HIZLI TREN BÖLGEMİZ İÇİN OLMAZSA OLMAZ BİR KOŞULDUR


Turizm, Ticaret ve Sanayi için Antalya’nın en kısa sürede ulusal demiryolu ağına bağlanması, kentimiz ve bölgemizin gelişimi için olmazsa olmaz bir koşuldur.

 

 

Antalya’nın ulusal demiryolu ağına bağlanması için planlanan Hızlı Tren Projesi’nde, ilimizin son sıralara yerleştirildiğini üzülerek öğrenmiş bulunuyor, konunun ivedilikle çözülmesi için tüm kurum ve kuruluşlar ile parlamenterlerimizi beraber hareket etmeye davet ediyoruz.

 

Antalya’nın ulaşımda makus talihini yenmesi için, en kısa sürede Marmara’ya otoyol ve hızlı trenle bağlanmasından başka kalıcı çözüm görünmemektedir.

 

Bölgesel Kalkınma Ajansı sınırlarımızda bulunan Antalya, Burdur ve Isparta’nın, Denizli yoluyla İzmir’e, Antalya’dan Konya’ya, Isparta, Burdur, Afyon üzerinden de İstanbul’a demiryolu ile bağlanması bölgenin sanayi, ticaret ve turizminin gelişmesi için olmazsa olmaz bir gerekliliktir.

 

Bu bölgelere Antalya’nın demiryolu ile bağlanması, liman bağlantılı kargo yükü, dökme ve konteyner yüklerinde demiryolunun kullanılması hem rekabet, hem de alternatif piyasalara ulaşmak açısından, insan trafiğine alternatif olarak şehrimize hızlı trenlerle ulaşılması, Antalya - Konya arası hızlı tren hattıyla Kapadokya’ya bağlanılması, böylece alternatif turizm yaratılması açısından önemlidir.

 

İzmir ile Mersin arasında alternatif bir liman olan Antalya Limanı’nın daha efektif kullanılabilmesi ve başta Antalya Organize Sanayi Bölgesi olmak üzere civar illerdeki organize sanayi bölgelerine daha iyi hizmet edebilmesi için demiryolu bağlantısı gereklidir.

 

Antalya genel ulaşım politikasının siyasi iradeye kabul ettirilmesi için bölgemizdeki kamu ve özel sektör temsilcileri sürekli diyalog içerisinde olmalı ve konunun çözümü için çaba göstermelidirler.