ÇETİN; ‘ANTALYA DİJİTAL DÖNÜŞÜMDE PİLOT İL OLSUN’


Antalya 4.0 çalışmasının devam ettiğini belirten ATSO Başkanı Davut Çetin, “Antalya’nın, Türkiye’nin dijital dönüşüm yapılanmasında pilot il olmasıyla ilgili çalışmalarımızı yapıyoruz” dedi.

Antalya Sanayici ve İş İnsanları Derneği (ANSİAD) 2020 faaliyet yılı 2. Kahvaltılı Toplantısı Akra Hotel’de gerçekleştirildi. Toplantı Başkanlığını ANSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Akın Akıncı’nın gerçekleştirdiği toplantının konuğu Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin oldu. ‘2020 Yılında Antalya Ekonomisi ve ATSO Projeleri’nin konuşulduğu toplantıya ANSİAD üyesi iş insanları katıldı. ATSO ve SİAD güç birliğine dikkati çeken Başkan Davut Çetin, “138 yıllık bir kurumuz şehir için çalışıyoruz, aynı zamanda da ANSİAD gibi diğer SİAD’larla, Antalya’nın kanaat önderleri olarak çok daha fazla istişare yapmamıza gerek olduğunu düşünüyorum” dedi.  

ANTALYA’NIN VERİ HAVUZU OLUŞTURULMALI

ATSO’nun stratejik planlaması olan bir kurum olduğunun altını çzien Başkan Çetin, “2016 yılındaki çalışmalarımızda dijital dönüşüm, endüstri 4.0 gibi konular gündemimizdeydi. 2017 yılını Antalya’da inovasyon ve endüstri 4.0 yılı ilan ettik. Antalya’nın endüstri 4.0 denen süreçte hangi seviyede olduğunu öğrenmek için de arakadaşlarımız çalışma gerçekleştirdiler” diye konuştu. Endüstri 4.0 kavramına sadece sanayi olarak bakılmaması gerektiğinin altını çizen Başkan Davut Çetin, “Bu sadece sanayi değil, makinaların birbirleriyle konuşması değil tüm sektörleri, ticaretten tarıma, sanayiden turizme kadar bir çok alanı ilgilendiren geniş kapsamlı bir konu. Yaptığımız çalışmalarda kentin bile ‘akıllı’ olması gerektiğini gördük, ertesi yıl bu verilerle ilk adım olarak Antalya 4.0 kitapçığımızı çıkarttık” dedi. Yaptıkları çalışmalar neticesinde görüşmelerinin devam ettiğini kaydeden Başkan Çetin, sözlerini şöyle sürdürdü; “T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanımıza, T.C. Kültür ve Turizm Bakanımıza, T.C Çevre ve Şehircilik Bakanımıza Antalya’nın Türkiye’nin dijital dönüşüm yapılanmasında pilot il olmasıyla ilgili önerimizi götürdük, T.C. Dışişleri Bakanımız Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’na bu projemizi anlattık, desteklerini istedik ve bu konuyla ilgili bir proje çalışması başlattık. Tarım kentiyiz diyoruz sezonda domates eken çiftçi, sezon sonunda ne ekeceğini bilmiyor, neden, çünkü diğerlerinin ne ekeceğini de bilmiyor. Bu çok basit bir havuz sistemiyle çözülebilecek bir sorun. Bir dönem boyunca hangi ürünün nereden karşılanacağına dair bir veri havuzu oluşturulabilir. Hektarlar belli, sera dönümü belli bunun üzerinden çok rahat şekilde planlanabilir. İşte Antalya’nın bu verilerini toplayacak, topladığı verileri de işleyecek bir mekanizmaya ihtiyacımız var. Çok büyük yatırımlar değil ama sürdürülebilir olması için istihdamın sağlanması, buradaki verilerin işlenmesi gibi konular söz konusu. Birinci hedefimiz Antalya’nın Türkiyeye örnek olması açısından dijital dönüşümde pilot il olmasını sağlamak. İstanbul’dan sonra dijitalleşme konusunda farkındalığı olan birinci il Antalya, bunu teknoloji buluşmaları etkinliklerimizde de gördük. İstanbul’u baz almıyoruz, zaten orası farklı bir yapı farklı bir ticaret sahası. O neden bu işi Antalya’da başarabilmek tüm Türkiye’ye örnek olacaktır.”

AVRUPA HALKI İLE RUS HALKI BİR DEĞİL

Dünya ve Türkiye gelişmeleri hakkında bilgiler veren Başkan Çetin, “Biliyorsunuz dünyada işler sıkışmaya başladı, e-ticaret savaşları, dijital dönüşüm, endüstri 4.0 devrimi. Çin’in şu an geldiği duruma bakarsak dünyada büyük bir aktör olma yolunda ilerliyor. Çin şu anda corona virüsü nedeniyle ciddi bir sıkıntı yaşıyor ve bu konunun dünyayı, Türkiye’yi, Antalya’yı nasıl etkilediğini de görmek gerekiyor” dedi. Ekonomiyle ilgili konuşulan her şeyin gündelik olduğunu kaydeden Başkan Çetin, “Yarın ne olacağını bilimiyoruz. Bunu en etkili yaşayan illerden biri de sanıyorum Antalya. 2016’da yaşadığımız bir kriz 2017’de Antalya’nın çok ciddi olumsuz etkilenmesine ve Türkiye ortalmasında da en kötü il durumuna gelmesine neden oldu. Türkiye özel sektörü o kadar güçlü ve dinamik bir sektör ki 2016’da yaşanan krizi 2018’de aşmaya başladık ve 2019’da kent önceliğimiz olan turizmde rekor kırmayı başardık, tarımda toparlandı” diye konuştu. ‘Bir müsibet bin nasihatten iyidir’ diyen Davut Çetin, “Yaşadığımız bu kriz bizim sadece bir kaç pazara bağlı kalmamamız gerektiğini bize gösterdi ve toparlanmamızı da sağladı. Hem turizmde hem de tarımda Rusya pazarının bu kadar etkin olması ve Rusya’da sözü bir kişinin söylemesi burada en ciddi konu. Bir ülkede sözü bir kişi söylüyorsa o ülkeyle çok fazla iş yapmamak gerektiği söyleniyor, hakikaten bu çok doğru, Avrupa ile ilişkilerimiz istediği kadar gerilsin, Avrupa şu anda birinci ihracat pazarımız. Oradaki bir lider çıkıp Türkiye’ye gitmeyin dese de bilinçli olan halk buna karşılık vermiyor. Ama Rusya’da bu böyle değil, Türkiye ile ilişkilerimizi kesiyoruz dedi Rusya lideri, bildiğiniz gibi en büyük krizi yaşadı Antalya” dedi.

ŞU AN KIRMIZI ÇİZGİYE GELDİK

Türkiye’nin en nüyük probleminin güvensizlik olduğuna dikkati çeken Başkan Çetin, “Hem ekonomide hem de eğitimde reform yapılması gerektiğini söylüyoruz yıllardır. Fakat siyasi önceliklerimize göre kararlar alınıp, bunlar öteleniyor. Ekonomide birinci önceliğimizin güven olması lazım. Şu anda şirketlerde ve şahıslarda 100 milyar doların üzerinde para bankalarda yatıyor, ekonomiye katılamıyor çünkü ekonomik güvensizlik söz konusu” diye konuştu. Güveni sağlamak ve yurt dışından yatırımcı çekmek için hukuk ve adalet düzeninin bir an evvel düzeltilmesi gerektiğini dile getiren Başkan Çetin, “Hiç kimse Türkiye’nin hukukuna güvenmiyor, adaletine güvenilmeyen bir ülkenin yurt dışından yatırımcı çekmesi mümkün değil. Bir ara tükiye ekonomisi 17’nci ekonomi olmuştu, şu anda 20’nci ekonomiye geriliyoruz. Bizi şu anda Güney Kore, Endonezya geçti, tabi Endonezya 270 milyon nüfuslu, Hollanda geçti, nüfusları 17 milyon. Ülke büyüklüklerine, nüfusuna bakarsanız ekonomilerine bakarsanız Türkiye nüfusu giderek geri gidiyor. 2018’de yaşanan ekonomik krizin de etkileriyle birlikte şu anda kırmızı çizgiye geldik. 20’nci ekonomiden de geriye düşmemek adına elimizden gelen çabayı da göstermemiz gerekiyor. Şu anda günümüzü kurtarıyoruz, maalesef ekonomiyle, adaletle ilgili bir girişim göremiyoruz” dedi.

Toplantı, soru ve cevapların ardından toplu fotoğraf çekimiyle sona erdi.

 

Detaylı bilgi için;

Ebru ÇENGELOĞLU YILDIRIM

Basın Danışmanı

E-mail: basin@ansiad.org.tr

Tel: 0242 3120303

Fax: 0242 3215511