ANSİAD BAŞKANI ALİ EROĞLU:"EXPO2016 ANTALYA RUSYA KRİZİNE CAN SİMİDİ OLABİLİR"


ANSİAD Yönetim Kurulu Ekonomi Muhabirleri Derneği ile Bir Araya Geldi.

ANSİAD Başkanı Ali Eroğlu:“Rusya Krizine Karşı EXPO 2016 Antalya Can Simidi Olabilir”

 Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği (ANSİAD) Yönetim Kurulu Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD) ile bir araya geldi. ANSİAD Yönetim Kurulu EMD Antalya Şubesi Yönetim Kurulu ile kahvaltıda buluştu. Akra Barut Otel’de düzenlenen kahvaltıda konuşan ANSİAD Başkanı Ali Eroğlu, Rusya Krizine karşı EXPO2016 Antalya’nın can simidi olabileceğini söyledi.

EMD Antalya Şubesi Yönetim Kurulu Üyeleri ile düzenlenen kahvaltıya ANSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ali Eroğlu, ANSİAD Başkan Yardımcıları Abdullah Erdoğan ve M.Sadi Kan ile ANSİAD Yönetim Kurulu üyeleri katıldı. 2015 Antalya ve Türkiye ekonomi gündemini değerlendiren ANSİAD Başkanı Ali Eroğlu, Rusya Krizine karşı 23 Nisan’da kapılarını açacak EXPO2016 Antalya’nın cam simidi olabileceğini belirterek, şunları söyledi:

“‘Çiçek ve Çocuk’ teması ve ‘Gelecek Nesiller İçin Yeşil Bir Dünya’ ana fikriyle başlayacak Botanik EXPO, Ekim ayı sonuna kadar 6 ay ziyaret edilebilecek. Bu zaman diliminde Antalya’ya gelen turistlerde EXPO alanını ziyaret edecek. Antalya olarak EXPO bütçesinden sadece EXPO’yu ziyaret edecek ülkelere özel tanıtımlar, promosyonlar yapabiliriz. EXPO organizasyonuna özel 1 Milyon turist gelecekse bunu 2 Milyona çıkartabiliriz. EXPO’ya gelecek ülkeleri harekete geçirebiliriz. EXPO 2016 Antalya kısa vadede alternatif çözüm üretebileceğimiz bir alan olarak gözüküyor. Bu anlamda hükümetin Antalya’ya özel olarak bakması gerekiyor”

ÇALIŞANLARIMIZIN ÜCRETLERİNİN ARTMASINI İSTİYORUZ

Asgari ücret konusuna da değinen Başkan Eroğlu, iş dünyası olarak çalışanların ücretlerinin artmasını istediklerini belirterek, şöyle devam etti:

“Bizler iş dünyası olarak çalışanlarımızın ücretlerinin artmasından, daha iyi yaşayacakları refah düzeyi yüksek bir ortamın sağlanmasından yanayız. Fakat belirtmek isteriz ki bunu çözmenin yolu tek başına asgari ücreti artırmak değildir. Refahın her alanda artmasını, iyileşmelerin total düzeyde herkese eşit şekilde ulaşarak hayata geçirilmesini istiyoruz”

TARIMDAKİ TEK KURTULUŞ KOOPERATİFÇİLİK

Tarımdaki tek kurtuluşun üretici birlikleri olduğunu vurgulayan ANSİAD Başkanı Ali Eroğlu, ”Tarımın örgütlenmesi, üretici birliklerinin oluşumu sağlanmalıdır. Devletin tarımdaki desteklerinin tamamını üretici birlikleri üzerinden vermesi gerekiyor” diye konuştu.

Rusya krizi ile ilgili alınan tedbirleri ve yapılan çalışmaları önemsediğini vurgulayan Başkan Eroğlu, “Rusya krizi ile ilgili dikkate alınması gereken en önemli kitle üreticilerdir. Üreteni kaybedersek satacak mal bulamayız. En öncelikli korunması gereken üreticidir. Avrupa Birliği ülkelerinde olduğu gibi destekleme alım fiyatları mekanizması işliyor olmalıdır. Herhangi bir kriz durumunda fiyatlar düşünce mekanizma devreye girer ve üreticinin zarar etmesi önlenir” dedi.

Krizin turizm ayağında asıl etkilerin Mart –Nisan aylarında ortaya çıkacağı şeklinde öngörüsünü dile getiren ANSİAD Başkanı Ali Eroğlu,  “Personel çıkaran şirketler olduğunu duyuyoruz. Rusya’da çalışma hakları iptal edilen şirketler ciddi anlamda mağdur oldu. Turizmcilerden bazı otellerin yeni yatırımlarını ertelediği, bazılarının ise tesislerini yeni sezonda açıp açmamakta tereddütlü olduğu bilgisini aldık. Bazı oteller renovasyon kararlarını erteliyor. Yumurtayı tek sepete koymamamız lazımdı. Sepet düştü. Kırılmayan yumurta kaldı mı? “ şeklinde konuştu.

Antalya’da 3T’nin( Tarım- Turizm- Ticaret) yanına G(Girişimcilik) konulması gerektiğini vurgulayan Eroğlu, Antalya’nın bu konuyu önemsemesi gerektiğini belirterek, “Antalya’da girişimcilik ekosistemi oluşturmalıyız. Önümüzdeki dönemde mevcut işlerin birliği ve sinerjisinden yeni alanlar yaratılabilir. Turizmin çeşitlendirerek gelişim alanlarını oluşturmamız gerekiyor. Dünyada da yüksek gelir grubuna hitap eden eko turizmi canlandırabilir, Japonya’daki vişne bahçeleri gibi Isparta gül ve lavanta bahçelerini pazarlayabiliriz” diye konuştu.

Kahvaltı toplu fotoğraf çekimiyle son buldu.