MENDERES TÜREL ANSİAD'I ZİYARET ETTİ


Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Menderes TÜREL, AK Parti İl Başkanı Mustafa KÖSE ve bazı yöneticilerle birlikte Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği (ANSİAD) ın yeni Yönetim Kurulunu ziyaret ederek başarı diledi. ANSİAD'ın ekonomik kalkınmada kentin en önemli sivil kuruluşlarından biri olduğunu belirterek, 'Bu kentin var olan potansiyelini doğru ve iyi yönetmeliyiz' dedi.
Ziyarette konuşan ANSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ali EROĞLU, AK Parti üst yönetiminde Antalya'nın TÜREL'den sonra Mevlüt ÇAVUŞOĞLU ile de temsil edilmesinden duydukları memnuniyeti dile getirdi. EROĞLU, ANSİAD'ın misyonu gereği siyasette partilere eşit mesafede olduklarını dile getirerek, ancak kent için katkı gerektiğinde hazır olduklarını belirtti.

Türkiye ekonomisinin gelişiminde ve 2023 vizyonunda Antalya'nın etkin bir rol oynayacağını dile getiren Ali EROĞLU şöyle devam etti:'Antalya'nın 3T'si turizm tarım ve ticaretin yanına bir de sanayiyi ifade eden S'i eklememiz gerekiyor. Antalya'nın dinamikleri bu büyümeye ve gelişmeye hazır. İlk üç büyük sektörü destekleyecek sanayi tesislerini hedefliyor, temiz sanayiden yana tavır koyuyoruz. Tarım çok sıkıntıları olan bir sektör. Tarımda en önemli ihtiyacımız üreticinin örgütlenememesi. Bunu çok önemsiyoruz. Genelde küçük işletmelerin bilgi ve finansman eksikliği var. Buna üretici birlikleri çare olabilir. Yasamız var ama şu ana kadar bir türlü aktif olamadı. Tarımda reformlara ihtiyacımız var'
Antalya'da turizmcinin dünyaya örnek olduğunu vurgulayan ANSİAD Başkanı Ali EROĞLU 'Bu sektörü ileriye dönük nasıl büyütebiliriz bunu tartışmamız lazım. Turizmde çeşitlilik ve alternatif turizm konusunda çalışmalıyız. Ticarette 2012 yılını sıkıntılı geçirdik. Ticarette güven meselesi bu sıkıntıların temel nedeni olarak görünüyor. AVM'ler konusu Antalya'nın en önemli gündemi. AVM'lere karşı olmak mümkün değil. AVM'ler şüphesiz şehre katkı veriyor ticaret kültürünün gelişmesini sağlıyor. Ancak esnafın da yaşam şansının elinden almamak için AVM'lere bazı kriterler getirilebilir. Örneğin şehir dışında olmalarında yarar var. Şüphesiz esnafın da çabası gerekiyor' dedi.

Menderes TÜREL'de konuşmasında ANSİAD'ın kentin en önemli sivil toplum örgütlerinden biri olduğunu hatırlatarak 'ANSİAD Antalya'nın ekonomisi ve sosyal gelişimine katkı veren siyasetin dışında kalma başarısını gösteren önemli bir kuruluşumuzdur. Yeni seçilen yönetime başarılar diliyorum' dedi.
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Menderes TÜREL Antalya'nın Türkiye ekonomisinin gelişmesine katkı veren iller arasında yer aldığını hatırlatarak 'O yüzden bu kentin potansiyelini doğru ve iyi yönetmek zorundayız. Tarımı ile turizmi ile ve ticareti ile bu potansiyel yadsınamayacak kadar büyük. Yurt dışından bakınca Türkiye'nin büyüyen potansiyelini nasıl görüyorsak başka kentlerden bakınca da Antalya'nın potansiyelinin gücünü görebiliyoruz' diye konuştu.

Menderes TÜREL konuşmasında Türkiye ekonomisinin dünyanın parlayan yıldızı konumuna geldiğini vurgulayarak şöyle devam etti:
'Bunun en önemli sebebi özel sektörümüzdür. Eskiden büyüme ölçüsü devletti. Şimdi özel sektör büyüdükçe ülkemiz büyüyor. Bunda üretimin özel sektör yatırımlarının ve ihracatın teşvik edilmesinin önemi büyük. 2023 vizyonunda 500 milyar ihracat hedefimize ulaşmamız hayal değil. Rahmetli ÖZAL'ın biz sözünü çok severim. Derdi ki; 'Hayal etmekten kokmayın, hayalinizdeki hedefe ulaşmak için çok çalışın' İşte biz de çok çalışarak hedeflerimizi yakalayacak güce sahibiz"
Hükümetin Antalya'da turizm yatırımlarını başından beri teşvik ettiğini söyleyen TÜREL 'Bu teşvik Güneydoğu illerimizi kapsayan 6. bölge ile eşdeğer. Bu da hükümetimizin turizme verdiği desteğin en önemli göstergesi. Antalya sanayi teşvikinde de birinci. Turizmdeki gelişmeyi rakamlarla da ortaya koyabiliriz. 1988'de 200 bin turist geliyordu şimdi 11 milyon ağılıyoruz. Şimdilerde 15-20 milyon turistten söz ediyoruz. Mevcut yatak kapasitemizle 20 milyon turisti ağılayabiliriz. Havalimanımız da buna müsait. Antalya turizmi dünyaya model hale geldi. Antalya'da büyük zincir otelleri göremezsiniz. Çünkü Antalyalılar bu işi onlardan daha iyi yapıyorlar' dedi.
ANSİAD'ın bugüne kadar yürütmenin en büyük destekçisi olduğunu da vurgulayan TÜREL yeni yönetimin bu bayrağı daha da yukarıya çıkaracağına inandığını da ifade etti.
Ziyarete ANSİAD'ın Yönetim Kurulu üyelerinden Abdullah ERDOĞAN F.Hediye KAYACAN, M.Sadi KAN, M. Aykut EGE ile Bilgehan YELLİCE’de katıldı.