ANTALYASPOR BAŞKANI AKINCIOĞLU ANSİAD 19. OLAĞAN TOPLANTISINA KONUK OLDU


Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği (ANSİAD) ın 19. Olağan toplantısına konuk konuşmacı olarak katılan Antalyaspor Başkanı Hasan Akıncıoğlu, liderle aynı puana sahip oldukları halde şampiyonluktan söz etmediklerini belirterek, ''Çünkü böyle bir hedefimiz yok. Ligde kalıcı olmak istiyoruz'' dedi. Akıncıoğlu, işadamlarına, itibarlı bir takım yarattıklarını hatırlatarak ''Antalyaspor'un yardıma ihtiyacı yok. Yardımlarınızı Kızılay'a verin, ancak maçlarımızı para ile izleyin'' diyerek eleştirdi.
Antalyaspor eski başkanlarından A.Dündar Uluğkay'ın başkanlık ettiği toplantı öncesi, firma tanıtımı bölümünde Alanya'da faaliyet gösteren üyelerden Burcu Haboğlu Baba'nın eşiyle birlikte sahibi olduğu, bünyesinde Bahçeşehir Koleji ile Uğur Dershanesi bulunan B Eğitim Hizmetleri Ltd. şirketi tanıtıldı.

Toplantı Başkanı Dündar Uluğkay, açılış konuşmasında 1966 yılında kurulan Antalyaspor'un kısa bir tarihçesini vererek, ''Antalyaspor şehrimizin en önemli markası, en büyük şirketi, başarılı bir kulübümüz. Süper ligde şirketleşen ilk kulüp''dedi.
''Antalyaspor ve Güncel Gelişmeler'' konulu bir sunum yapan Antalyaspor Başkanı Hasan Akıncıoğlu, sözlerine geçmiş dönemde Antalyaspor'a emeği geçen, Antalyaspor'u yaşatarak bugünlere getirenlere minnet duygularını sunarak başladı.  2007 yılında devraldıkları kulübü öncelikle kurumsallaştırmak için çok çaba harcadıklarını söyleyen Akıncıoğlu, ''Antalyaspor süper ligde şirketleşen ilk kulüp. Ligde hala dernek statüsünde yönetilen kulüpler var. Derneklerde beyan mecburiyeti ve maliyenin kayıt ve kontrol sistemi olmadığı için yükümlülükleri şirketlere göre daha az. Bu nedenle birikmiş vergi borçlarımız vardı, bunları taksite bağladık. Piyasaya olan borçlarımızı ödedik. Mali sorunlarımızı çözmek de ikinci hedefimiz oldu'' diye konuştu. Antalyaspor Başkanı Hasan Akıncıoğlu, ligde kalabilmenin Antalyaspor'un olmazsa olmazlarının başında geldiğini hatırlatarak, ''Bu yüzden geliriniz olması lazım. En büyük katkı olan havuzdan para alabilmeniz için süper ligde kalmanız lazım. Futbolda popülizm her zaman ön planda. Bu yüzden bazen realiteden uzaklaşmak zorunda kalıyorsunuz'' dedi.

Kulüpteki yeniden yapılanma sürecinde teknik heyeti de değiştirdiklerini söyleyen Akıncıoğlu, teknik heyetin başına getirdikleri kişinin Türkiye'de futbol kariyeri üst düzeyde bir sporcu olduğunu da belirterek, teknik heyetle ilgili anlayışlarını da şöyle anlatı:
''Öncelikle kulüpte herkes görevini yapacak. Yönetim olarak biz tüm performansımızı yeni kaynaklar bulmaya, kurumsallaşmaya ayırdık. Teknik ekibim işine hiç karışmadık. Hala da karışmıyoruz. Bu kararımız o zamanlar futbolda pek olağan değildi. Kulübün teknik bir patronu oldu. Futbolcularla ilişkiler, futbolcu ile ilgili alınacak karar, fiyat belirlemesi, pazarlık yetkisi teknik direktöre verildi. O da tıpkı bir yönetim kurulu üyesi gibi çalıştı. Bu sistem bizden sonra dört büyüklerle Bursaspor'da da uygulanmaya başlandı. Böyle olmasaydı teknik adamlar yöneticiye karar verdirirken bile kendi geleceklerini düşünüyorlar. Yanlış kararlar ve futbolcular aldırıyorlar. Böylece ciddi bir mali disiplinsizlik oluşuyordu. Oysa şimdi sorumluluk ve yetkiler eşitlendi''

Antalyaspor'un yaşayabilmesi için en önemli unsurların başında finansal yapının geldiğini söyleyen ve borçları ödenmiş itibarlı bir takım yarattıklarını dile getiren Akıncıoğlu, bu durumu başka şehirlerde ve başka kulüplerin yöneticilerinden duymanın sevincini yaşadıklarını söyledi. Hasan Akıncıoğlu, Antalya'nın süper ligde takımının olmasını hak eden bir şehir olduğuna da dikkat çekerek konuşmasını şöyle sürdürdü:
''Ekonomimiz turizme dayalı. Her yıl sadece uçakla 10 milyonun üzerinde turist geliyor. Turistin gelmesi için bu şehrin pazarlanması lazım. Bunun için de Antalyaspor en iyi enstrümanlardan biri. Bu yüzden Antalya'nın, Antalya'da yaşayan herkesin Antalyaspor'a sahip çıkması lazım. Antalya markasının maliyeti de çok yüksek. Sırf bu nedenle Antalya'nın markasına sahip çıkması gerekir''.
Antalyaspor'un son yıllarda yaşadığı stadyum sorununu anlatan, Mardan stadında yaşadıkları sıkıntıları dile getiren Antalyaspor Başkanı Hasan Akıncıoğlu, herşeye rağmen Mardan yöneticilerine teşekkür ederek, Akdeniz Üniversitesi stadının maç oynanır hala getirilmesinde emeği geçenlerle üniversite yöneticilerine de teşekkür etti.
''Ancak çok üzgünüz bu 8 bin kişilik stadı dolduramıyoruz'' diye sözlerini sürdüren Akıncıoğlu, Antalyaspor'un Antalya'ya sonradan gelen, ekmeğini bu kentten kazanan herkesin öncelikle takımı olması gerektiğini, vurguladı ve  ''Antalya'da yaşayan herkesin Antalyaspor'u destekleme konusunda inançlı olmaları lazım. Bugün 8 bin kişilik stadı dolduramayan bizim yarın 30 bin kişilik stad da düşeceğimiz komik durumu düşünebiliyor musunuz'' dedi.

Antalyaspor tesislerinin artık yetersiz hale geldiğini, altyapıyı geliştirmek ve genç futbolcular yetiştirebilmek için de yeni tesise ihtiyaç olduğunu söyleyen Akıncıoğlu, ''Antalya'da geniş bir potansiyel var. Geçen yıl kentte 30 bin öğrenciyi taradık. Süper çocuklar çıktı aralarından. Başarımızın sürdürülebilir olabilmesi için bu potansiyeli harekete geçirmemiz ve altyapı kurmamız gerekiyor. Bunun için de öncelikle olarak tesislerimizi yapacağız'' dedi.

Antalya'da her sektöre olduğu gibi iş dünyasından da istekleri olduğunu söyleyen ve bu isteklerin kimseyi korkutacak istek olmadığını dile getiren Antalyaspor Başkanı Hasan Akıncıoğlu, ''Bir kombine bilet almanız yeterli. Göğüs reklamımız hala yok. Vali beyin isteği ile 2 haftadır Expo 2016 logosunu kullanıyoruz. Çok da faydalı oldu. Herkes Expo'nun ne olduğunu, Antalya'da açılacağını öğrendi. Reklamlar ve sponsorluklar konusunda iş dünyasına ihtiyacımız var.'' diye konuştu.

Antalyaspor'un yardıma ihtiyacı olmadığını söyleyen ve ''Yardımınızı Kızalay'a yapın'' diyen Akıncıoğlu, ''Biz bir şirketiz. Her şeyimiz şeffaf. Yardım yerine şirketle organizasyonlara girin. Bedelini ödeyip maçımızı seyredin. Yeter ki maça bedava girmeyin. Maalesef mevki ve para sahibi insanlar eski alışkanlıkları nedeniyle maça bedava ya da davetiye ile girmek için hala çaba harcıyor. Buna izin vermeyeceğiz''

Şu anda ligde liderle aynı puana sahip olduklarını, ancak buna rağmen şampiyonluktan söz etmediklerini dile getiren Akıncıoğlu, ''Çünkü böyle bir hedefimiz yok. Biz ligde kalıcı olmak istiyoruz. Ancak bu başarımız kısa bir başarı olmayacak. Çünkü gelecek vadeden genç bir takım oluşturduk'' dedi. Akıncıoğlu, Antalyaspor stor mağazalarının maalesef çalışmadığını da dile getirerek, bu mağazalarda turiste yönelik yeni ürünler satacaklarını, Iphone ile yaptıkları anlaşma ile Antalyaspor'dan haberler ve güncel bilgilerin yakında cebe gireceğini de sözlerine ekledi.