ANSİAD'DAN ÜYELERİNE “STRESSİZ YAŞAM ve ÖFKE YÖNETİMİ” EĞİTİMİ


Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği (ANSİAD)ın eğitim programı çerçevesinde üyelerine ve eşlerine ücretsiz düzenlediği ''Stressiz Yaşam ve Öfke Yönetimi'' konulu seminer hafta sonunda ATSO'nun Atatürk Konferans Salonu'nda gerçekleştirildi. Hint asıllı Yogesh SHARDA tarafından verilen eğitim ilgi gördü.

Türkiye'nin çeşitli illerinde, üniversitelerde ve kurumsal şirketlerde benzer eğitimler veren atölye çalışması eğitimcisi Hint asıllı olan Yogesh SHARDA, İngiltere’de, Londra ve Oxford’da yetişmiş, ayrıca Avrupa, İngiltere, Amerika ve Hindistan’da 20 yıldan fazladır kişisel gelişim üzerine seminerler ve konferanslar veriyor.

Yogesh SHARDA eğitim seminerine Meditasyon anlamında kısa bir deneme yaptırarak, konuya da stresin hayatımızdaki yeri üzerine konuşarak başladı. Konuşmasının büyük bir bölümünde de stresin türleri üzerine yoğunlaştı. Zihnin, dingin ve huzurlu olması gerektiği üzerinde duran Yogesh SHARDA, “Yaşam kalitesinin zihnin kalitesine bağlı olduğu” tezi üzerinde durdu.

 Zihni huzurlu tutabilmek için üç aşamalı bir süreçten söz eden Yogesh SHARDA, bu aşamaları da; “Stresimizin gerçek sebeplerini anlamak, hayatımızda olan stresle başa çıkmak ve fazlarını önlemek için çabalamak” olarak özetledi. Herkesin, hayatı kontrol etmek için çabaladığını ve bunun mümkün olamayacağını söyleyen Yogesh SHARDA, bundan hareketle herkesin ancak ve ancak sadece kendisini kontrol edebileceğini belirtti.

Zaman zaman kendisini izleyenlerle diyaloglar kurarak, sorular soran ve aldığı cevapları irdeleyen Yogesh SHARDA,  izleyenlere 2 dakika süre vererek stresi tarif etmelerini istedi. Daha sonra stresin tarifini kendisi yapan Yogesh SHARDA şöyle konuştu:
''Stres bir çeşit acıdır. O acı size bazı şeyleri değitirmenizi istemeye gelmiştir. Biz acıyı sevmeyiz. Ancak acının bir amaç için olduğunu anlamalıyız. Acı bir mesaj verir. Örneğin yolda giderken ayağınıza batan çivi sizi yaralar, acı verir. Şayet acı vermeseydi, kan kaybederek ölebilirsiniz. Kimseye üzüntü vermeyin, kimseden üzüntü almayın. Siz istemezseniz kimse sizi kızdırmaz. O duygusal öfkeyi yaratan kendinizsiniz. O yüzden stres bir kavramdır. Gerilim, gerginlik, direnç, öfke, suçluluk duygusu, eleştiri, yorgunluk, görmezden gelme, endişe, sabırsızlık sizi hep strese götürebilir"

Yapılan araştırmalarda insanları strese sokan en önemli üç nedenin;
Eşini kaybetme, ayrılık ve ev taşıma olarak ortaya çıktığını söyleyen Yogesh SHARDA, İkinci bölümde ise konuya stresin seviyeleri ile başladı ve stresin seviyelerini dört ana başlıkta topladı ve bunları da; "Fiziksel seviye, Duygusal seviye, Mental seviye ve Ruhsal seviye" olarak ve yaşamdan örneklerle açıkladı.

Herkesin birbirini suçladığı bir dünyada yaşadığımızı hatırlatan Yogesh SHARDA, zamanı iyi yönetemediğimizi de dile getirerek, “Karşımızdaki kişinin konuşması kendi seçimi ve fikri, ama bundan etkilenip, etkilenmemek benim seçimim. Zihnimiz bizim çocuğumuz gibidir. Sevgi ve dikkat ister, bazen de disiplin ve rehberlik ister. Sadece sevgi vermek de olmaz, sadece disiplin, o dengeyi kurarak iyi bir çocuk yetiştirir gibi zihnimizi eğitmeliyiz" dedi.

 Yogesh SHARDA, Üçüncü bölümünde de katılımcıların kendilerinde “iyi buldukları” ve “olumsuz buldukları” yönlerin belirlenmesi ile ilgili deneysel uygulama yaptırdı.

 Son bölümde iki uygulama daha yaptırarak, normal zeka, duygusal zeka ve ruhsal zeka konularındaki görüşlerini aktardı. Sonuç olarak her insanın;

•         Ben kimim?
•         Nereye doğru gidiyorum?
•         Neden bunu ya da bunları yapıyorum?

Sorularını kendisine sorması gerektiğini, bir cevap bulması gerektiğini ve bunun önemini anlatarak, salona, tekrar meditasyonel bir uygulama yaptırarak sunuşu tamamladı.

Yaklaşık 6 saat süren eğitim çalışması üyelerin ve aile fertlerinin baştan sona ilgisi ile tamamlandı.