2011 ANSİAD BAŞARILI İŞADAMI ÖDÜLÜ SN. MEHMET YÜKSEL'İN


2 0 1 1   A N S İ A D
YILIN BAŞARILI İŞADAMI ÖDÜLÜ SN.MEHMET YÜKSEL’E VERİLECEK


ANSİAD (Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği) tarafından geleneksel olarak düzenlenen ve bu yıl 17.si verilen  "YILIN BAŞARILI İŞADAMI ÖDÜLÜ"nü ANSİAD Üyesi Sn.Mehmet YÜKSEL aldı.

ANSİAD Yüksek Danışma Kurulu tarafından yapılan değerlendirme sonucunda ödül verilmesi uygun görülen Sn.Mehmet YÜKSEL,

1966 Yılında Antalya’nın Gazipaşa ilçesinde doğdu. İlkokul ve lise eğitimini Gazipaşa’da tamamladı. 1988 Yılında Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nden mezun oldu. Aynı üniversitede “Sebze ıslahı” üzerine yüksek lisansını tamamlayarak Ziraat Yüksek Mühendisi ünvanını kazandı.

1989 Yılında zirai ilaç bayiliği ile başladığı işini, Antalya’nın Gazipaşa ilçesinde kurduğu araştırma ve üretim istasyonu ile büyütme yoluna gitti. Domates, biber, hıyar ve kavunla başladığı ilk ıslah çalışmalarına 1993 yılında patlıcan, karpuz ve kabak türlerini de ekledi.  1996 Yılında Alanya’da 2. araştırma ve üretim istasyonunu kurdu.  1998 Yılında Antalya’da Yüksel Tohumculuğun tohumlarını Türkiye’de satışını ve teknik çalışmasını yapan Enerji Tarım Ltd.Şti. pazarlama firmasını kurdu. 2002 Yılında Dost Fide Ltd. Şti. fide firmasını faaliyete geçirdi. Aynı yıl 15 Arap ülkelerine yönelik çeşit seçimi ve tanıtımı için Ürdün’de 40.000 m2 deneme istasyonunu ve Yüksel Tohumculuk Arap Ülkeleri ofisini kurdu.  2005 Yılında da Antalya merkezde 850 dekar arazi üzerine kurulmuş olan 300 dekar modern araştırma ve üretim seralarına sahip olan Türkiye’nin ve Avrupa’nın en büyük komple hibrid sebze tohumu araştırma ve üretim istasyonu projesini faaliyete geçirdi.
 
300’den fazla kişiye direk iş imkanı sağlayan, her yıl Antalya vergi rekortmenleri sıralamasında ilk 100 içerisinde üst sıralarda bulunan Mehmet YÜKSEL, halen Yüksel Tohumculuk’un Genel Müdürü ve Araştırma Müdürü olup, evli ve iki çocuk babasıdır.

ANSİAD Yılın Başarılı İşadamı ödülünde adaylar;
 Yaptığı yatırımlar ve işletmenin ülke ve bölge ekonomisine katkıları
 İş kapasitesinin büyüklüğü, sağladığı istihdam ve ödediği vergi
 Müteşebbis kişilik, çevre ile uyum, sosyal sorumluluk bilincinde estetik, sanatsal, tarihi, kültürel değerlere önem vermesi,
 Kültürel kapasitesi, verimlilik ve eğitime katkısı,
 Sivil Toplum Kuruluşlarındaki gayret ve performansı
 İnovasyon ve kalite bilincinin yerleşmesi ve gelişmesine sağladığı katkı
konularında değerlendiriliyor.

Sayın Mehmet YÜKSEL’e ödülü, 14 Ocak 2012 tarihinde Rixos Downtown Antalya Hotel’de yapılacak olan ANSİAD 22.KURULUŞ YILDÖNÜMÜ balosunda verilecektir. Kendisini ANSİAD camiası olarak kutluyor, çalışmalarındaki başarıların devamını diliyoruz.