AESOB’DAN ANSİAD’A ZİYARET


Antalya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (AESOB) Başkanı Abdullah Sevimçok, Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği (ANSİAD) Başkanı Ali Eroğlu’nu ziyaret etti.

AESOB Başkanı Abdullah Sevimçok ve beraberindeki AESOB Disiplin Kurulu Başkanı Yusuf Kurul'u, Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği ANSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ali Eroğlu, Başkan Yardımcısı Abdullah Erdoğan, Genel Sekreter Hediye Kayacan ve Yönetim Kurulu Üyesi Serdar Armağan karşıladı. Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren ANSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ali Eroğlu ANSİAD’ın gönüllülük esasına göre üye olunan bir sivil toplum örgütü olduğunu ifade ederek üyelerinin 5 ana sektör grubundan oluştuğunu söyledi. Bu sektörlerin turizm, tarım, ticaret, sanayi ve inşaat kollarından oluştuğunu belirten Eroğlu, ANSİAD’ın 1990 yılında kurularak Antalya iş dünyasını temsil eden en eski siad olduğunun da altını çizdi. Toplam 150 üyelerinin bulunduğunu da söyledi.

Sivil toplum örgütlerinin çok ciddi bir güç oluşturduğunu söyleyen Başkan Sevimçok ise AESOB’un il ve ilçeler toplamında 82 bin kayıtlı üyesi bulunduğunu, Antalya'daki ticaretin kirlendiğini, turizm şehri olmasından dolayı da artık bir kap kaç şehri olduğunu ve aşırı esnaf enflasyonunun yaşandığını belirtti. AVM’lerin ve cep marketlerin ise şehir merkezinde birbiri ardına çoğalarak bu kentin ticaretini bozduğunu ifade etti. Sevimçok, “AESOB’un 82 bin üyesi esnaf bu kentin ticaretine kan vermektedir. Antalya’da ticaret çok kirlendi, tabiri caizse burası artık bir kap-kaç şehri oldu. Turizm sezonunda buraya gelerek hiçbir yere kayıt olmadan ve kaçak olarak ticaret yapan birçok kişi var. Bu kişiler hem ticaretin ahlakını bozuyor hem de buranın yerleşik esnafına zarar veriyorlar. Artık kimseye güven kalmadı ve verilen sözler gerçekleşmiyor. Eskiden ne iş yaparsanız yapın verilen taahhütler ve sözler çok önemliydi şimdi ise bakınız verilen çek ve senetler dahi yalan çıkıyor. Aynı zamanda Antalya bir emekli şehri de oldu ve yıllarca devlete hizmet eden kişiler kazandıkları tüm parayı 3 ay içerisinde yanlış yaptıkları bir iş yatırımıyla kaybederek üstüne de 5-10 sene daha borçlanıyorlar. Esnaflık o kadar kolay bir iş değil, herkesin her istediği yere dükkân açmaması lazım. Ve mahalle aralarındaki 100 metrekarelik dükkânlara da cep marketler açılmamalı. AVM’ler tıpkı Avrupa’da olduğu gibi şehrin dışına yapılmalı.” diye konuştu.

ANSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ali Eroğlu da işadamı, esnaf ve tüccarın sıkıntılı bir süreç yaşadığını söyledi. AVM’lerin hükümetler açısından istihdam, belediyeler açısından da cazibe merkezi oluşturmada kolaycılık olduğunu ifade ederek AVM’lerin hem adet hem de çalışma saatleri açısından belirli bir düzen içerisinde olması gerektiğini söyledi. Eroğlu, “Bir şey üretiyorsanız satmak zorundasınız ama gelin görün ki bizim ülkemizde vadeler uzadı, çek ve senetlerde sıkıntı var ve değişen çek kanunu piyasaların kendi emniyet sistemlerini oluşturmayı zorunlu kılıyor. Ateşin içerisinde ise işadamı, esnaf ve tüccar var. Antalya’da olumsuz imar planları sonucu her apartmanın altı bir iş merkezi gibi burada 5-6 dükkân yan yana ve bazıları da aynı işi yapmakta, bu durumun düzenlenmesi gerekmekte. AVM’ler ise Uluslararası bir trend ve arkalarında çok güçlü sermayeleri var. Hükümet AVM’leri bir iş ve istihdam kapısı olarak görüyor. Çünkü açılan her yeni bir AVM bulunduğu yeri belirli bir kesim için cazibe merkezi haline getiriyor. Belediyeler ise tek başlarına bu cazibe merkezini yaratamıyorlar. Ama tüm bunlara rağmen Antalya’daki AVM’ler hem adet hem de çalışma saatleri açısından belirli bir düzen içerisine girmeli. Tıpkı ekonomisi güçlenmiş Avrupa ülkelerinde olduğu gibi akşam 18.30- 19.00 gibi bir saatte kapanmalı ve şehrin sadece şu noktalarına yapılabilir denilmeli” dedi.