ANSİAD’DAN SAĞDUYU ÇAĞRISI


ANSİAD Başkanı Ali Eroğlu, Taksim olayları ile ilgili açıklama yaptı

Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği ANSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ali Eroğlu,  İstanbul'da başlayan ve tüm yurda yayılan “Taksim Gezi Parkı” olayları ile ilgili olarak bir açıklama yaptı. Ali Eroğlu, boyutu kitlesel protestoya ulaşan, güvenlik güçlerimizle vatandaşı karşı karşıya getiren bu tür olaylardan Türkiye’nin ders çıkarması gerektiğini belirterek, hükümeti sağduyu, vatandaşları da provokasyonlara karşı dikkatli olmaya çağırdı.

Yazılı bir açıklama yapan ANSİAD Başkanı Ali Eroğlu, toplumda her kesimin ve özellikle siyasetçilerin her türlü konuda duygusal davranmak yerine, özellikle huzurun tesisi için daha esnek bir bakış açısı sergilemesi gerektiğini vurguladı. Bu anlamda sivil toplum örgütlerine de önemli görevler düştüğünü ve provokasyonlara izin verilmemesi gerektiğini hatırlatan Eroğlu, Türkiye’de bir süredir uygulanan karar alma yöntemlerinin tehlikeli sonuçlar doğurabileceğine dikkat çekti ve “son zamanlarda büyük başarı sağladığımız Ekonomideki istikrarı, demokratikleşme yönündeki hızlı adımlarla tamamlamazsak arzu ettiğimiz başarılı sonuca ulaşamayız” dedi.

İktidarın Taksim'de başlayarak tüm yurda yayılan süreci yalnızca Taksim Gezi Parkı’ndaki ağaç düzenlemesinden şikâyet gibi algılamaması gerektiğini, aksi halde hataya düşeceğini dile getiren Ali Eroğlu, şunları söyledi:

“Toplum, farklı alanlarda ortaya çıkan gerilimi, Taksim Gezi Parkı düzenlemesiyle açığa çıkarmıştır. Bu anlamda yetkili mercilerden gerginliği körükleyen değil, yatıştıran beyan ve kararlar beklemekteyiz. Muhalefetin de bu durumu oya tahvil etme çabasının doğru olmayacağı kanaatindeyiz. Yeni haftaya hükümetin yaşanan olaylardan ders çıkarmış, vatandaşlarımızın da provokasyona gelmemiş şekilde girmesini temenni ediyoruz.”