DÜŞÜNCELER BÜYÜK BİR YÜK


Pamuksüzer; “İnsanın kafasından 65 bin tane düşünce geçiyor bir günde. Bu düşünceler bile büyük bir yük.”

Antalya Sanayici ve İş İnsanları Derneği (ANSİAD), Covid-19 salgını nedeniyle dijital platformda toplantılarını gerçekleştirmeye devam ediyor. ANSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Akın Akıncı, Yönetim Kurulu Üyeleri ve ANSİAD üyelerinin katılımıyla gerçekleştirilen ANSİAD 6. Online Toplantısı’nın konuğu The LifeCo, StartersHub, Angel Effect, Başakşehir Living Lab Kurucusu Ersin Pamuksüzer’in katılımıyla gerçekleşti. ‘İyi Yaşam ve Startup Ekonomisi’nin konuşulduğu toplantıda, Pamuksüzer, “Dünyada 4 tane uyumsuzluk söz konusu. Siz hangi kalitede yaşamınızı sürdürebiliyorsunuz, önemli olan bu. Biz yemek yemek yerine tıkınıyoruz. Doğal yemek yerine entdüstriyel yiyoruz” dedi. İşlenmiş gıdalarda ürünlerin bir raf ömrü olduğuna dikkati çeken Pamuksüzer, “Hayata kaç-dövüş şeklinde devam edebilir ya da huzur içerisinde olup kendinizi yenileyebilirsiniz. Bugün yaşadığımız toplumda kaç-döğüşlerimiz binlerce olmaya başladı. Ben size bir bıçakla saldırıyorsam ölüm tehlikesi söz konusu, ancak uçağı kaçırıyorsanız sonunda ölüm yok fakat stres yaşıyorsunuz. İnstagram beğenileri az diye strese girenler var, hayat öyle bir yere geldi ki stresten kaçamıyorsunuz” diye konuştu. Her şeyin doğaya uygun olması gerektiğinin altını çizen Ersin Pamuksüzer, “Buna rağmen insan yapımı bir dünyada yaşıyoruz.  Kimyasal bir dünyaya çözünmüş durumdayız. Biz hareket eden canlılarız, lenfatik sistemde yaşıyoruz. Bunu devam ettirebilmek için hareket etmeniz gerekiyor. Bu uyumsuzluklar bizi bir yere götürüyor. Enzimler eksik kaldığı için yenilenme yaşayamıyoruz, 6-8 ay arasında yenileniyorsunuz, eğer sizi yenileyecek malzemeler eksikse yeterince yenilenmeniz mümkün değil” dedi.

DUYGULARINIZI HİSSEDEREK YAŞAYIN

Kronik stresin huzurlu bir rahatlama dönemine engel olduğunu dile getiren Pamuksüzer, “Bunun sonucunda da dünyada doğal ölümler yüzde 7, diğer ölümler ise bizlerin seçimlerinden kaynaklı. Huzurlu bir zihne değil stresli bir zihne sahip olmak, toksik beslenmek gibi durumlar dünyada yüzde 93 bize bunlara bağlı bir ölüm getiriyor” diye konuştu. Kalori indeksine göre koyu yeşil besinlerin tüketilmesinin yüksek besin değeri bakımından önemli olduğuna dikkati çeken Pamuksüzer, “Şekerli ve yağlı ürünlere de gittikçe kalori artıyor ve besin değeri düşüyor. Yeme aralığınızı belirli bir zamana sıkıştırmak önemli. İnsan vücudunda enerjinizi alan 2 şey vardır, hazım ve yer çekimi. Yer çekimi için bir şey yapamıyorsun ancak hazım için bir şeyler yapabilirsiniz” dedi. Dışarıdan gelen sinyallere beynimizin her zaman açık olduğunu dile getiren Pamuksüzer, “O sinyallerin yeteri kadar farkındaysanız vücudunuzdaki kimyasal değişikliklerle ona bir tepki veriyorsunuz onun adı aksiyon oluyor. Zihinsel olarak iyi yaşamanın birinci maddesi vücudunuzdaki duyguları hissedip ona göre yaşamanız. Eğer yapamazsanız tepki veriyorsunuz ve sağlıklı yaşayamıyorsunuz. İnsanın kafasından 65 bin tane düşünce geçiyor bir günde. Bu düşünceler bile büyük bir yük. Kısacası zihninizle ilgili ilk yapacağınız şey meditasyon, zihninizi boş tutup tek odaklı olmalısınız. Eğer yapamazsanız etrafta dönen bir zihne dönüşüyor” diye konuştu.  

YENİ EKONOMİLERDE KAFALARINDA SINIR YOK

Geleneksel ekonomiden gelen biri olduğunu kaydeden Pamuksüzer, “Sermayeye, yatırıma dayalı ve emek yoğun bir endüstriydi. Yeni ekonominin en önemli özelliği sermayeye bağlı olmaması. Kalabalıkların fonladığı bir dünyaya doğru ilerledik, eskiden sadece bankaların fonladığı bir ekonomi vardı. Bugünün insanı biraz daha başarılı olanların hepsinde büyümeye bir yönelik zihin yapısı var” dedi. Düz düşünen insanların konfor alanı dışına çıkmak istemediğini dile getiren Pamuksüzer, “Yeni dünyaya geçtiğimizde insanlar konfor alanlarından çıkıyorlar. Yeni dünyanın yeni oyuncularında kafalarında sınır yok. Bunun en bilindik ismi Elon Musk. SpaceX’i kurduğunda herkes dalga geçerken dünyadaki bütün Satallite’lerin yüzde 65’ini Elon Musk atıyor. Tek farkı attıklarını geri getirebildiği için kimse adamla rekabet edemiyor” diye konuştu. Toplantı, soru ve cevapların ardından sona erdi.

 

Detaylı bilgi için;

Ebru ÇENGELOĞLU YILDIRIM

Basın Danışmanı

E-mail: basin@ansiad.org.tr   

Tel: 0242 3120303

Fax: 0242 3215511