmek artık okuma-yazma bilmek kadar önemli hale geldi. Bu konularda da öncü çalışmalar yapmamız gerektiğine inanıyorum.

ANSİAD üyeleri olarak ortak değer yaratma potansiyelimizin daha yüksek olduğunu vurgulamak istiyorum. Dünyanın ve Türkiye'nin karamsar atmosferine kapılmamalıyız. İnsan hayatının özünde ümit ve heyecan vardır. Heyecanımızı, motivasyonumuzu sürekli yenilemek, çevremize pozitif enerji vermek hepimizin görevidir.

Aslında bu akşam bir dostluk, teşekkür, takdir, birliktelik ve ortak heyecan akşamıdır. Bu nedenle sözlerimi bitirirken hepinize bir kez daha teşekkür ediyorum. ANSİAD 25.Yıl Özel Ödülü, Yılın Başarılı İş İnsanı ödülü, sanat ve medya ödülleri alan arkadaşlarımıza hepiniz adına teşekkür ve takdirlerimizi sunuyorum. Artık motivasyon konusunu da değerli sanatçımız Işın Karaca'ya bırakıyorum.

Hepinize sevgiler, saygılar, nice yıllara.

Abdullah ERDOĞAN