KAYSERİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI ÖZHASEKİ ANSİAD'A KONUK OLDU


Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği (ANSİAD)’ın 2012 faaliyet yılı 15. Olağan toplantısı Hillside Su Otel'de gerçekleştirildi. Toplantıya konuk olarak katılan Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet ÖZHASEKİ ''Kalkınmada Yerel Yönetimlerin Rolü'' konulu bir sunum yaptı. ÖZHASEKİ günümüzde şehirlerin ortak havuzdan daha fazla pay alabilmek için yarıştıklarını belirterek, ''Şehirler canlı birer organizma, onların da bir ruhu var. Şehirlere iyi bakmazsanız ölürler'' dedi. ÖZHASEKİ, “bir şehrin geleceğini o şehri yönetenlerin vizyonu belirler. O şehrin ileri gelenlerinin ve yaşayanların vizyonu belirler" diye konuştu.
ANSİAD Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Katı'nın toplantı başkanlığını yaptığı 15. olağan toplantı üye firma tanıtımı ile başladı. Türker Gümüş, aile şirketi olan ve yöneticiliğini yaptığı Gündoğdu Kağıt Pazarlama  San. Tic. Ltd. Şti'nin şirket yapısı, ürün yapısı ve müşteri portföyünü anlattı. Daha sonra Antalya'da bölge müdürlüğü bir süre önce faaliyete geçen İzgören Akademi'nin Kurumsal Projeler yöneticisi Oytun YUMŞAK, şirketle ilgili bilgi verdi.

Konuşmasını baştan sona Kayseri fıkraları ile süsleyen Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet ÖZHASEKİ, sözlerine iki tespiti ile başlayarak globalleşen dünyada artık şehirlerin daha fazla pay almak için yarıştıklarını, bu yarışta geriye kalmamak gerektiğini belirterek, ikinci tespitini de şöyle dile getirdi:
"Şehirler canlı birer organizmalar. Onların da bir ruhu var. Bakılmaya, ihtimama ihtiyaçları var. İyi bakılmaz, kaderine terk edilirlerse ölürler. Tıpkı diğer canlılar gibi"

Yerel yönetimlerde de anlayışların değiştiğini dile getiren ÖZHASEKİ, bu değişimin çok hızlı ve çok boyutlu olduğunu belirterek, ''Aslında dünyada her alanda hızlı ve boyutlu bir değişim var. Yönetenler bu değişimi zamanında algılayabilirlerse başarılı oluyorlar, durumları iyiye gidiyor'' dedi ve değişime ayak uydurmak konusunda da ailesinden bir örnek verdi:
"Babam manifaturacılık yapardı. Basma satardık. Çizgili pijamalık basmalar çok revaçtaydı o zamanlar. Sonra aile fertlerinin sayısı arttı. Hepimiz manifaturacı olduk. Biz değişime ayak uydurmayıp, tekstil sektörüne devam etmesek, hala çizgili pijama kumaşı satmakta ısrar etseydik bugün yok olmuştuk"
Cumhuriyet tarihi boyunca kamu eliyle yapılan işlerde genel olarak sıkıntı yaşandığını, borçlanmanın arttığını dile getiren Mehmet ÖZHASEKİ, kamu eliyle iş yapmaya devam edilemeyeceğine dikkat çekerek, "Her şeyi devletten beklemenin zamanının geçti. Üstelik devlet ne yapar diye sorun kendinize. Cevabı devlet bir yapar olacak. Oysa şehrin dinamiği özel sektör yaptı mı bin yapar. Kayseri'de biz bin fabrika kurduk. Kimse 'Devlet nerede?' diye bağırmıyor artık" dedi.

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı yerel yönetimler açısından Avrupa kentlerinin 250-300 yıl gerisinde kaldıklarını hatırlatarak, bu açığı kapatmak ve ayak uydurmak zorunda olduğumuzu dile getirdi. Yerel yönetimler açısından kentlerin gelişmişlik sırasını da anlatan ÖZHASEKİ şöyle devam etti:
"İstanbul, Ankara, İzmir ve bir de Antalya'yı bir kenara koyun şu anda 25-30 vilayet maalesef ilçe konumuna düşmüş durumda. 2. grupta yer alan 30 kadar il de ne yapacaklarını biliyorlar, ama yerlerinde sayıyorlar. Bir de 10-15 vilayet var gelişiyor, kalkınıyorlar. Bu iller avantajlarını ve dezavantajlarını iyi biliyorlar. Bu illerden biri de biziz. Biz kiminle rekabet edeceğimizi iyi biliyoruz. Bizim için yarış Antalya ile değil. Bizim hedeflerimiz Gaziantep, Konya, Bursa... Bu iller kendi içlerinde uyumu yakalamışlar. Kimse şehir için yararlı bir kararsa köstek olmuyor, destek veriyor. İç dinamikleri harekete geçirmişler. Siyaset ön planda değil. Kimse artık 'Devlet Nerede?' diye bağırmıyor. Biz Kayseri'de 139 fabrikanın temelini bir günde attık''

Konuşmasının bu bölümünde Kayseri'yi anlatan ve tarihi ile söze başlayan Mehmet ÖZHASEKİ Kayseri'deki başarısının sırrını anlatırken, ''Şehrin kendine has bir avantajı yok. Yurtdışı bağlantısı yok. Toprak da verimli değil. Erciyes zamanında lavı püskürtmüş, toprağın 50 santim altından yanık kömür çıkıyor. Bütün bu olumsuzluklara rağmen biz 3 tane organize sanayi bölgesi kurduk. Canlı ve diri. Esnaf odaları ve Ticaret Odası'nın 50'şer bin üyesi var. İkisi Vakıf üniversitesi 4 üniversite var. Sağlık sorunu yok. Peki nasıl oluyor bu? Biz nasıl başardık? Birincisi Kayseri'nin geleneksel ve genetik bir ticaret yapısı var. İkincisi ise yerel yönetimlerin rolü büyük''

Kayserili'lerin ticaret anlayışlarının genetik olduğunu hatırlatan ÖZHASEKİ, Anadolu'nun birçok yerinde yapılan kazılarda tarihi eserler çıkarken Kayseri'deki kazılarda ortaya çıkan 24 bin tabletin hepsinin ticaret üzerine olduğunu belirterek, ''Bizim tabletlerin çoğu alacak senedi. Sizin anlayacağınız ticaret Kayserilinin genine işlemiş. Kayseri'de ticarette başarısız olursanız size 'Akılsız Herif' derler. O yüzden ticari anlayış için büyük avantaj. Bir günde 139 fabrikanın temelini atarak rekor için başvurduk" dedi.
Bu anlayış ve inanç çerçevesinde Kayseri'de hayırseverliğin de geliştiğini söyleyen Mehmet ÖZHASEKİ, ''Hayır işlemeyen kimse kalmadı. Yüzlerce insan okul, hastane, cami ve öğrenci yurtları yaptırıyor. 600 hayırsevere plaket verdik. Yaptıkları hayır toplamı milyar doları aşmış. Erciyes Üniversitesi'nde rektörlük binası hariç tüm kampusu hayırseverler yaptı. Türkiye'de bunun başka örneği yok. İş dünyasında insanlar artık birbirine, 'Paran kadar değil, hayrın kadar konuş' diyor" dedi ve hayırseverliğin öncüsü Kadir Has'ın yaptıklarını anlatarak sadece 30 okul yaptırdığını dile getirdi.

18 Yıldır Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevini yürüttüğünü söyleyen Mehmet ÖZHASEKİ bu konuda rekor kırdığını da belirterek, son yerel seçimler öncesi Başbakan Erdoğan'a giderek affını ve helalliğini istediğini, ancak başbakanın kendisini 4. kez aday olmasını istediğini dile getirdi. Aday olunca her türlü sorunu çözülmüş Kayseri'de seçmene ne söyleyerek oy isteyeceğini düşündüğünü söyleyen ÖZHASEKİ şöyle devam etti:
"Alt ve üst yapı sorunları bitmiş bir kent Kayseri, 40'dan fazla gecekondu mahallesini yok ettim. Projelerim var diyemedim ama bölgenin lideri bir kent sözü verdim. 10 başlıkta hazırladığım vizyon projelerle, eğitimde, kültürde, turizmde neler yapabileceğimizi anlattım. Beni yeniden seçtiler. Aslında önerdiklerimin büyük çoğunluğu bizi değil merkezi yönetimi ilgilendiriyordu, risk aldım. İlk iş olarak Erciyes'i ele alıp turizme nasıl kazandırabileceğimizi düşündüm. İsviçre'deki kayak merkezlerini görmeye gittim. İsviçre'de bir kasabada 25-30 teleferik var. Kayak yapılıyor. Şehrin başka hiç bir şeyi yok. Yıllık cirolarının 2006 rakamları ile 7 milyar dolar olduğunu öğrendim. Bunun yüzde 50'si kar. Bizim 1000 fabrikadan kazandığımız yıllık 300 milyon dolar. Alpler’in ucundaki bir kasaba bizim 10 mislimizi kazanıyor. Şimdi 6 ay kayak yapılabilecek bir projeyi hayata geçiriyoruz. Biz bugüne kadar belediye olarak 100 milyon dolar harcadık. Saatte 35 bin kişi kayak yapabilecek. 21 otel yerini sattık. Kayseri turizmde böyle patlayacak''
İkinci büyük proje olarak devletten beş kuruş istemeden tamamen yabancı dilde eğitim verecek Abdullah Gül Üniversitesi için gerekli izni aldıklarını belirten Mehmet ÖZHASEKİ, inşaatların işadamları tarafından yaptırıldığını, gelecek yabancı öğretim üyelerinin giderlerini karşılamak için kurdukları vakfa şimdiye kadar 28 milyon lira topladıklarını söyledi ve ''Bu üniversite bizim dışarıya açılan kapımız olacak'' dedi.

Yine belediyeden para harcamadan biri 33 bin kişilik stat olmak üzere 10 tesisten oluşan spor kompleksini nasıl yaptıklarını da anlatan Mehmet ÖZHASEKİ sözlerini şöyle tamamladı:
"Bir şehrin geleceğini o şehri yönetenlerin vizyonu belirler. O şehrin ileri gelenlerinin ve yaşayanların vizyonu belirler. Bir şehrin küçülmesi, gerilemesi insanın ölümü gibidir. Biz o yüzden Kayseri'yi çevrenin cazibe merkezi yapmaya çalışıyoruz. Ölümsüzleştirmek için"
Konuşmasının ardından ANSİAD üyelerinin sorularını da yanıtlayan Mehmet ÖZHASEKİ, 7 yıl süre ile başkanlığını yaptığı Tarihi Kentler Birliği'nde yaptıkları çalışmaları da özetledi.
Toplantının sonunda ANSİAD Başkanı H.Ergin CİVAN ile Toplantı Başkanı Hakan KATI, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet ÖZHASEKİ'ye günün anısına bir plaket verdi.