ANSİAD,BASINA SALDIRILARI KINADI


ANSİAD, Basına Yapılan Saldırıları Kınadı 

“Basın Demokratik Toplumların Sesidir; Çok Seslilik Demokrasinin Gereğidir; Ahengidir”

 Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği (ANSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Ali EROĞLU, son günlerde basına  yönelik saldırılardan dolayı duyduğu üzüntüyü dile getirerek bir mesaj yayımladı.

EROĞLU, saldırganların bir an önce cezalandırılmasını beklediklerini belirterek, “ Haber alma ve ifade özgürlüklerine yönelik son dönemde tanık olduğumuz tüm müdahaleleri kınıyoruz" dedi.

Basın, demokratik toplumların sesidir. Basının  özgürce, fikirlerini çok seslilikle ifade etmesi ; demokrasinin işlemesi ülke demokrasisi için, rejimimiz için büyük önem taşımaktadır. Toplumların aydınlanmasında, reaksiyon göstermesinde basının rolü çok önemlidir.Demokrasinin "olmazsa olmaz" koşullarından birisi özgür basındır. Bu özgürlük; bilgi edinme, yayma, eleştirme, yorumlama ve eser yaratma haklarını içerir. Basın hürdür, sansür edilemez.

Basın özgürlüğünü ve basın mensuplarını hedef alan tüm saldırılar doğrudan demokrasimize yöneliktir ve hiçbir şekilde kabul edilemez. 

Hürriyet Gazetesi’ne gerçekleştirilen saldırıyı ve basına, basın mensuplarımıza, haber alma ve ifade özgürlüklerine yönelik son dönemde tanık olduğumuz tüm müdahaleleri kınıyoruz.

Çok seslilik demokrasinin gereğidir; ahengidir. Hiç kimse bizim gibi düşünmek, bizim okuduğumuz gazete, dergi ve kitapları okumak zorunda değildir. Demokrasilerde farklı görüşlerde yayın organlarının bulunması kadar doğal bir durum olamaz. Bizden olmayan kişilere, bizim gibi düşünmeyen kurumlara şiddetle duruş sergilemenin hiçbir açıklaması olamaz. Eleştiri ifade özgürlüğüdür. Eleştiri şiddete başvurmadan yapılmalıdır. Medyaya yönelik saldırılar toplumu ayrıştırmaya, kutuplaştırmaya götürür. Bu nedenle failler bir an önce yakalanmalıdır. Aksi halde cezasız kalan her türlü saldırı, saldırganları cesaretlendirecektir. Hürriyet Ailesi’ne, saldırıya uğramış tüm basın kurumlarına, basın mensuplarına geçmiş olsun diyor, böylesi çirkin saldırıların tekrarlanmamasını diliyoruz.