DOKUMA’YA MODERN SANATLAR MÜZESİ GELİYOR


Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği’nin Kahvaltılı toplantısının konuğu Kepez Belediye Başkanı Avukat Hakan Tütüncü oldu. Tütüncü, “Antalya kent hafızasında önemli bir yeri olan ve Antalya’nın ilk sanayi kuruluşu Antalya Pamuklu Dokuma Sanayi Fabrikası şehrin dinamiklerinin hazırlayacağı fikir projesi kapsamında aslına uygun şekilde restore edilerek, yeniden kent yaşamına kazandırılacağını belirterek,” Dokuma’ya Modern Sanatlar Müzesi düşünüyoruz” dedi.

Kepez Belediye Başkanı Avukat Hakan Tütüncü, Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği'nin (ANSİAD) kahvaltılı toplantısına konuk oldu. Toplantı Başkanlığını ANSİAD Başkanı Ali Eroğlu’nun yaptığı yönetim kurulu, dernek üyesi iş insanlarının katıldığı toplantıda Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü Antalya Pamuklu Dokuma Sanayi Projesi ve Varsak’taki   Antik Kent Lyrboton Kome hakkında bilgi vererek, soruları yanıtladı. Toplantı Başkanı Ali Eroğlu, 18 Mart’ın ülkemiz için önemini belirterek, “18 Mart bir milletin birlik ve beraberlik içinde neler yapabileceğinin göstergesidir. Bu ilham ve amaçtan hareketle tüm kurumlarımızda destanlar yazabiliriz. Bu duygu ve düşüncelerin tüm kurumlarımızın çalışma prensibine sirayet etmesini dilerim” diye konuştu.

Konuşmasına 18 Mart Çanakkale Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nde hayatını kaybeden şehitlerimizi anmakla başlayan Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, iş dünyası ile gerçekleştirdikleri bu tür buluşmaların çok önemli olduğunu belirterek,”Fikir teatileri ufkumuzu açıyor” dedi.

Dokuma’ya Modern Sanatlar Müzesi geliyor

Tütüncü, iş insanlarının Antalya Pamuklu Dokuma Sanayi Fabrikası’nın estetik ve modern kaygılar gözetilerek yapılması önerisiyle aynı noktada olduklarını belirterek,
“Dokuma’da modern sanatlar müzesi düşünüyoruz. 22Bin metrekare kapalı alan var. Orayı Antalya’nın dinamiklerine uygun ortak aklın ön planda olduğu, şehrin vizyon projesi haline getireceğiz. Yapacağımız her çalışmada belirleyici güç şehrin dinamikleri olacak ” diye konuştu.

 Antik Kent Lyrboton Kome’yi Antalya’nın İlk Arkeoparkı Yapacağız

Kepez Belediyesi olarak Antalya Pamuklu Dokuma Sanayi Fabrikası  ve Antik Kent Lyrboton Kome’nin kendilerini heyecanlandıran iki proje olduğunu anlatan Başkan Tütüncü, konuyla ilgili şu bilgileri verdi:

“Perge uygarlığının bir köyü olan Lyrboton Kome, turizmin başkenti Antalya’nın kent merkezinin hemen yanı başında bulunmasına karşın, şehirde yaşayanların varlığından haberdar olmadığı tarihi bir kent. Elai Baris (Yağ çiftliği) olarak bilinen bu antik kent, Varsak’ın kuzeyinde doğa harikası tepecikte yer alıyor. Bitki örtüsünün işgalindeki, definecilerin tehdidi altındaki antik kentin gün yüzüne çıkarılması birkaç kez gündeme gelmiş ancak gerekli çalışmalar yapılmamıştı. Yaklaşık 2 bin yıllık tarihi olan bir yerleşim yerini gün yüzüne çıkarmak için keşif çalışması yaptık. Bununla birlikte orayı Arkeopark haline dönüştürme yönünde çalışmalar yaparak şehre bir yenilik kazandıracağız”

 Kepez şehirleşme trendine kavuşan ilçelerin başında geliyor

Önümüzdeki ay belediye başkanlığı döneminde altıncı yılını doldurduğunu anımsatan Tütüncü, “Kepez ilçesinde ikinci defa üst üste seçilen ilk başkan olmanın çalışma hayatında önemli bir itici güç olduğunu belirterek, “2.Dönem çalışmanın avantajı var. İlçe olarak ciddi anlamda mesafe kat etmiş durumdayız. Her konuda önemli sıçramalar dönüşümler gerçekleştiriyoruz. Kepez, şehirleşme trendine kavuşan ilçelerin başında geliyor” şeklinde konuştu.

Tütüncü bir işadamının Dokuma bölgesinde spor tesisi olacak mı sorusunu “Birinci kısımda 238 Bin metrekarelik bir alan var. Arka tarafında 250 Bin metrekarelik ikinci bir alan var. Hukuki sorunlar şu an çözülme aşamasında.2.Alanda spor tesisi yapılabilir.1.kısımda nitelikli spor tesisi yapmak için uygun alan yok “şeklinde yanıtladı.

Kepez’de çok Avrupai bir Planlama yaptık
Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, “ Kepez’de vizyonunuza uygun şehir planlaması yapıldı mı sorusunu ise “Göreve geldiğimde Kepez’in bütün imar planları yapılmıştı. Sadece 2B ile ilgili revizyon  planları çalışıyoruz. Kepez’de 500’e yakın park var. Revizyonlarla park alanı 20 Bin metrekareye çıkıyor.25-30 Bin metrekarelik okul alanları yapıyoruz. İlk revizyonu bu ay meclisimizde görüşeceğiz. Çok Avrupai bir planlama oldu. Mülkiyet problemleri kalktı” olarak cevapladı.
Tütüncü, işadamlarının Antalya’da estetikten uzak yapılaşmayla ilişkin önerilerinde hem fikir olduklarını belirterek, “Şehrin tüm dinamikleri olarak gece kondu zihniyetinin değişiminin üstünde durmalıyız. Şehrin geleceğini kaçırıyoruz. Güzel bir şehir bırakamıyoruz. Şehre ihanet ediyormuşuz gibi geliyor. Şark kurnazlığıyla hep birlikte mücadele etmeli, şehrin geleceğini birlikte inşa etmeliyiz” dedi.

Başkan Eroğlu, önümüzdeki günlerde Kepez’i daha iyi tanımak için Kepez-Ansiad Buluşması gerçekleştireceklerini de sözlerine ekledi.

Toplantı toplu fotoğraf çekimi ile son buldu.