TÜSİAD BAŞKANI CANSEN BAŞARAN SYMES: RAKAMLAR EKONOMİNİN DARALDIĞINA İŞARET EDİYOR”


BASIN BÜLTENİ                                                                      

2016 / 62

ANSİAD 22’NCİ AKDENİZ TOPLANTISI’NIN KONUĞU TÜSİAD YÖNETİM KURULU BAŞKANI CANSEN BAŞARAN-SYMES OLDU

TÜSİAD BAŞKANI CANSEN BAŞARAN SYMES: RAKAMLAR EKONOMİNİN DARALDIĞINA İŞARET EDİYOR”

Türkiye Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Cansen Başaran Symes, “Son iki yıldır yaşanan terör olayları ve siyasi belirsizliklerle Türkiye ekonomisi yavaşladı, ama büyümeye devam etti. Son açıklanan rakamlar ekonominin yüzde 1.8 oranında daraldığına işaret ediyor” dedi.

Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (ANSİAD) 22’nci Akdeniz Toplantısı’nın konuğu TÜSİAD Başkanı Cansen Başaran Symes oldu. ANSİAD Başkanı Abdullah Erdoğan’ın moderatörliğinde gerçekleştirilen toplantıya, Muratpaşa Belediye Başkanı CHP’li Ümit Uysal, Antalya OSB Başkanı Ali Bahar, Süs Bitkileri ve İmalatçıları İhracatçıları Birliği Başkanı Osman Bağdatlıoğlu ve ANSİAD üyesi işadamları katıldı. Batı Akdeniz Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Ali Eroğlu’nun moderatörlüğünü yaptığı toplantıda TÜSİAD Başkanı Symes, ‘Küresel Ekonomi ve Türkiye Ekonomisinin Dayanıklılığı’ başlıklı bir konuşma yaptı. Symes, konuşmasının başında İstanbul’da yaşanan terör saldırısını kınadı. Symes, “Her seferinde kınıyoruz ama pırıl pırıl hayatlar sönüyor, aileler yanıyor ve gerçekten yaşanan acıların tarifi hiç kolay değil” dedi. Toplantı’nın açılış konuşmasını gerçekleştiren ANSİAD Başkanı Abdullah Erdoğan, “Öncelikle Cumartesi akşamı kaybettiğimiz şehitlerimizi, daha önce ve daha sonra kaybettiğimiz şehitlerimizi saygıyla anıyor, ülkemizin birlik ve beraberliğine, asker ve polisimize kasteden hain terör saldırıları karşısında kararlı duruşumuzu ifade etmek istiyorum” dedi.

YENİKAPI RUHUNU KAYBETMEMELİYİZ

2001 krizinden sonra Türkiye’nin ekonomide ve dış politikada gerçekleştirdiği hamleler dünyada parlayan yıldız olmasını, örnek olarak gösterilmesini sağladığını dile getiren Erdoğan, “Fakat 2009 yılı sonrasında Türkiye’nin ışığı azaldı, 2016 yılında ise terör, paralel devlet yapılanması, düşük büyüme, yüksek işsizlik, Türk Lirasının aşırı değer kaybetmesi ile karşı karşıya kaldık. Türkiye bu sorunları aşacak güçtedir, ancak bunun için Yenikapı ruhunu, demokrasi nöbetleri ruhunu kaybetmeden geliştirmemiz gerekir. Hepimizi, her vatandaşı ilgilendiren Anayasadaki köklü sistem değişikliğinin, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde ve kamuoyunda daha fazla tartışılmasını ve mümkün olan en geniş uzlaşmanın aranmasını diliyorum” diye konuştu.

UZLAŞMA TEMENNİMİZDİR

Anayasada ki sistem değişikliğinin seçim yasası, siyasi partiler yasası ile birlikte düşünülmesinde yarar gördüğünü belirten Erdoğan, “Halkın doğrudan seçtiği partisiz bir senatonun kurulması da ele alınmalıdır. Çünkü Sayın Cumhurbaşkanına bu kadar ağır görev ve sorumluluk yüklemenin de haksızlık olduğuna inanıyorum. Ümit ederim ki, Türkiye için en güzel, yararlı ve hayırlı bir model ile büyük bir uzlaşma ortaya çıkar, Türkiye Cumhuriyetinin demokratik, laik, sosyal hukuk devleti temelleri güçlenir ve Türkiye yeniden parlayan bir yıldız olarak muasır medeniyet hedefine ulaşır.

EN FAZLA KÜÇÜLME TURİZMDE

Ekonomik büyüme üzerine değerlendirmelerde bulunan Başkan Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü, “Son açıklanan verilere göre Türkiye ekonomisi üçüncü çeyrekte yüzde 1.8 küçüldü. En fazla küçülme Antalya’nın önemli sektörleri olan tarım ve turizmde oldu. Turizmdeki düşüş, hizmet sektörünü %8 küçülttü, Antalya’da ise küçülme çok daha ciddi boyutta oldu. Hükümetimizin sorunun büyüklüğünü anlayarak kredi ve sosyal güvenlik primi konusunda önlem alması yerinde olmuştur. Çünkü özel sektör finansman anlamında en zor günleri yaşamaktadır. Türk lirası 2 aydan bu yana dünyanın en fazla değer kaybeden paraları arasındadır. Gelişen ülkeler içinde Meksika ile at başı gitmektedir.Bu konuda da çeşitli önlemler alınmaktadır, ancak en önemli önlemin güven artışı ve yapısal reformlar olduğu unutulmamalıdır. Ayrıca, Avrupa pazarının ihracatımızda ve turizmde taşıdığı önemin de dikkate alınması gereklidir.”


DÜNYA EKONOMİSİNİ YENİDEN ŞEKİLLENDİRECEK GELİŞMELER
2008 krizinden bu yana dünya ekonomisinin tam toparlanmış olmadığı ve hala çok yavaş büyüdüğünü kaydeden Symes, “Bu durum ekonomik açıdan pek çok sonuç içermesinin yanında siyasi anlamda da dünyayı sarsmış durumda. Özellikle finansal kriz sonrasında küreselleşmenin ulusal egemenliğin önüne geçmesine yönelik bir direnç var. Gelişmiş ülkelerde küreselleşme ve göçmen karşıtlığının yükseldiğini görüyoruz. İngiltere’nin AB’den çıkma kararı alışı, ABD’de başkanlık seçimleri, İtalya’da çok yakın ciddi ekonomik reformlar içeren paketin referandumda reddedilişi, Çin’de siyasal sistemin tekrar içe kapanma eğilimi ve radikal sağ partilerin bazı Avrupa ülkelerinde yükseliyor oluşu, son dönemde şahit olduğumuz önemli gelişmeler. Hiç şüphesiz bizim de içinde olduğumuz dünya ekonomisini yeniden şekillendirecek gelişmeler” dedi.

TÜRKİYE’NİN KRİTİK ÖNEMİ VAR
TÜSİAD Başkanı Symes, ABD’nin dünya ile özellikle de Avrupa ve Ortadoğu ile ilişkilerini nasıl kurgulayacağının, dünyanın en kritik coğrafyasının merkezinde olan Türkiye açısından da son derece önemli olacağına işaret etti. AB’nin ciddi bir kimlik krizi yaşaması, karar vermede zorlukları olması, dünya siyasetinde ekonomik gücü oranında bir ağırlık gösterememesi, içindeki dayanışmanın kırılmasının AB’nin önemini azaltmayacağına da vurgu yapan Symes, “Maalesef AB ile ilişkilerimizin giderek yıprandığı bir süreç içindeyiz. Burada tek taraflı haklı ya da haksız görmek mümkün değil. Karşılıklı olarak üyelik müzakerelerindeki süreçte iki taraf da üzerine düşeni tam olarak yapmıştır diyemeyiz. Bunun sonucunda üyelik sonucundaki ivme her iki taraftan kaynaklanan nedenlerle önce kaybedildi, sonrasında da geriye gidişler oldu. Avrupa ekonomisinin bizim için olan önemini çok iyi biliyorsunuz. AB ekonomi çerçevesi dışında kalan bir Türkiye’nin kalkınma hedefleri ciddi sekteye uğrayabilir” dedi.

KARŞILIKLI İŞ BİRLİĞİ VE GÜVEN ŞART
Ancak AB’ye yönelik perspektifini koruyan bir Türkiye ile mevcut ekonomik ilişkiler küresi ve tedarik zincirlerinin korunabileceğini dile getiren TÜSİAD Başkanı, “Siyasal demokratik değerler, ortak değerler haline gelebilir. Türkiye’ye giren doğrudan yatırımların yüzde 70’i Avrupa ülkelerinden geliyor. İhracatımızın yarıya yakınını Avrupa ile yapıyoruz. Türkiye gelen turistlerin yüzde 45’i Avrupa ülkelerinden, Avrupa ekonomisinin bir an önce daha sağlıklı bir yapıya kavuşması, Türkiye ekonomisi için kritik öneme sahip. Türkiye’nin AB ile ilişkileri ve üye müzakere sürecinin sağlıklı bir şekilde yürümesi de karşılıklı işbirliği ve güven için de şart. Türkiye AB ile müzakerelerde ilerledikçe dünyanın geri kalanı ve doğu ile güçleniyor. Küresel ilişkileri güçlendikçe de AB ile müzakerelerdeki gücü artıyor. AB iş dünyası olarak sahip çıkmaya devam etmemiz gereken bir projedir. Bunun altını burada bir kez daha çizmek istedim” dedi. 

TÜRKİYE’NİN BÜYÜMEYE İHTİYACI VAR

Son iki yıldır yaşanan terör olayları ve siyasi belirsizliklerle Türkiye ekonomisinin yavaşladığını, ama büyümeye devam ettiğini dile getiren Symes, son açıklanan rakamların ekonominin yüzde 1.8 oranında daraldığına işaret ettiğini söyledi. Bunun süratle tedbir alınması gereken bir alan olduğuna da işaret eden Symes, “Zira işsizliğin artmaması, iş gücüne giren gençlerimizin yeni istihdam yaratabilmemiz için Türkiye’nin en az yüzde 5 büyümeye ihtiyacı var” dedi.

SANAYİ 4.0 PLATFORMU BU AY TANITILACAK
Hükümet ile yakın diyalog olduğu ve birçok konuda rekabet gücünün artırılması için işbirliği yapıldığını anlatan Cansen Başaran Symes, günümüzde bilimsel ve teknolojik gelişmelerin son derece hızlı aktığını da anlatarak, TÜSİAD olarak ülkemizde bu dönüşüm sürecinin daha etkin hayata geçirilmesi için Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın başkanlığında ve ilgili paydaşların katılımıyla Sanayi 4.0 Platformu oluşturulduğu ve platformun lansmanının tüm paydaşların katılımıyla bu ay içinde bakanlığın liderliğinde yapılacağını açıkladı. 

TASARIYI DEĞERLENDİRDİKTEN SONRA AÇIKLAMA YAPACAĞIZ 
Toplantıda işadamlarının sorularını da yanıtlayan TÜSİAD Başkanı’na, TBMM’ye sunulan başkanlık tasarısı ile ilgili düşünceleri de soruldu. TÜSİAD olarak kapsamlı bir çalışma yapmadan bir görüş vermek istemediklerini belirten Symes, “Son derece önemli bir konu ama başkanlık konusu Türkiye’nin gündemine ilk defa girmiyor, geçmişte de geldiğinde TÜSİAD’ın o dönemdeki çalışmalara yönelik bütün raporları ve görüşlerine TÜSİAD sitesinden ulaşabilirsiniz. Ama yeni tasarıyla ilgili, açıkçası tasarıyı bekledik. Tasarı öncesinde anayasa komisyonu başkanıyla kapsamlı görüşmelerimiz oldu. Kendisi TÜSİAD’ı ziyaret etti, yapılan çalışmaları izah etti. Dolayısıyla diyaloğumuz zaten vardı, ama bu çalışmayı kapsamlı değerlendirdikten sonra TÜSİAD görüşünü açıklamayı uygun görüyoruz” dedi. ANSİAD yeni üyelerine rozet ve belgelerinin takdim edildiği gecenin sonunda, ANSİAD Başkanı Abdullah Erdoğan ve BAKSİFED Başkanı Ali Eroğlu, Symes’e plaket takdim etti.