İŞ İNSANI HÜSEYİN ÖZDİLEK, GELECEĞİN GİRİŞİMCİ ADAYLARINA TAVSİYELERDE BULUNDU


ANSİAD 13.GİRİŞİMCİLİK HAFTASI BAŞARI ÖYKÜLERİ PANELİ YAPILDI

İŞ İNSANI HÜSEYİN ÖZDİLEK, GELECEĞİN GİRİŞİMCİ ADAYLARINA TAVSİYELERDE  BULUNDU.

Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği (ANSİAD) 13.Girişimcilik Haftası etkinlikleri kapsamında Süleyman Demirel Üniversitesi’nde 'Başarı Öyküleri' konferansı düzenlendi. Konferansta konuşan Özdilek Alışveriş Merkezleri ve Tekstil Sanayi Şirketleri Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Özdilek, öğrencilere başarılarını ve tecrübelerini anlattı. İş İnsanı Hüseyin Özdilek, genç girişimci adaylarına üniversiteyi bir adım olarak düşünmeleri gerektiğini belirterek, “Ülkeniz için, kendiniz için üretin, girişimci olun. Üniversiteyi devlette istihdam edilmek için bitirmeyi beklemeyin” dedi.

ANSİAD 13.Girişimcilik Haftası etkinlikleri kapsamında Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi’nde (SDÜ) düzenlenen programın Onur Konuğu Özdilek Alışveriş Merkezleri ve Tekstil Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Özdilek oldu. Oturum Başkanlığı’nı ANSİAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Abdullah Erdoğan’ın yaptığı SDÜ Prof. Dr. Lütfü Çakmakçı Kültür Merkezi'nde düzenlenen konferansa ANSİAD Başkanı Ali Eroğlu, ANSİAD Başkan Yardımcıları Abdullah Erdoğan ve Sadi Kan, ANSİAD Girişimcilik Komitesi Başkanı Işık Yargın, Isparta Girişimci Sanayici İşadamları Derneği Başkanı Alper Bayhan, Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) Genel Sekreteri Mehmet Sırrı Özen,  Isparta Ticaret ve Sanayi Odası (ITSO) Meclis Başkan Yardımcısı Ali İhsan Altınok, Süleyman Demirel Üniversitesi Rektör Yardımcısı Profesör Doktor Ali Murat Dulupçu, basın mensupları ile SDÜ öğrencileri katıldı.

“Sürdürülebilir Yaşam İçin Girişimcilik” temalı programın açılış konuşmasını yapan ANSİAD Başkanı Ali Eroğlu, Girişimcilik Haftası Etkinliklerini gençlerin yenilikçi potansiyellerini keşfedip, güçlü gelecek vizyonuna sahip olmaları amacıyla hazırladıklarını belirterek, gençleri girişimciliğe, üretmeye ve ulusal kalkınmaya, doğrudan katkı yapmaya davet etmek için çalıştıklarını vurguladı.

Kalkınmayı; bireysel zenginlikten ziyade tüm toplumun ve ülkenin gelişimi olarak nitelendiren Eroğlu, “Hukuk, demokrasi gibi sosyal kültürün bir parçası olan girişimciliği teşvik etmeliyiz. Girişimciliğin özü merak ve tutkudur. Üniversitelerimiz, evren kentlerimiz evrensel düşüncenin gökkuşağı gibi olmalı, entelektüel bir ortam yaratarak girişimcilik ve yenilikçiliğin merkezi olmak durumundadır.” dedi.

Hüseyin Özdilek, Tokat'ın Erbaa İlçesi'nde dünyaya geldiğini, 12 yaşında babasını kaybettikten bir süre sonra ailesi ile birlikte dayısının daveti üzerine Bursa'da yaşamaya başladığını anlatarak başladığı konferansında konuşmasını kendi yaşamı ve iş yaşamı üzerinden örneklerle sürdürdü.

AİLENİZE FAYDALI OLMAK ZORUNDASINIZ

12 yaşında babasını kaybettiğini ve çalışmaya başladığını, hiç yaz tatili yapmadığını; hep çalıştığını belirten İş İnsanı Hüseyin Özdilek, hayatında babaannesinin çok ayrı bir yeri olduğunu, babaannesinin kendisini sevgiyle yetiştirdiğini belirterek,” “Babaannem beni sevgiyle, Anadolu’nun en güzel değerleriyle büyüttü. Çok özel bir insandı. Seferberlik kadınıydı. Babaannemden aldığım terbiyeye, değerlere çok önem verdim. Sizler de anne ve babanızın verdiği terbiyeye uyun. Aileleriniz sizleri büyük özenle yetiştiriyor. Elinizden geldiği kadar ailelerinize faydalı olmak zorundasınız” diye konuştu.

 HAYATIMIN DÖNÜM NOKTASI

Özdilek, Erbaa'dan Bursa'ya dayısının tekstil dükkanında çalışmasıyla yön değiştiren iş hayatında; 17 yaşında Erbaa'daki evlerinin satışından elde ettikleri paranın annesi tarafından kendisine teslim edilmesini  "çalışkanlığına, sorumluluk duygusuna güven" olduğunun altını çizdi. Dayısının iş yerinde satış elemanlığının kendisine tecrübe kazandırdığını bunun sonucunda dükkan açmaya karar verdiklerini anlatan Özdilek, "Muhammen bedeli 150 lira dükkanın ihalesine girdim. Dayım da o sırada yanımdaydı. '300 liraya kadar çık, daha fazla çıkma' dedi. Karşımdaki rakip 300 liraya geldi. Baktım fiyatlar yukarıya gidiyor. Dayım bana 300 liraya kadar yetki verdi ama dükkanı çalıştıracak bendim. '350- 400 liraya kadar çıkayım' dedim. 'Çünkü işi yapan bendim ve ben bunu çıkartırım' dedim. Dükkan, 355 liraya bende kaldı. Ve orası benim hayatımın dönüm noktasıydı" diye konuştu.

SÜLEYMAN DEMİREL KÜLLİYESİ’NE GİDİN

9.Cumhurbaşkanı rahmetli Süleyman Demirel’in hayatında çok özel bir yeri olduğunu vurgulayan Hüseyin Özdilek, “Sağlığında kendisiyle tanışıklığımız vardı. Okul açtım, oraya ziyarete geldi. Hakkari’de okul açsan gelirim dedi. Süleyman Demirel Külliyesi’ni gidin, görün. Külliye’den kendinize dersler çıkarın” dedi.

Çalışmanın insana hiçbir zarar getirmeyeceğini vurgulayan Özdilek, şunları söyledi:

"Devamlı çalışmayan insanlar kurar, kurar ve problemlerle savaşmaya başlar. Çalışan insan fikir üretir. Ürettiği fikrin de daha başarılı olması için çaba sarf eder. İster kendi işinizde, ister başkasının işinde çalışın en iyi işi yapmakla mükellefsiniz. Çünkü o işyerinde çalışırken, o işyeri için çalışıyor görünmenize rağmen aslında kendiniz için çalışıyorsunuz. Oradaki başarı sizi daha iyi, başarılı işlere sevk edecektir. Ama sabırlı olmak gerekiyor. 'Kaç para ücret alacağım' diye düşünürseniz işin niteliğini öğrenemezsiniz."

YAZ TATİLİNİ BOŞA GEÇİRMEYİN

Öğrencilere yaz tatilini boş geçirmemelerini tavsiye eden Hüseyin Özdilek, "Devletin üniversitesi bedava, bir de özel üniversiteler var. Yıllık 40 bin TL aidatı var. Siz bedava okuyorsunuz. Kim veriyor bu vergileri, üreten veriyor. Üreten vermiyorsa devlet borçlanarak veriyor. İkisine de sorumlusunuz. İkisinin de hakkını yememek için okulları bitirince üretmek zorundasınız. Üretmek için iş beğenmeme hakkınız yok. Önce kazanacaksınız hobileriniz karşılığını vereceksiniz. Zevklerinizin peşinde koşarsanız hayatta sıkıntı çekersiniz. Hep devletten istihdam edilmeyi beklemeyin. Üretin, girişimci olun " diye konuştu.

İş İnsanı Hüseyin Özdilek, bir öğrencinin Afyon’daki alışveriş merkezinde renovasyon yapmayı düşünüyor musunuz sorusunu “İngiltere’deki Harrods Mağazası’na bakın. Dünyanın en büyük alışveriş merkezi. Eski fakat görkemini, cazibesini kaybetmiyor.  Afyon’da 20 yıldır 330 kişi hizmet veriyor. Müşteri ve çalışan memnun ki mağazamız başarıyla yoluna devam ediyor. Binanın dışını ne kadar süslerseniz içinde hizmet yoksa hiçbir önemi yoktur. Niceliğe değil, niteliğe odaklanın” şeklinde yanıtladı.

Konferans ANSİAD Başkanı Ali Eroğlu ve ANSİAD Başkan Yardımcısı Abdullah Erdoğan’ın konuşmacı Hüseyin Özdilek’e plaket takdimiyle son buldu.