SAĞLAM: ''BU ANTALYALILARLA İŞ YAPILIR''


Antalya Emniyet Müdürü Mustafa Sağlam, Türk polisinin vatandaşın Devlete güvenini tesis etmek zorunda olduğunu belirterek, ''Biz kimsesizlerin kimsesi olacağız''dedi. Antalya'da herkesin çok duyarlı ve ilgili olduğunu söyleyen Mustafa Sağlam, ''Bu Antalyalılarla iş yapılır. Buna inandım. Her geçen gün hedeflerimizi ve çıtayı hep birlikte yükselteceğiz. Ortak bir vizyonda buluşup ve ortak aklı bulursak polis ve STK'lar bir ekip oluruz' diye konuştu.
Yeliz Gül Ege'nin toplantı başkanlığını yaptığı toplantı öncesi Ansiad üyesi Aykut Ege, firma tanıtımı bölümünde sahibi olduğu EKA İnşaat şirketini tanıttı. 
Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği (ANSİAD) ın  2012 faaliyet yılı 16.olağan toplantısına konuk olan eski Diyarbakır, yeni Antalya Emniyet Müdürü Mustafa Sağlam, ''Önleyici Kolluk Hizmetleri'' konulu bir sunum yaptı. Sağlam, Türkiye'nin hemen her yerinde görev yaptığını belirterek, ''Zorlu ve çetin bir meslek hayatımız oldu. Bu bize deneyim de kazandırdı. Antalya aklımızda yoktu ama geldik işte'' dedi.
Bazı mesleklerde sorunların ortaya çıkmadan çözülmesi gerektiğini vurgulayan, polislikte önleyici hizmetin de tıpkı sağlıklı olduğu gibi değerlendirilmesi gerektiğini söyleyen Mustafa Sağlam, şöyle devam etti:
''Suçla mücadelede herkese elinizi uzatmak, herkesi kucaklamak ve en önemlisi de suç kalkınmamış bölgede daha çok işleniyorsa oraları kalkındırmamız gerekir. O yüzden hiç kimse ben buralarda rahatım demek yerine, oraları da düşünüp el uzatmak zorundayız''
Görev ve yöneticilik yaptığı her ilde Devletin hantallığı yanında özel sektörün cevvalliğine tanık olduğunu dile getiren Antalya Emniyet Müdürü Mustafa Sağlam, ''Meslek hayatım boyunca özel sektörün bu cevvaliyetini kendi teşkilatıma nasıl yansıtırım diye uğraştım, hatta hayata geçirerek sonuçlarını değerlendirdim. Uygulamanın sonunda sağduyu ve bir de iyi niyet varsa başarı kendiliğinden geliyor''dedi.
Özellikle görev yaptığı Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da uyguladığı projeleri anlatan Sağlam, özellikle çocuklara yönelik projelerde başarı sağladıklarını dile getirdi. Sağlam şöyle devam etti:
''Diyarbakır'da henüz ilkokula bile gitmeyen çocukların polise karşı bakışı çok kötüydü. Çocuklara soruyordum 'polis ne iş yapar' diye. Aldığım olumlu bir cevap yoktu. Kimi 'polis döver', kimi 'polis tutuklar, öldürür' diyordu. Polis ne iş yapar diye bir proje geliştirdik. Psikologlar, uzman eğitimciler, akademisyenlerin de desteğini aldık. Önce ilkokul çocuklarına ulaştık. Zaman içinde sayıları yüzbinleri buldu. Polisin çocuklara sevecen gelecek yüzünü anlattık. Polisin sadece bir güç olmadığını anlatmaya çalıştık. 'Gençlik ve Güvenli Gelecek' adını verdiğimiz proje ile gençliğin polis ve devletle ilgili ön yargılardan kurtulmalarını sağladık, suça itilmiş çocukların ve gençlerin topluma yeniden kazandırılmasını sağladık''
PKK'nın da o bölge için bir proje olduğunu, Türkiye'nin geri kalması için ayağında bir bağ olduğunu dile getiren Emniyet Müdürü Mustafa Sağlam, ''Diyarbakır 1 milyon 600 bin nüfuslu bir şehir. Bu nüfusun hepsini karşımıza alamayız. Onları önemsediğiniz, kamu hizmetini kaliteli sunduğunuz ve fikrine başvurduğunuz zaman onları kazanıyorsunuz.Biz insana hep eşit baktık ve önyargılar kırıldı. Şimdi hala terör baskısı var. O da kırılacak. Bu insanların da zamanla ülke kalkınmasına güç vereceklerine inanıyorum'' diye konuştu.
Terör örgütünün Diyarbakır'da dağı taşı mayınladığını ve bu bölgede mücadele etmenin zorluğuna da dikkat çeken Sağlam, ''Bir mayın patlıyor, polis, jandarma şehitler veriyor, onları yeniden motive etmek biraz zor oluyor. Onlar da bizim evladımız. Doğru yaklaşırsanız, doğru yönetir ve yönlendirirseniz başarı geliyor'' dedi.
Bütün bu olup bitenlerden rahatsız olduğunu ve bu yüzden de şuursuzca saldırdığını belirten Sağlam, bölgedeki halkın örgütle ilgili korkulardan kurtulacağını da söyleyerek, ''Polisin vatandaşa, vatandaşın polise güvenmesi lazım. Asıl mesele burada. Polis adaletli, bilgili ve güçlü olacak. Vatandaş güvenecek ve biz o zaman kimsesizlerin kimsesi olacağız''dedi
Zeytinköy ve çocuklar
Göreve başlangıcının ilk günlerinde, suç oranının yüksek olduğu yer olarak tanıtılan Zeytinköy'e gittiğini söyleyen Mustafa Sağlam, ''Burada da ilgilenilmesi gereken çocuklar var. Her zaman eğitine inanan ve önemseyen biriyim. Eğitim tedbiri erken almanızı sağlar. Kendi personelimizin Hizmet içi eğitimi de çok önemli. Yeni projelerle sorunların üstesinden geleceğimize inanıyorum'' dedi.
Antalyalılarla iş yapılır
Antalya'da herkesin çok duyarlı ve ilgili olduğunu söyleyen Mustafa Sağlam, ''Bu Antalyalılarla iş yapılır. Buna inandım. Her geçen gün hedeflerimizi ve çıtayı hep birlikte yükselteceğiz. Ortak bir vizyonda buluşup ve ortak aklı bulursa polis ve STK'lar bir ekip oluruz' diye konuştu.
Güvenlik açısından Antalya'nın kendi içinde sıkıntısının olmadığını söyleyen Sağlam, ''Sıkıntı yok ama, ülkede terör var. Turizm merkezi olan burayı da karıştırmak isteyebilirler. Biz de tedbir almak zorundayız. Antalya'yı iyi korumamız lazım. ben de Antalya'yı gözlemliyorum, öğreniyorum. STK'lardan, vatandaşlardan gelecek her türlü öneriye açığım''  diye noktaladı.
Toplantı Başkanı Yeliz Gül Ege, soru ve cevapların ardından Emniyet Müdürü Mustafa Sağlam'a toplantı anısına ANSİAD'ın bir plaketini sundu.