ANSİAD ve MURATPAŞA’DAN GİRİŞİMCİLİK PROTOKOLÜ


ANSİAD tarafından hayata geçirilen ‘Girişimciliğin Ortak Dili’ AB Projesi kapsamında açılacak olan İnovatif Düşünme ve Girişimcilik Atölyesi’nin temelleri Muratpaşa Belediyesi’nin desteğiyle ASSİM’de atılıyor

Avrupa Birliği tarafından finanse edilen Sivil Toplum Diyaloğu Programı çerçevesinde, Antalya Sanayici ve İş İnsanları Derneği (ANSİAD)’nin Avrupa Birliği – Türkiye Arasındaki Sivil Toplum Diyaloğu’nun Desteklenmesi Hibe Programı (CSD–5) kapsamında başvurusunu gerçekleştirdiği ‘Aynı Dili Konuşmak: Sivil Toplumun Girişimcilik Ekosistemindeki Rolü’ projesi 199.957,32 Euro hibe almaya hak kazandı. Hibe programı çerçevesinde hayata geçirilecek olan ‘İnovatif Düşünme ve Girişimcilik Atölyesi’nin Muratpaşa Belediyesi’ne ait Abdullah Sevimçok Sivil Toplum ve İnovasyon Merkezi (ASSİM)’nde kurulması için ANSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Akın Akıncı ve Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal protokol imzaladılar. ANSİAD olarak bölgede girişimciliği desteklemek, bu konuda kamuoyu oluşturmak ve iş dünyasını gençlerle buluşturmak adına 17 yıldır Girişimcilik Günleri düzenlediklerini dile getiren ANSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Akın Akıncı, “Proje kapsamında öncelikle gençlerin yaratıcı düşünmesini teşvik edecek bir atölye olacağının altını çizmek istiyorum. Atöylemizde gençlere yönelik, “Kendini Tanı”, “Yaratıcılık”, “Tasarım Odaklı Düşünme”, “Geleceğin Meslekleri” gibi eğitim modülleri oluşturulacak. Ayrıca gençlerle girişimcilik faaliyetlerinde çalışan STK’lara yönelik de “Z Kuşağı ile İletişim”, “Dezavantajlı Gençlerle Çalışma”, “Beceri Temelli Kariyer Rehberliği” gibi başlıkları içeren bir eğitim modülü hazırlanacak” dedi.

YEREL YÖNETİMLERLE İŞ BİRLİĞİ VURGUSU

Girişimcilik çalışmalarını önemsediklerinin kaydeden Başkan Akın Akıncı, “Bunun için öncelikle STK’lar ile yerel yönetimler arasında daha güçlü bir diyaloğun kurulabileceği yapı ve platformlara ihtiyaç var demiştik. STK’lar olarak adım atmaya her zaman hazırız ve Muratpaşa Belediyemizin ve Başkanımız Ümit Uysal’ın girişimcilik çalışmamıza olumlu karşılıklar vermesi bizim için çok önemli” diye konuştu.  Sivil toplum, kamu ve özel sektör arasında sürdürülebilir ve güçlü iş birliklerini önemsediklerini dile getiren Akın Akıncı, “Bu eksende Türkiye’den Antalya AB Merkezi Derneği ile İtalya’dan Joint ve No Borders Dernekleri işbirliğinde geliştirdiğimiz projemiz 15 ay sürecek. Antalya’da Muratpaşa Belediyesi’yle iş birliği yapmak çok önemli çünkü bu projenin atölye kurulum aşamasından sonra da kentimize yararlı bir şekilde devam etmesi gerekiyor. Muratpaşa Belediyesi bu bağlamda çok uygun bir kurum olduğu için beraber hareket ediyoruz. Kendilerine teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

ANSİAD PROJESİ ORTAK PROJEMİZ

Protokol imza töreninde konuşan Başkan Uysal, dünyanın büyük bir bilgi devrimi ve büyük bir teknoloji ve know how çılgınlığına sahne olduğunu söyledi. Uluslar ve toplumların bu alanda yarıştıklarına dikkat çeken Başkan Uysal, “Üretim tamamen yapay zeka robotlar akıllı sistemler üzerine dönüyor. Bütün dünyada da bunun eğitimi için seferberlik yaşanıyor. Toplumlar bu alanda yeni kuruluşlar ortaya koyuyorlar. Yeni meslek grupları, yeni çalışma alanları ortaya çıkıyor. Bu anlamda hem girişimcilik anlam kazanıyor hem teknolojiye hakimiyet önem kazanıyor” diye konuştu. Bu bağlamda Muratpaşa Belediyesi olarak sivil toplum kuruluşlarıyla çalışmaya önem verdiklerini dile getiren Başkan Uysal, bunun ciddi bir sinerji ortaya çıkardığını, fayda sağladığını söyledi. Başkan Uysal, konuşmasına şöyle devam etti: “Toplumumuzla hem bilgiyi hem çabayı paylaşmış oluyoruz. ANSİAD Avrupa Birliği destekli bir projesini bizimle beraber uygulamak istedi. Çok teşekkür ediyoruz. Bizim sivil toplum merkezimizde hem girişimcilik hem teknoloji eğitimi alanında yoğun işbirliği yapacağız. ANSİAD’ın kabul ettirdiği projesini ortak projemiz haline getirip birlikte icra edeceğiz. Toplumumuza hep beraber bir fayda sağlayacağız. Bir an önce bütün Türkiye’nin yüksek teknoloji ile ilgili eğitim süreçlerine ve uygulama süreçlerine geçmesi lazım. Yapacağımız çalışmanın herkese, bütün kamu yönetimine örnek olmasını ve şehrimize ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyoruz.” Protokolde, Muratpaşa Belediye Başkan Yardımcısı Ferruh Tunç, ANSİAD Geçmiş Dönem Başkanı ve AB Merkezi Derneği Yönetim Kurulu Üyesi & Proje Koordinatörü Bekir Bülend Özsoy, ANSİAD Yönetim Kurulu Genel Sekreteri Necdet Alkandemir ve ANSİAD Yönetim Kurulu Mali Yönetmeni İlhan Karakaya hazır bulundular.

 

Detaylı bilgi için;

 

Ebru ÇENGELOĞLU YILDIRIM

Basın Danışmanı

E-mail: basin@ansiad.org.tr  

Tel: 0242 3120303

Fax: 0242 3215511

 

EDİTÖRE NOT:

Sivil Toplum Diyaloğu Hakkında:

2008 yılından bu yana yürütülmekte olan “Türkiye ve AB Arasında Sivil Toplum Diyaloğu” Programı Türkiye ve AB sivil toplumları arasındaki etkileşim ve diyaloğu yerel, bölgesel ve ulusal düzeyde artırmayı hedefleyen ve Türkiye’nin AB’ye üyeliğinin önemi ve faydalarına odaklanarak her iki toplumda farkındalık artırma girişimlerini destekleyen bir programdır. Programın Beşinci Dönemi 1 Nisan 2019'da 40 proje ile başlamıştır. Toplam 6.000.000 avroluk bütçe kapsamında uygulanacak projelerin konuları arasında doğrudan diyalog geliştirme ve iş birliği temalarının yanı sıra engelliler, yaşlılar, mülteciler gibi dezavantajlı gruplara yönelik sosyal konuların yanı sıra, kadın odaklı alanlar ve eğitim, sağlık, tarım, gıda, çevre gibi sektörler de vardır. Proje ve Sivil Toplum Diyaloğu Programı ile ilgili daha ayrıntılı bilgi için 0242.312.0303 no'lu telefonu arayabilir www.siviltoplumdiyalogu.org sayfasını takip edebilirsiniz.

Bu duyurunun içeriğinden sadece ANSİAD sorumludur ve hiçbir şekilde Avrupa Birliği, Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği Başkanlığı’nın görüşlerini yansıttığı şeklinde yorumlanamaz.