11.12.2018- ANSİAD BAŞKANI SADİ KAN- GİRİŞİMCİLİK GÜNLERİ


Sayın Valim,

Sayın Büyükşehir Belediye Başkanım,

Sayın Rektörüm,

Protokolün unvan ve sıfatlarına göre değerli üyeleri,

Değerli Konuklar,

Kıymetli öğrenciler,

Değerli basın mensupları,

ANSİAD’ın 1990 yılından bu yana 28 yıllık zaman dilimi içerisinde vermiş olduğu hizmetlerden bir tanesi de Girişimcilik Günleri etkinliğidir. Girişimcilik Günleri etkinliğimizin 16’ncı yılını gerçekleştirdiğimiz bu yıl ki final haftası etkinlikleri toplantımıza hoş geldiniz.

ANSİAD olarak 16 yıl önce girişimcilik hikayelerimizi paylaşarak başladığımız bu etkinliğimiz, artık sadece girişimcilik temasıyla sınırlı olmaktan çıkmış, fikir atölyeleri ve yarışmaları, kariyer planlaması eğitimleri ve farklı konferanslarla, TÜSİAD başkanımız Sayın Bilecik gibi devamlı konuklarımızla büyük bir buluşmaya, girişimcilik alanında Türkiye’nin en kapsamlı etkinliklerinden birisine dönüşmüştür. 2017’de insan için teknoloji sloganıyla, 2018 için Krizde Teknogirişim mottosuyla ülkemizin gündemine uygun olarak ulusal bir vizyon geliştirme konusunda çalışıyoruz.

Böyle büyük bir etkinliğe katılım ve katkılarınız için hepinize, Akdeniz Üniversitesi, Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi, Antalya Bilim Üniversitesi, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi, Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi, Alanya HEP Üniversitesi ve Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi, il ve ilçe Milli Eğitim Müdürlüklerimize, ayrıca Sivil Toplum Kuruluşları, Teknokentler, meslek odalarından oluşan 46 değerli paydaşımıza, siz değerli konuklarımıza ve bütün ANSİAD aile üyelerine ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

Bütün gayretimiz Cumhuriyetimizin ümidi olan sevgili gençlerimize bir ilham vermek, onlar için bir ışık yakmaktır.  Cumhuriyetimizin ümidi sevgili gençlerimiz sözünü bilerek kullanıyorum. Çünkü Mustafa Kemal Atatürk Cumhuriyeti gençlere emanet ederken, başta eğitim olmak üzere her alanda büyük bir örnek olmuştur.

ANSİAD Girişimcilik Günleri etkinliğimizin bildiğiniz üzere bu yıl 16’ncısını düzenliyoruz. Bu etkinliğimiz ile giderek büyüyen girişimcilik ekosistemimizde gençlere ulaşmanın heyecanını ve gururunu yaşıyoruz. Girişimcilik projelerimizin bir kısmı farkındalık yaratma projeleridir ve etkileri uzun dönemde görülecektir. Girişimcilik ve inovasyon çalışmalarımızla toprağa bir tohum atıyor, melek yatırımcılıkta üyelerimiz projesi olan gençlere yol gösteriyor, teşvik ediyor ve bazen finansman katkısı da sağlamaya çalışıyoruz.

Gerek Melek Yatırım Ağları, gerek “Bi düşünsen bulursun” iş fikri yarışmacıları, gerekse iş fikri sahipleri, kentimizin ve bölgemizin gençleri için yarattığımız önemli bir fırsatın adı oldu. Bu yıl ‘Bi Düşünsen Bulursun’ İş Fikri Yarışmamızın 6’ncısını düzenliyoruz.

Girişimcilik ekosisteminin en öndeki bileşeni finans kurumları. Bu bildiğimiz klasik finans ve destek politikalarının belirlediği kurumların yanında ABD’de 100 yılı aşkın süredir uygulanan reel sektörün finans yönünden güçlü yatırımcılar ile erken dönem Startup’ını tamamlamış iş fikri sahiplerini buluşturmaktan geçiyor. Bölgemizde ANSİAD önemli bir öncülük yapmış bir melek yatırım ağının kurumsal üyesi olarak ağa bağlı ulusal ve uluslararası büyük yatırımcılarını bölgemize getirmiştir.

Bi Düşünsen Bulursun İş Fikri Yarışması, 16 yıldan bu yana gerçekleştirilen ANSİAD Girişimcilik Günleri etkinliğinin önemli bir projesidir. Etkinlikler çerçevesinde öğrencilere yönelik düzenlenen ‘6. İş Fikri Proje Yarışması’na bu yıl 155 proje ile 404 öğrenci başvurmuştur. Ön elemeyi geçen 42 proje, 13 Aralık tarihinde Canlı Final Jürisi önünde yarışacaktır.

Batı Akdeniz Bölgesindeki üniversitelerin ön lisans, Lisans, yüksek Lisans ve doktora öğrencilerine açık bir yarışmadır. Ancak bir yarışmanın çok ötesine geçerek fikir üretme ve inovasyon atölyelerini de içeren güçlü bir eğitim programıdır. Burada bir diğer değinmek istediğim nokta, finalistlerimizin geçtiği eğitim sürecidir. Öncelikli olarak İş Fikrimi Nasıl Korurum eğitimiyle fikri mülkiyet hakları hakkında yaptığımız bilgilendirme toplantısı, ardından da iş modelinin oluşturulması sürecine destek veren Kanvas İş Modeli ve Asansör sunum çalışmalarıdır.

Öğrencileri girişimciliğe özendirmenin yanı sıra üniversitelerde öğrenimini gördükleri disiplinleri hayatın dinamikleri ile buluşturma, kendilerini konumlandırma ve uyum sağlaması en önemli çıktısı ve katma değeridir. Her yıl artan sayıda iş fikri ile iş dünyasının aktörlerini buluşturmak ise bir diğer önemli sonucudur.

Bir diğer önemli katma değerimiz de Batı Akdeniz Bölgesi Girişimcilik Ekosisteminin tüm bileşenleri içinde yer alan 46 paydaşımız ANSİAD Girişimcilik Günleri Platformu’nun üyeleridir. 46 paydaşımızla süreç birlikte tasarlanır, hazırlanır ve uygulama ANSİAD lokomotifinde ve her bir safhasında iş bölümlerine uygun olarak yürütülür.

Üniversitelerimizde, Antalya, Burdur ve Isparta olmak üzere 3 ildeki 5 üniversiteden öğrencilerin katılımıyla İnovatif Düşünme ve Girişimcilik Atölyesi etkinliğimizde 300 öğrenciyle buluştuk.

Üniversiteli öğrencilerimizin kendisini tanıması ve iş başvurularında Özgeçmiş hazırlamasını, Kariyer Haritasını oluşturmasını, Mülakat Teknikleri ve beden dili öğrenimlerine destek çıkmak için ‘Kariyer Tüyoları’ seminerlerimizi, ayrıca iletişim ve uyum becerileri adına bu yıl ilkini gerçekleştirdiğimiz ‘Işığını Keşfet’ atölyelerimizle de eğitim çalışmalarımızı tamamlamış bulunuyoruz.

Yine üniversite öğrencilerimize ‘Savaş Tarihinde İnovasyon ve Girişimcilik’ üzerine konferanslar ve felsefi bakış açısını kazandırmak adına bir başka konferans dizisinde ‘Girişimciliğin Felsefi Temelleri’ üzerine de konferanslar gerçekleştirildik.

Dördüncüsünü düzenlediğimiz Liselerarası Fikir Şenliği etkinliğimizi bu yıl 6 okulun katılımıyla gerçekleştirdik. Etkinliğimize gelen lise öğrencilerimize, gurup dinamiği çalışmalarıyla girişimciliği ve inovatif düşünebilmeyi öğretirken, iş fikri oluşturmalarına ve bu fikirlerini iş fikrine dönüştürmelerine katkı koyduk.

Gelenekselleştirdiğimiz lise, yüksekokul ve fakültelerdeki “Tecrübe Paylaşımları” ile 18 fakülte, 6 yüksekokul ve 71 lisede, 61 Ansiad üyesi ve 34 paydaş tarafından toplam 95 eğitim-öğretim kurumunda “Tecrübe Paylaşımları’ gerçekleştirdik.

Üniversite ve liselerde gerçekleştirdiğimiz etkinliklerimizin yanında, bu yıl ilk ve ortaokul öğrencilerine de ulaştık. Geçtiğimiz yıl Maker Fest ile ANSİAD üyelerimizin 7-14 yaş gurubundaki çocuklarına robotik kodlama eğitimi vererek, eğitim sonrası oluşturdukları araçları yarışmalara soktuk ve başarılı olanları da başarı belgesi ile ödüllendirdik.  

ANSİAD Girişimcilik Günleri’nin bir etkinliği olarak dijital geleceğe hazır nesillerin yetiştirilmesi hedefiyle “Yarını Kodlayanlar” projesi kapsamında, kodlama eğitimi verdik. Antalya’nın Kepez İlçesi’nde bulunan Aslanlar İlköğretim ve Ortaöğretim Okulu’nda ‘Yarını Kodlayanlar Eğitim Tırı’nda düzenlenen eğitimlerle, yaşları 7-14 arasında değişen yaklaşık 400 Antalyalı çocuğa teknolojinin dili kodlamayı öğrettik.

Dijital dünyanın dili kodlama ve çocuklar kod yazmaya başladığında Türkiye dijitalleşerek yerli yazılım teşvik edilecek.  Türkiye bu etkinlikler sayesinde gelecekte teknolojiyi tüketen değil, üreten nesillere sahip olacak. Çocuklarımızı algoritmik ve matematiksel düşünceyle tanıştırmak, çocuklarımıza bilgisayarı tanıtmak, nasıl düşüneceğini ve nasıl bir çözüm içerisinde olacağını öğrenmesini sağlamayı hedefledik.

Yaptığımız çalışmalarda gençliğimizden umutlanıyor, Atatürk’ün yaktığı kıvılcımları, büyük bir meşale olarak bugün de devam ettirmekten gurur duyuyoruz. İnşallah Türk gençliği bu meşaleyi her daim büyütecek ve daha da yükseğe taşıyacaktır.

Akdeniz Üniversite’mizin Antalya Teknokenti’nde katma değeri yüksek ürünler üretiliyor, bu ürünlere destek vermenin, üretmenin gayreti içerisinde olmalıyız. Bu ürünlerden bir kaçını örnek verecek olur isem, tohum Ar-Ge’si ihracatında dünyada ikinciyiz, bu toplantıyı gerçekleştirdiğimiz Akdeniz Üniversitesi’nin Antalya Teknokenti’nden kaya gazını patlatmak için bir çip üretiliyor, bu üretilen çipin kilogramı 5 bin TL. Örnekleri çoğaltabiliriz, bu Teknokent bünyesinde 15 ayrı sektörde 123 şirket faaliyet göstermekte.

Değerli konuklar,

Yediden yetmişe hepimiz, şehrimiz, ülkemiz ve dünyamız için sorumlu davranmaya çalışıyoruz, genç iş insanlarımızın dünyanın her yerinde bayrağımızı taşımasından gurur duyuyoruz.

Bütün sorunlarımıza rağmen iş insanları olarak moralimizi bozmamak ve gençlerimize moral vermek için olağanüstü bir gayret sarf ediyoruz. Birçok üyemiz yoğun işlerine ve piyasadaki ciddi problemlerine rağmen, bu etkinlikte görev alma fedakarlığını göstermektedir.

TÜSİAD Başkanımız Sayın Bilecik de ekonomide yaşadığımız zorluklardan söz edecektir. Son aylarda ekonomide yaşadığımız dalgalanma karşısında sanayici ve iş insanlarının morallerini koruması bile bir başarı haline gelmiştir. Bugün bulunduğumuz noktada en önemli mesele ise gençlerimize güven, heyecan verecek bir ortak ulusal vizyon geliştirme zorunluluğudur.  

Bu durumu dikkate alarak eğitim alanında, ekonomik ve siyasal alanda yeni adımlar atmamız gerektiğini görmeliyiz. Eğitim alanında üniversite ve yüksekokullarımızda öğretim kalitesine ve gençlere mesleki gelecek verecek farklı bir yapıya geçilmesi acil bir mesele haline gelmiştir.  Bugün mimarlık, mühendislik, hukuk, iletişim, iktisat, güzel sanatlar okuyan gençlerimizin çoğunun mezun olduklarında ne yapacakları belli değildir. Öğretim kalitesi iyileştirilmeli ve geliştirilmelidir, öyle ki, bütün üyelerimiz hangi alanda olursa olsun, kalifiye eleman sıkıntısı çekmektedir. Eğitimde saha çalışmasını zorunlu hale getirmek ve üniversite diplomasına değer kazandırmak bütün üniversitelerimizin öncelikli hedefi olmalıdır. Gençlerimize daha fazla özgürlük ve daha fazla sorumluluk verilmeli, üniversitelerde ve yerel yönetimlerde gençlik meclisleri kurmalı, yönetime katılmaları teşvik edilmelidir.

Sanayi ve teknoloji yatırımlarını teşvik etmenin ve beyin göçünü durdurmanın tek yolu hukuk sistemine ve demokrasimizin geleceğine güven duyulması ile mümkündür. Farklı fikir, eleştiri ve tartışma olmadan demokrasi ve ilerleme olamaz. Şiddet içermeyen demokratik protestolar da demokrasinin bir unsurudur. Önemli olan herkesin farklı fikirlere sahip olsa da demokrasi hukukuna saygılı olmasıdır.

Bu konulara önem vermemizin tek nedeni, Türkiye’nin gücüne ve geleceğine olan inancımızdır. Büyük ve güzel ülkemiz, iç çekişmeleri ve geçmişin alışkanlıklarını bir kenara bırakabilirse, dünyanın çekim merkezlerinden birisi olabilecek, küresel teknoloji yatırımlarını, dünyanın genç yeteneklerini çekebilecek potansiyele sahiptir. Dijitalleşen dünyamızda yeni bir çağa giriyoruz ve de bu çağda içe kapanan ülkeler değil, dünyaya açılan ülkelerin kazançlı çıkacağını biliyoruz. Her ne iş yapıyorsak yapalım dijitalleşmediğimiz zamanda işimizi devam ettirebilmemiz ve ayakta kalabilmemiz mümkün olmayacaktır.     

Bildiğiniz gibi, Çin 2030’da yapay zekada dünya lideri olmak için 2.2 milyar dolarlık yatırımla özel bir ar-ge merkezi ile quantum teknolojisi için 10 milyar dolarlık laboratuar kurmaktadır. Fransa ise yapay zeka için 1.5 milyar Euro bütçe kullanmayı planlamıştır. Bunlar çok büyük bütçeler değildir, Türkiye bu miktarda paraları şu anda sektörleri canlandırmak için kullanmaktadır.

İngiltere’de M16’nın başkanı geçen hafta bir üniversitede dört yılda yaptığı ikinci kamuoyuna açık konuşmasında, İngiltere’nin teknolojik yenilik yarışında hızlanması gerektiğini ifade etmiştir.

Teknolojik yeniliği sadece robot veya yapay zeka olarak düşünmemeliyiz. Fransa’daki olaylar, toplumların beklentilerinin çok yükseldiğini, yeni ekonomi politikalarına ihtiyaç olduğunu göstermektedir. Teknolojik değişimle birlikte birçok sektör ve meslek kaybolacak, yeni teknolojileri küresel ölçekte üretip kullanamayan toplumların sorunları artacaktır. İnsanlığa ve gençlere güven ve ümit vermek için daha adaletli yeni bir dünya düzenini, yeni bir ekonomi düzenini oluşturma gayretlerimizi sürdürmeliyiz.

Beni dinlediğiniz için teşekkür ediyor, konferansımızın verimli geçmesini diliyorum.