ANSİAD, BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKAN ADAYLARININ PROJELERİNİ DİNLEDİ


Derneğimizin 7 Mart 2009 tarihinde Sheraton Hotel'de düzenlediği toplantıya Antaya Büyükşehir Belediye Başkan adayları konuşmacı olarak katıldılar ve partilerinin Antalya Vizyonu ve Projeleri hakkında Ansiad üyelerine bilgi verdiler. Oy pusulasındaki sıralamaya göre konuşmaya çıkan adaylardan ilki olan MHP adayı Kemal ÇELİK, seçilmesi durumunda kent insanını kalkındırmak amacıyla öncelikle 2B, imar ve tapu sorunlarını çözerek, inşaat hareketliliği başlatacaklarını söyledi. Antalya'nın kendi işadamları ile girişmcileri olduğunu, tüm inşaat faaliyetlerinin bu kişilerce yapılacağını vaat eden ÇELİK, "Antalya'ya TOKİ sokmayacağız. Yıllardır süregelen tapu sorununu 3 yıl içinde çözeceğiz" dedi. Çalışmaları süren hafif raylı sistem projesinin esnaf ve vatandaşta maduriyete sebep olduğunu söyleyen ÇELİK, "vatandaşlar tramvayın üzerine asfalt dökmemi ve bu sorunu çözmemi istiyorlar. Halk asfalt dökülmesine bile razı hale gelmiştir" dedi. Raylı sistemi Antalya'nın kanburu olarak tanımlayan ÇELİK, tanıtımı yapılan birçok projenin kaynak olmadan yapılmasının hayal olduğunu, Antalya'nın hayallerle süslendiğini söyledi. ÇELİK'in anlattığı projelerden en iddialı olanı ise Sıçan Adası'nın tüp geçitle karaya bağlanması projesi oldu. ÇELİK, şeffaf olacak geçidin akvaryum görüntüsünde olacağını anlattı.

İkinci sırada CHP Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Prof.Dr.Mustafa AKAYDIN konuştu. Büyükşehir'in AKP'nin elinden alınmaması halinde, Antalya'nın geleceğinin çok karanlık olduğunu söyleyen AKAYDIN, TÜREL'in projelerini eleştirdi. Örnek olarak 100.Yıl Projesi'ni veren AKAYDIN, projenin kenti rant uğruna satma projei olduğunu söyledi. AKAYDIN, "hala hiç kimse bu projenin ne olduğunu bilmiyor. Bir stadyum, bir spor salonu karşılığında 40 bin metrekare ticari alan tahmini 62 kat yüksekliğinde olması beklenen hala Antalya halkından saklanan bir proje. Başkan seçilirsem, bu projeyi döndürebileceksem kesinlikle döndürürüm" dedi. Adalet Bakanı Mehmet Ali ŞAHİN'in, iktidarla aynı partiden bir belediye başkanı olunca sistemin daha iyi yürüdüğüne ilişkin sözlerini eleştiren AKAYDIN, sert konuştu. Bir bakanın böyle konuşmasının demokrasi kültürümüze aykırı olduğunu söyleyen AKAYDIN, "Batılı bir demokraside bunu söyleyen bakanı ertesi gün istifa ettirirler. O bakana diyorum ki, eğer mertsen, bu şehre karşı birşeyler yapmak istiyorsan önce Türel'in borçlarını 1 Nisan'a kadar kapat da kendisinden sonraki başkanın ve Antalya'nın önünü aç" diye konuştu.

Son alarak AKP Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Menderes TÜREL konuştu. Antalya'yı 5 yıl boyunca yaptıkları hizmetlerle marka kent durumuna getirdiklerini belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes TÜREL, "hedeflediğimiz şehirlere artık elveda diyoruz. Elveda Paris, Londra, Miami, Dubai ve Barcelona. Merhaba Antalya. Dünya artık Antalya'yı hedef alacak" dedi. Diğer başkan adaylarının, hizmetleriyle ilgili çamur atma yarışına girdiklerini, seçim sürecinin ise proje yarışı olması gerektiğini ifade eden TÜREL, "karalama kampanyalarını izliyoruz. Antalyalların aklını karıştırmak için bunu yapıyorlarsa, halk onlara 29 Mart'ta sandıkta bunun hesabını sorar. Engellemelerle bizi zaman zaman oyaladılar, ancak önümüzdeki 5 senede dünyanın en iyi projelerini  Antalya'ya kazandırmakta kararlıyız" dedi. TÜREL, işadamlarına farklı alandaki projelerini slayt gösterisiyle tanıtarak, "İş ve aş sözde çözülmez. Bu vizyon bizde var. Bu projeleri bizden başka kimse yapamaz. 29 Mart'ta halkımız kentin 20 yılını etkileyecek tarihi bir karar verecek. Halkımız vicdan ve akıllarını birleştirip, bu tarihi kararı alacaktır" diye konuştu.