ANSİAD Başkanı Abdullah Erdoğan: ”Antalya Üniversiteler Kenti Olmalı”


ANSİAD Başkanı Abdullah Erdoğan: ”Antalya Üniversiteler Kenti Olmalı”

 ANSİAD Başkanı Abdullah Erdoğan, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in dile getirdiği “Antalya’da Türk-Rus üniversitesi kurulması önerisini desteklediklerini belirterek, “Antalya’nın tarihi ve doğal zenginliği, dünyaya açık kültürü ve gelişme potansiyeli, bir üniversiteler kenti olmasına uygun bir zemin yaratmaktadır. Antalya’da özellikle dünyanın güçlü üniversiteleriyle ortak diploma programları uygulayabilecek, uluslararası ekonomik, sosyal ve siyasal ilişkilerimizin gelişmesine katkı yapacak üniversitelerin kurulması hem ilimize hem de ülkemize önemli katkılar sağlayacaktır.” dedi.

ANSİAD Başkanı Abdullah Erdoğan, geçtiğimiz hafta Antalya’da düzenlenen Türkiye-Rusya Medya Forumu Toplantısı’nda Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in, Antalya’da Türk-Rus üniversitesi kurulması önerisini ANSİAD olarak desteklediklerini belirterek, bu açılım bir süredir üzerinde durduğumuz Antalya’nın üniversiteler kenti olması konusunu gündeme taşımıştır” diye konuştu.

Antalya’nın tarihi ve doğal zenginliği, dünyaya açık kültürü ve gelişme potansiyelinin, bir üniversiteler kenti olması için uygun bir zemin hazırladığını vurgulayan Başkan Erdoğan, buna ragmen, Antalyalı iş insanlarının sermaye gücünün yeterli olmaması ve önceki yıllarda bazı girişimlerin bilinen nedenlerle başarılı olmaması nedeniyle Antalya’nın bu konuda birçok ilimize göre geri kaldığını söyledi.

Ankara ve İzmir dışında, Bursa, Adana, Kayseri, Gaziantep gibi illerin üniversite sayısında Antalya’nın önüne geçtiğini anımsatan ANSİAD Başkanı Abdullah Erdoğan, şöyle devam etti:

“Antalya özellikle uluslararası hareketlilik açısından dünyanın en cazip kentlerinden birisidir. Antalya’da özellikle dünyanın güçlü üniversiteleriyle ortak diploma programları uygulayabilecek, uluslararası ekonomik, sosyal ve siyasal ilişkilerimizin gelişmesine katkı yapacak, üniversitelerin kurulması hem ilimize hem de ülkemize önemli katkılar sağlayacaktır.  Yine şehrin üniversite kenti olarak kurgulanması kışın azalan sosyal hayatın canlanmasına da büyük ölçüde destek olacaktır. Yavru Vatan Kıbrıs en güzel örneklerden birisidir”

Türk-Rus Üniversitesi kurulması düşüncesini bu çerçevede son derece isabetli bir yaklaşım olarak değerlendiren Başkan Erdoğan,”Hükümetimiz bu konuyu Rusya Federasyonu yönetimi ile görüşmeli ve bu yönde ilk adımı atmalıdır. Antalya’da yeni üniversiteler kurulması için uygun yerler planlanmalı, bu yerler uluslararası ortaklı ve temalı üniversite projeleri için tahsis edilmelidir. ANSİAD olarak konuyu takip edecek ve bu projeleri destekleyeceğiz” şeklinde konuştu.