PARMAKLARIYLA GÖREN ADAM EŞREF ARMAĞAN


PARMAKLARIYLA GÖREN ADAM GÖRME ENGELLİ RESSAM EŞREF ARMAĞAN, ANSİAD OLAĞAN TOPLANTISI’NIN KONUĞU OLDU

EŞREF ARMAĞAN:” AZİMLİ, SABIRLI,MÜCADELECİ OLUN”

Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği (ANSİAD) 2016 Faaliyet yılı ilk toplantısının konuğu mucize Türk, Doğuştan Görme Engelli Ressam Eşref Armağan ve menajeri Joan Eröncel oldu. Özel yeteneğiyle dünyaca ünlü belgesellere konu olan, parmak uçlarıyla gördüğü Harvard Üniversitesi tarafından kanıtlanan Görme Engelli Ressam Eşref ARMAĞAN, “Amacım 5 duyusu sağlam olup hiçbir şey yapamayanlara mesaj vermek ve engelli insanlara “Biz de yapabiliriz” duygusunu hissettirmek. Hepimiz her şeyi yapabiliriz” dedi.

Mucize Türk olarak ifade edilen doğuştan görme engelli Ressam Eşref Armağan ve menajeri Joan Eröncel ANSİAD 2016 faaliyet yılı ilk toplantısının konuğu oldu. Akra Barut Otel’de düzenlenen toplantıya ANSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Erdoğan, ANSİAD Yönetim Kurulu Üyeleri, ANSİAD Üyesi iş İnsanları ve eşleri ile basın mensupları katıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan ANSİAD Kurucu Üyesi Himmet ÖCAL, Görme Engelli Ressam Eşref Armağan’ın espri ve kendi yaşamından anektodlarla süslediği çok özel hayat hikayesinden çok etkilendiğini belirterek, Görme Engelli Ressam Eşref Armağan’a verilen yetenek armağan kadar yaratıcının lütfudur. “Tüketicilikten çıkıp üretici olmam gerekiyor” düşüncesinden hareketle doğuştan engelli bir insanın kendini üretici konumuna koyması çok etkileyicidir” dedi. ÖCAL, Görme Engelli Ressam Eşref Armağan’ı I. Dünya Savaşı yıllarında başlamış, Dünya Savaşının barbarlığına, sanat alanındaki ve gündelik hayattaki entelektüel katılığa tepki olarak ortaya çıkan kültürel ve sanatsal akım Dadaizm’in temsilcisi olarak nitelendirdi.

Görme engelli ressam Eşref Armağan, hayat hikayesini anlatarak başladığı konuşmasında amacının 5 duyusu sağlam olup hiçbir şey yapamayanlara mesaj vermek ve engelli insanlara “Biz de yapabiliriz” duygusunu hissettirmek olduğunu bildirdi. Türk Ressam Eşref Armağan, görme engelli olarak dünyaya geldiğini ve 4-5 yaşlarında bu durumu fark etmeye başladığını söyledi.  Armağan, babasının sürekli kendisine 'önüne dikkat et' diye uyarıda bulunduğunu, annesine veya diğerlerine aynı uyarıda bulunmadığını, bu durumu sorduğu zaman gözlerinin görmediğini öğrendiğini kaydetti.

HİÇ EĞİTİM ALMADI

ARMAĞAN,görselliğe dayalı olan resim sanatını hiç eğitim almadan, bütün tekniklerini kendi başına uygulayarak ışığı, boyutu her şeyi yerli yerine yerleştirip normal gören ressamlar gibi resim yapabildiğini ifade etti.

YETENEĞİ HARVARD ÜNİVERSİTESİ TARAFINDAN TESCİLLENDİ

Dünyanın en saygın eğitim kurumlarından Harvard Üniversitesi tarafından parmak uçlarını gözü gibi kullandığının ispat edildiğini anlatan ARMAĞAN, sıra dışı yaşam öyküsünü şöyle paylaştı:

“ Harvard Üniversitesi yeteneğimi, nasıl çizim yaptığımı merak etti. Beni üniversiteye davet ettiler. Meraklandım. Önce Manyetik Rezonans(MR) cihazına girdim. Görme alanımı ve beynimi incelemek istediklerini söylediler.20’den fazla çeşit malzemeyi elime verdiler ve 18 saniye inceledikten sonra çizmemi söylediler. Çizdim, hayret ettiler. Harvard Üniversitesi nöroloji bilim dalından beyin fonksiyonlarımı inceleyen profesörler, ben bir nesneye dokunduktan sonra beynimdeki görülen cisimlerin algılanması ile ilgili bölümün harekete geçtiğine şahit olmuşlardı. Bu çalışma sonucunda parmak uçlarımın göz gibi görme fonksiyonuna sahip olduğu ispat edildi”

“ENGELLİLERE YAPABİLİRSİN DİYE DESTEK OLUN, HİÇBİR ZAMAN YAPAMAZSIN DEMEYİN”

Babasının hayatında çok önemli bir yere sahip olduğunu belirten, babasının kendisini her zaman “Sen Her şeyi Yapabilirsin” diye yüreklendirdiğini anlatan Ressam Eşref Armağan, şunları söyledi:

“İstanbul’da dünyaya geldim. Ne çocukken ne de yetişkin çağda hiçbir sanat öğrenim görmedim. Kendi kendime yazmayı öğrendim. Bütün gün babamın dükkanında baca boruları keserek babama yardım ederdim, boş zamanımı da resim çizerek geçirirdim. 6 yaşındayken kalem ile kağıt üzerine çizmeyi, 18 yaşında ise önce parmaklarım ile kağıt üzerine, sonra da kartona yağlı boya ile resim yapmaya başladım. Yağlı boyadan akrilik boyaya ve tuvale geçtim. Ellerim artık gözlerim olmuştu. Görmememe rağmen çizdiklerimin bu denli gerçeği yansıttığının ifade edilmesi, resim yapmanın ben de bir tutkuya dönüşmesini sağladı. Rahmetli Babam “Resmi sakın bırakma, bir gün gelecek bütün dünyayı şaşırtacaksın” demişti”

Doğuştan görme engelli ressam Eşref Armağan, hiçbir zaman görseydim nasıl olurdu? diye düşünmediğini belirterek, “Hiç bir zaman gün batımını, baharda yeşeren, çiçek açan doğayı, renklerini göremedim. Olanaksız bir şeyi düşünmek bana mantıksız geliyor. Tuttuğunu koparan, mücadeleci kişiliğim bana, duygularımı dile getirebilmek için ses, bir anlamda da görmek için göz kazandırdı” diye konuştu.

Ressam Eşref Armağan, kendisini dünyaya tanıtan, tekniklerini kitaplaştıran kişinin Menajeri Joan Eröncel olduğunu bildirdi.

CLINTON VE DEMİREL TABLOLARI YAPTI

Bugüne kadar ABD Eski Başkanı Bill Clinton’dan Süleyman Demirel’e, Berna Yılmaz’dan, Tansu Çiller’e, Semra Özal’a kadar pek çok ünlü kişinin resmini yaptığını belirten ARMAĞAN, ABD Eski Başkanı Bill Clinton’un kendisine teşekkür mektubu yazdığını dile getirdi.

ANSİAD Üyesi iş insanları toplantı esnasında hem konuşup hem de doğa resmi çizen görme engelli ressam Eşref Armağan’dan çok etkilendi.

Toplantı ANSİAD Başkanı Abdullah ERDOĞAN ve Toplantı Başkanı ANSİAD Kurucu Üyesi Himmet ÖCAL’ın ARMAĞAN’a plaket takdimiyle son buldu.