ANSİAD'IN KONUĞU ATSO BAŞKANI ÇETİN OSMAN BUDAK OLDU


ANSİAD'ın, Rixos Downtown Antalya Hotel'de yapılan 6. Olağan Toplantısı konuğu ATSO Başkanı ve TOBB Yönetim  Kurulu Üyesi Sn. Çetin Osman BUDAK oldu. ANSİAD Başkanı H.Ergin CİVAN'ın Toplantı Başkanlığı yaptığı gecede  BUDAK, üyelere 'Antalya Vizyonu' konulu bir konuşma yaptı.

BUDAK, Antalya'ya gelen 11 milyon turistin sadece 400 bininin kent merkezine uğradığını belirterek, Antalya'nın geleceğinin kültür ve sanat yatırımlarında olduğunu söyledi. Turistlerin kent merkezine gelebilmesi için cazip noktaların çıtaya çıkanlması gerektiğini ifade eden Budak " Kaleiçi dünyanın en çok tarih kokan yeri. Antalya'nın geçmişini ortaya çıkarabilirsek turisti odasına bağlasanız da durmaz. Denizini, güneşini şimdiye kadar kullanan Antalya arük kültürünü de hayata geçirmeli. Kaleiçi'nde birkaç tane nokta belirledik. Bunlardan Hıdırlık Kulesi'ni belediye restore yaptı. Kesik minerenin restorasyonu onaylandı. Eski ATS binasının yenilenmesi projesi de var. Bu proje para kazandırmaz ama kent kazanır. Bina komple yıkılacak, kültür binası olacak, içinde heykeller yer alacak ve bir cazibe merkezi oluşturulacak. Suna İnan Kıraç Vakfı ile protokol imzaladık. Sanat eğitimi verilecek, kültür ve sanat yatırımlarına öncülük edecek. Örnek bir proje bu " diye konuştu. Kongre kenti olmak isttediklerini ancak hâlâ bir kongre merkezleri olmadığını kaydeden Budak " Kongre turizminde su anda ilk sırada yer alan Viyana 13 bin kişinin kaldığı bir jeoloji kongresine ev sahipliği yaptı. Bu organizasyon için kişi başı 500 euro gelir sağladı. Kongre turizminin Antalya'ya getirilmesi gerek" şeklinde konuştu. OSB'de istihdam 18 bin kişiye çıkacak Antalya'yı Türkiye'nin vitrini olarak nitelendiren Budak " Merkezi hükümetin Türkiye için aynı masaya Antalya'yla stadyum projesi, demiryolu, hızlı tren, Kaleiçi ve yat limanı için oturması gerek. Sanayi siteleri dolmuş durumda. Toplu işyerleri ile kaç senedir şahsen ben uğraşıyorum, arazi bulunmuyor. Bu durumun da Ankara'dan çözülmesi gerekiyor. Ticari cazibe alanları toplu işyerleri ile yapılmalı. Marka ve kent kültürü için çalışmalar yaptık. Antalya Tanıtım A.Ş.'yi hayata geçirelim istedik. Diyalogun sonucunda tek çatı altında örgütlü organizasyonlar yaptık açıklamasını yaptı. EXPO 2016'nın İzmir'in kaybettiği bütün Türkiye'nin almak istediği dünyanın büyük organizasyonu olduğunu belirten Budak  EXPO 2016'nın dinamikleri arasında Antalya kısmen var olması gerektiği kadar değil dedi. Antalya OSB hakkında da bilgi veren Budak," Bölgemizde 155 sanayi kuruluşu ve 10 bine yakın istihdam var. Yeni açılacak tesisler ve çalışmalarımızla istihdam 18 bin kişiye çıkacak "diye konuştu .

ANSİAD üyelerinin sorularını da yanıtlayan BUDAK'a , ANSİAD Başkanı H.Ergin CİVAN'ın günün anısına verdiği plaket takdimiyle toplantı sona erdi.