ANSİAD SANAYİ SEKTÖRÜ, TÜRKİYE'NİN ÜRETİM ÜSSÜ KAYSERİ'YE GEZİ DÜZENLEDİ


Markalaşmış firmaların fabrikalarına düzenlenen gezilerin ikinci durağı Kayseri oldu. ANSİAD Sanayi Sektörü,  27-29 Haziran 2012 tarihleri arasında Kayseri’ye gezi düzenledi. Geziye 20 Ansiad üyesi katıldı.

Saray Çiftliği, Saray Halı, Şahin Sucukları, Hes Kablo, İstikbal Mobilya, Has Çelik, ve Elmacıoğlu Tekstil tesislerini gezen ANSİAD üyeleri, buralarda kullanılan teknolojiye ve tesislerin altyapısına hayran kaldılar. Bu tesislerin ürün yelpazeleri, üretim teknolojileri, pazarları ve pazar payları hakkında bilgiler aldılar.

Gezi kapsamında Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet ÖZHASEKİ ile Kayseri Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Osman KÖSEOĞLU’nu da ziyaret eden ANSİAD üyeleri, kentin ekonomik ve kültürel tarihi hakkında bilgi aldılar.

Kayseri'nin coğrafi konumunun elverişsizliğinden dolayı burada yaşayan insanların sanayi ve ticarete yöneldiklerini anlatan Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet ÖZHASEKİ, “Kayseri'de şehircilik anlamında da bir sıkıntımız yok. Altyapı ve üstyapı konusunda da sorun yaşamıyoruz. Şimdi Kayseri'yi geleceğe taşıyacak kültür sanat projeleri üzerinde çalışıyoruz" dedi. Türkiye’ye alternatif tatil merkezi oluşturduklarını bildiren ÖZHASEKİ, Erciyes Kış Sporları ve Turizm Merkezi Projesinin oluşum safhasını anlattı: “Proje bittiğinde karşımıza şöyle bir manzara çıkıyor. 35 kadar teleferik oluyor orada. Kayılacak pist uzunluğu 200 km'yi buluyor. 5 Bin yatak kapasiteli tatil köyü projesi başladı, şimdi o devam ediyor. Böyle olunca saatte 35 bin kişinin kayacağı kayak mekanları çıkmış oluyor. Erciyes Kayseri turizmi için önemli bir yer olacak. Bu alana öz kaynaktan 100 Milyar Dolar harcadım. 50-60 milyar dolar daha harcarım".

Kayseri Sanayi Odası’nı da ziyaret eden ANSİAD üyeleri Kayseri Sanayi Odası Üyesi Osman Köseoğlu’ndan KAYSO ve Kayseri sanayisi hakkında bilgi aldılar. Kayseri'nin bir sanayi şehri olduğunu ama son yıllarda da turizme gereken önemin verildiğine değinen KÖSEOĞLU, Erciyes Master Planı hakkında bilgiler vererek, proje tamamlandıktan sonra Erciyes'in dünyanın sayılı kayak merkezlerinden bir tanesi konumuna geleceğini söyledi. KÖSEOĞLU, Kayseri'nin bir liman kenti olmadığından ya da tarıma çok elverişli olmadığından dolayı ticaret ve sanayiye daha çok yatırım yapıldığını anlattı. Kayseri’deki Organize Sanayi Bölgeleri ve sanayi yatırımları hakkında da bilgiler veren KÖSEOĞLU, “Kayseri’de 3 tane OSB var. 1.000’in üzerinde de firma faaliyet gösteriyor. 1’nci OSB yüzde 90 dolu. 3’ncü bölgemizde ise yatırımlar hızla devam ediyor. Burada yatırımlar maden üzerine yapılıyor. Bundan sonra da katma değeri daha yüksek ürünler üretme gayretinde olacağız” diyerek, mikrofonu ANSİAD Başkanı H.Ergin CİVAN’a bıraktı.

ANSİAD Başkanı H.Ergin CİVAN, Kayseri'nin kendilerini çok etkilediğini belirterek, "Bir şehrin gelişiminde coğrafi yapı ya da zenginlikleri çok önemli ama insan faktörü en önemli faktördür. Kayseri bunu bize çok net gösteriyor. Bir şehri şehir yapan, kültürünü, sanayisini, turizmini geliştiren insan faktörüdür. Kayserililer de bunu başarı ile Türkiye ve dünyaya kanıtlamıştır. Bu yüzden Kayseri Türkiye'nin, sanayinin göz bebeği olan bir ilimiz. Şehrinizdeki düzen ve ahenk bizi çok etkiledi” dedi.
Sanayileşmede örnek olan şehirlere düzenledikleri gezilerin ufuklarını açarak yeni fikirler edinmelerine vesile olduğunu söyleyen CİVAN, “Bu gezilerin ilkini Gaziantep’e yapmıştık. Gaziantep hepimizin bildiği gibi sanayi ve ticaret anlamında dünyaya markalar sunmuş, ürün çeşitliliği son derece fazla olan bir şehir. Bu şehrin sanayisini, ticaretini yakından görmek, üretim teknolojileri, pazarları ve Ortadoğu pazarlarındaki hâkimiyetleri ile ilgili son derece yararlı bilgiler almıştık. Şimdi de aynı durum Kayseri için geçerli. Dünyaca ünlü marka yapmış tesislerin teknolojilerini yerinde görmek bizi son derece memnun etti” dedi.


Başarılı firma gezileri kapsamında ilk olarak Kayseri Develi’deki Saray Çiftliği’ni ve Saray Halı tesislerini ziyaret eden iş dünyası, Saray Çiftliği ve Saray Halı’nın üretim teknolojisi ve pazarı ile ilgili bilgiler aldılar. İki tesisin de entegre bir şekilde çalışmasına hayran kalan üyeler, yönetimde ikinci nesil hiç kimsenin de görev almadığını öğrendiler. Ardından Şahin Sucuklarını gezen heyet, Şahin Sucukları firmasının sucuk, pastırma, kavurma, salam, sosisten sonra mantı üretimine, şimdi de Kayseri’ye özgü olan erişte gibi unlu mamullerin üretimine başladıklarını öğrendiler.

Ziyaretin ikinci adresi Hes Kablo oldu. Tamamı kendine ait tam entegre tesislerde bakır ve fiber optik haberleşme kablolarından, LAN&data kablolarına, enerji kablolarından örgülü bakır ve alüminyum iletkenlere, emaye bobin tellerinden elektronik bakır ve PVC’ye ileri teknoloji, dünya kalitesinde ürünler üretildiğine şahit olan Ansiad üyeleri, üretimin tamamını tek bir tesiste gerçekleştirerek hem üretim süresini kısaltan, hem de kalitenin dış etkenlere bağlı değişiminin önüne geçen sistemi çok başarılı buldular.

Üçüncü adres Türkiye’nin marka firması İstikbal Mobilya idi. İstikbal Mobilya A.Ş. Mali ve İdari İşler Genel Müdür Yardımcısı Sami BOYDAK’ın evsahipliğinde gerçekleştirilen gezide İstikbal’in markalaşma sürecini ve üretim aşamalarını birinci ağızdan dinlemek üyeler arasında memnuniyet yarattı. 1957 Yılında kurulan ve 50 yıllık başarı hikâyesine sahip mobilya sektörünün lideri İstikbal, ürün çeşitliliği, tasarım farklılıkları, kalite anlayışı ve satış sonrası hizmetleri ile Türkiye'nin saygın markaları arasında yer almayı başarmış bir firma olarak Ansiad üyelerinde büyük hayranlık uyandırdı.

Çok telli halat, yaylık çelik tel, bakır ve alüminyum iletken ve kablo üretimi yapan Has Çelik fabrikasını da gezen Ansiad üyeleri burada kullanılan teknoloji ve çevreye duyarlı üretim tesisinden memnun ayrıldılar.

Ziyaretlerin son adresi olan Elmacıoğlu Tekstil firmasının sahibi Sema ELMACIOĞLU eşliğinde yapılan fabrika gezisinde keçe üretiminin aşamaları gözlendi. Kadın girişimciliğinin ülkemiz için önemine de değinilen sohbet eşliğindeki ziyaret, Sema Hanımın yeni yatırım planlarını Ansiad üyeleriyle paylaşmasıyla sona erdi.

Anadolu'nun ilk yazılı ticari anlaşmasına ait 4 bin yıllık tabletlerin bulunduğu Kayseri’de, Kayserililerin bu ticaret geleneğini ve birikimini sanayiye yatırarak üretime dönüştürmüş olmaları ve dayanışma kültürünün yerleşikliği geziye katılan Ansiad üyeleri arasında takdirle karşılandı ve her katılımcıda farklı izler bıraktı.