ANSİAD,ORTAK AKIL PLATFORMU İSTİYOR


BASIN BÜLTENİ                                                                                 ANTALYA, 04 Haziran 2015

2015 / 37

ANSİAD, TÜM SİYASİ PARTİLER VE STK’LARLA BİRLİKTE ÇALIŞACAK ORTAK AKIL PLATFORMU İSTİYOR

Genel seçimler nedeniyle siyasi partilerin Antalya Milletvekili adaylarını ağırlayan Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (ANSİAD) son konuğu Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Antalya Milletvekili adayı Çetin Osman Budak oldu. ANSİAD Başkanı Ali Eroğlu, Budak’tan tüm siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcilerinin yer aldığı ortak bir platformda Antalya için beraber çalışacak bir yapı istediklerini belirterek, “Bu konuda öncü ve destek olmanızı istiyoruz” dedi.

CHP Antalya Milletvekili adayı Çetin Osman Budak, moderatörlüğünü ANSİAD Başkanı Ali Eroğlu’nun yaptığı ANSİAD olağan toplantısının konuğu oldu. Antalya’da bir otelde düzenlenen toplantıya CHP Antalya İl Başkanı Semih Esen, CHP Antalya Muratpaşa İlçe Başkanı Ahmet Kumbul, CHP Milletvekili adayı Avukat Deniz Filiz, partililer, ANSİAD Başkanı Ali Eroğlu, ANSİAD yönetim kurulu üyeleri, dernek üyesi iş insanları ve basın mensupları katıldı.

Toplantı öncesi konuşan ANSİAD Başkanı Ali Eroğlu, seçimlerden sonra partiler arası aşırı yükselmiş karşıtlığın bitmesini, aşırı rekabetçi tarzda değil de uzlaşma içinde oldukları bir ortamı ve kendi gibi düşünmeyenleri de kucaklayacak bir yönetimi beklediklerini söyledi. Türkiye Cumhuriyeti demokratik sürecinde bütün partilerin gerek koalisyon şeklinde gerek tek başına iktidarı yaşadıklarını vurgulayan Eroğlu,”Resme baktığımızda aşırı kutuplaşmış, aşırı rekabetçi, uzlaşmadan uzak bir ortam görüyoruz. Ortak akıl ve sağ duyunun egemen olduğu toplumun her kesimini kucaklayan bir yönetim anlayışı bekliyoruz” diye konuştu.

Eroğlu, daha önce bulunduğu görevler dolayısıyla sorgulayan, yönlendiren konumda bulunan Çetin Osman Budak’ın milletvekili adayı olduğu günden itibaren sorgulanan, yorumlanan duruma geçtiğini belirterek, kendisine görevinde başarılar diledi.

ANSİAD Başkanı Ali Eroğlu, CHP Milletvekili adayı Budak’tan birlikte içinde bulunduğumuz ortak akıl platformu gibi tüm siyasi partilerin ve diğer sivil toplum örgütlerinin temsilcilerinin de yer aldığı belli sıklıklarla Antalya için beraber düşünüp beraber çalışabileceğimiz bir projede sizin öncü  ve destek olmanızı istiyoruz talebinde bulundu.

Hukukun olmadığı yerde ekonomi biter

İş dünyasının benden ve bizden diye ayrıştığını üzülerek gözlemlediğini ifade eden CHP Antalya Milletvekili adayı Çetin Osman Budak, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanlığı görevinden istifa edene kadar bütün partilere eşit mesafede durduklarını anımsatarak, “Türk özel sektöründe ayrışma oldu. İşadamının hem siyasetle hem ticaretle işi vardır. Hukukun olmadığı yerde ekonomi biter. Ekonominin olmadığı yerde demokrasi biter. Hukukun üstünlüğünün nasıl yok edildiğini görüyoruz” dedi.

İş insanı ve sermaye ürkektir

İş insanı ve sermayenin ürkek olduğunu vurgulayan Budak, yatırım yapacak kişilerin önce ülkenin hukukuna baktığını belirterek, “Yatırımcı, yatırım yapmadan önce yatırım yapacağı ülkenin hukukuna bakar. Demokrasisi düzgün işliyor mu ona bakar. Türkiye pek çok yönden avantajları olan bir ülke. Buna rağmen doğrudan sermaye yatırımı çok fazla gelmiyor. Yatırım yoksa buna iyi bakmak lazım. Özellikle yerli sermaye yatırım yapmıyorsa bu dikkate alınmalıdır. Turkcell yurt dışında 7 Milyar dolarlık yatırım yaptı. Bu yatırımı neden Türkiye’ye yapmadı diye sormalıyız” diye konuştu.

Çocuklarımın geleceğinden endişeliyim

Çocuklarının geleceğinden endişe duyduğu için siyasete girdiğini belirten CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, iş insanı Ali Koç’un “Çocuklarımın geleceğinden endişe duyuyorum” sözünü anımsatarak, iş insanlarından çıktığı yolda kendisine ve mücadelesine destek vermelerini istedi.

Şiddet dili tabanda cinnet diline dönüşüyor

80 öncesi de dahil daha önce ülkenin hiç bugünkü kadar birbirine düşmediğini anlatan Budak, şöyle devam etti: “Ülke olarak hiç bu kadar birbirimizle çatıştığımız bir dönem olmadı. Bu siyasetin şiddet dilidir. Şiddet dili tabanda cinnet diline dönüşüyor. Kadının eteğiyle, saçıyla, makyajıyla uğraşırsanız, yapılan protestoyu ağır dille eleştirirseniz şiddet dili baskın oluyor. Şiddet dili toplumun tüm kesimine, damarlarına kadar işledi.”

Sıcak para çekiliyor

Ekonominin çok bozulduğunu, bununla birlikte ahlaki  dejenerasyonunun da bir kriz haline geldiğini belirten Budak, şunları söyledi:”Ekonomiye müdahale ederseniz ekonomi cevabını verir. Dolar sürekli artıyor. Bu devalüasyon değil de nedir? Sıcak paranın çekilmeye başladığı günlerden geçiyoruz. Cari açığımız var. Orta gelir tuzağına saplandık. Orta gelir tuzağından çıkmak için önce hukuku düzenlememiz gerekiyor. 5 ülkede büyükelçiliğimiz kapandı. Komşularımızla barışık değiliz. Bütün dünya ile kavgalıyız. New York Times Gazetesi ile bile kavgalıyız”

Toplum ikiye bölündü

Toplumun ikiye bölündüğünü ileri süren CHP Antalya Milletvekili adayı Çetin Osman Budak, demokratik ülkelerde kişilerin fikirlerini söyledikleri için sürgüne gönderilmediklerini, itiraz eden gençlerin yerlerde sürüklenmediklerini belirterek, üniversiteler özgür olmazsa bilim nasıl üretilecek diye sordu. Ocak-Mayıs 2015 dönemi gelen turist sayısında ciddi bir azalma olduğuna dikkat çeken Budak, Türkiye’nin imajının çok bozulduğunu belirterek,”Tatil yapmak isteyen insan huzurlu yer arar. Turizm verilerinin düşmesi yurt dışından bizi nasıl gördüklerinin işaretidir. Bugün 30 bin yatak devreye girdi. Antalya’da çarkın dönebilmesi için bu yatakların dolması lazım. İşimiz son dakika müşterilerine kaldı” dedi.

Antalya’nın kurtuluşu kültür ve sanattan geçer

Antalya’nın turizmle anıldığı kadar kültürle de anılması gerektiğinin altını çizen Budak, “ ATSO Kültür Merkezi bitti. Picasso’nun sergisini Antalya’ya getirin bakın kaç milyon turist gelecek? Antalya’ya kazandıracak proje, kentin kültür dönüşümü ve kentleşme böyle olur. Antalya’nın kurtuluşu kültür ve sanattan geçer. Antalya’nın bütün yatırımlarının üstüne kültür ve sanat konmalıdır. Bizim estetik anlayışımız Osmanlı’dan gelir. Antalya’ya yakışır bir arkeoloji müzesi kazandırırsanız Antalya kent olur” dedi. Budak, iş insanlarına milletvekili adaylarının seçildikten sonra çalışmalarını takip etmek için karne yapmaları önerisinde bulundu. ANSİAD Üyesi bir iş insanı Milletvekili adayı Çetin Osman Budak’a ATSO eski hizmet binasını Antalya’ya kültür sanat merkezi olarak kazandırdıkları için teşekkür ederek, Antalya’da yapılması planlanan lise kampüsüne taşınacak liselerden sonra kalan boş arazilerin akıbetini takip etmesini istedi. Budak, bir iş insanının CHP’nin iş dünyasına vaatleri yeterli midir? Hayata geçirebilir mi sorusunu “Toplumun tüm kesimleri arasında koordine sağlayacak bir yapı, tamamen piyasa ekonomisini işletecek bir program hazırladık. Hukuk ve demokrasiyle büyüdüğünüz zaman kalkınma ekonomisi devrede olur. Programın tamamı kalkınma projesidir.Biz merkeze insanı koyduk.Odağımız insandır” şeklinde yanıtladı. Etkinlik sonunda ANSİAD Başkanı Ali Eroğlu, konuşmacı Çetin Osman Budak’a plaket takdim etti.