ANSİAD ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU


ANSİAD Ödülleri sahiplerini buldu.

EROĞLU: “ÇEVREYE ZARAR VERDİKÇE İLERİDE DAHA BÜYÜK BEDELLER ÖDEYECEĞİZ”

“PARİS OLAYI YÜCE İSLAM DİNİNİN İMAJINI BİR KEZ DAHA ZEDELEDİ”

“TERÖRE BİZ DE BİNLERCE KURBAN VERDİK, AMA FRANSA GİBİ TEK BİR YÜREK OLMAYI, BİRARAYA GELMEYİ BAŞARAMADIK”

Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği'nin (ANSİAD) Geleneksel Ödül Töreni’nde Yılın Başarılı İş İnsanı, Yılın Sanat Ödülü ve Yılın Medya Ödülleri sahiplerini buldu. Törende konuşan ANSİAD Başkanı Ali Eroğlu, Paris olayının Yüce İslam Dininin imajını bir kez daha zedelediğini belirterek “Bu olay; Gazze'yi unutturdu, Orta Doğu'da, Asya'da ve Afrika'da her gün ölen binlerce sivil, masum insan unutuldu” dedi. Fransa'nın terör karşısında tek yürek olduğuna dikkat çeken Eroğlu, “Türkiye teröre binlerce kurban verdi. Ama Türkiye bir kez olsun böylesi bir beraberliği gösteremedi. Bugün hala bir araya gelmemeye devam ediyoruz” dedi. Herkesi çevreye duyarlı olmaya çağıran Eroğlu, “Çevreye zarar verdikçe gelecekte çok daha büyük bedeller ödeyeceğiz” diye konuştu.

The Marmara Oteli’nde gerçekleştirilen Geleneksel ANSİAD Ödül Töreni’nin açılışında konuşan ANSİAD Başkanı Ali Eroğlu, yeni yılda Türkiye'ye ve dünyaya barış, kardeşlik, sevgi, saygı, huzur ve adalet dileklerini sunarak başladığı konuşmasında, ANSİAD üyesi işadamlarının misyonunu anlatarak, “Vergisini veren, katma değer yaratan, dürüst ve onurlu yaşamaya çalışan işadamları olarak ülkemize ve milletimize karşı sosyal sorumlulukla bir çaba içinde olan insanlarız. Biz sadece konuşmuyoruz, elimizi taşın altına koyuyor, sosyal katkı yapmaya gayret ediyoruz” dedi.

Antalya'nın 3T'sine bir de Girişimciliğin G'sini katılması mücadelesi verdiklerini söyleyen Eroğlu, ANSİAD üyelerinin kendi çıkarları için koşturan bir lobi olmadığını da belirterek konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Faaliyetlerimizin neredeyse tümü öğrenme, ortak akıl oluşturma ve sosyal amaçlı faaliyetlerdir. Biz değişimin önce kendimizden başlamasına inanan, konuşmadan önce eylem yapmaya, örnek olmaya çalışan bir topluluğuz”

Paris'teki terör olayına da değinen Eroğlu, “Bir tarafta küresel terör, diğer tarafta küresel ısınma karşısında artık, 'Bize bir şey olmaz' deme zamanının çoktan geçtiğini açık bir şekilde görüyoruz. Paris'teki terör çok şeyi gündeme getirdi. Birincisi İslam adına terörün sadece İslam ülkelerine zarar verdiği görüldü. Paris olayı yüce İslam dininin imajını bir kez daha zedeledi. Gazze'yi unutturdu, Orta Doğu'da, Asya'da ve Afrika'da her gün ölen binlerce sivil, masum insan unutuldu. Bu gerçeğe rağmen, ister komplo olsun, ister bireysel eylem, İslam ülkeleri olarak neden bu akıldışı eylemlerin odağı haline geldiğimizi düşünmek zorundayız. 1980 İran Devrimi'nden sonra İslam algısının neden böyle değiştiğini, bizim bunda hiç mi sorumluluğumuzun olmadığını düşünmek zorundayız” dedi.

Sosyal Sermayemiz zayıflıyor

Fransa'nın teröre karşı tek bir yürek olup, milyonlarca insanı sokağa döktüğünü, iktidarla muhalefetin birlikteliğinin ise adeta bir ders olduğuna dikkat çeken ANSİAD Başkanı Ali Eroğlu, şöyle devam etti:
“Türkiye teröre binlerce kurban verdi. Ama Türkiye bir kez olsun böylesi bir beraberliği gösteremedi. Bugün hala bir araya gelmemeye devam ediyoruz. Gazetecilerimiz, sanatçılarımız, hukukçularımız, yazarlarımız, bilim insanımız ve iş adamlarımız da bu ortamdan etkileniyor ve sosyal sermayemiz giderek zayıflıyor. Türkiye Demokrasi, hukuk, insan hak ve özgürlükleri alanında daha ileri düzeyde olmalıdır. Bunu başarabilirsek ekonomide de her alanda da daha ileri gideriz ve dünya barışına katkı yapan güçlü bir ülke oluruz. Bu nedenle buradan herkese sevgi, saygı, adalet, eşitlik, hakkaniyet, hoşgörü, şeffaflık, yurttaşlık hak ve sorumluluklarına sahip çıkma konularında bir kez daha çağrı yapıyoruz”

Çevrenin korunması, Antalya için hayati önem taşıyor

Küresel ısınmanın, küresel terör kadar ciddi bir sorun haline geldiğini dile getiren ve Antalya'nın bu hafta başında yaşadığı fırtınayı hatırlatan Ali, Eroğlu, çevre duyarlılığı konusunda da görüşlerini şöyle dile getirdi:

“Fırtına kente, konutlara, işyerlerine ve tarım ürünlerine büyük zarar verdi. Küresel ısınma nedeniyle bundan sonra olağanüstü doğa olayları, görülmemiş, sıcak ve soğuk dalgaları yaşayacağımızı biliyoruz. Çevreye zarar verdikçe gelecekte çok daha büyük bedeller ödeyeceğiz. Artık tarımda da dışa bağımlı bir ülke haline gelmemizin mümkün olduğunu bilmemiz gerekir. Tarım üretiminin bir yıl kuraklık, diğer yıl don nedeniyle düşmesi bu açıdan bir alarm olmalıdır. Çevrenin korunması Antalya için çok büyük önem taşıyor. Ekonomi ne kadar değişse de tarım ve turizme bağımlılığım değişmemiştir. Turizm ve tarım tabiata, çevrenin korunmasına bağlıdır. Bu konuları tekrar tekrar konuşmak zorunda kaldığımız için de üzgünüz”

Dünyanın artık küresel işbirliği olmadıkça hiç bir sorunla baş edemeyeceğini anladığını söyleyen Ali Eroğlu, insanlığın 2. Dünya Savaşı'nda olduğu gibi ırkçılığa, fanatizme bir kez daha izin vermeyeceğini de dile getirerek, özlenen Türkiye için şöyle konuştu:

“Türkiye dünyaya daha açık, daha yakın, evrensel standartlarda olmanın önemini bilen bir ülkedir. Türkiye hukukun değerini, hukukun herkese gerekli olduğunu, ekonomide reform mecburiyetini daha iyi anlamaktadır. Artık sadece altyapı yatırımları ile gelişemeyeceğimizi, insana daha fazla yatırım yapılması gerektiği, eğitim kalitesinin, kentsel yaşam kalitesinin artması gerektiği de anlaşılmıştır. Artık önemli sorunlarda, çözüm yolları konusunda ortak bir noktaya gelinmektedir. Teknoloji herkesi, daha şeffaf, daha hesap verir hale getirecektir. Çocuklarımız, gençlerimiz özgürlüklerine, onurlarına, haklarına daha çok sahip çıkacaklardır”

Konuşmasının sonunda geleneksel hale gelen ödülleri neden verdiklerini açıklayan Eroğlu, “Basın, kültür ve sanat ödüllerimiz basın özgürlüğüne ve sanata verdiğimiz değerin sembolüdür. Özgür basın demokrasilerin temellerinden birisidir. Sanatçılar ve yazarlar ise bir ülkenin dokunulmaz olması gereken en büyük zenginliği ve en büyük gücüdür” dedi.

Medya Ödülleri

Bu yıl 2. kez verilen “Genç İletişimci Ödülü”nü “Norveç Katliamının Mağdurları Antalya'da Rehabilite Ediliyor” adlı haber çalışması ile AÜ İletişim Fakültesi Öğrencisi Emre Gündoğdu kazandı. Gündoğdu'ya ödülünü ATSO Başkan vekili Ali Bahar verdi.

“İnternet Haberciliği, Röportaj” dalında “Nilhan Kırdı Özel Çocukların Yaşam Akademisi'nde” başlıklı röportajı ile birinci olan Nilhan Kırdı'ya ödülünü SGK İl Müdürü Selim Erol verdi.

Radyo Programları dalında, Okyanus adlı programı ile birinci olan Radyo Martı sunucusu Osman Ersin Bekler ödülünü Muratpaşa Belediye Başkan Vekili Hasan Kaçmaz'ın elinden aldı.

“Antalya ve Akdeniz” konulu “Net Yanıt” adlı TV Programı ile ANSİAD 2014 yılı Medya Ödülleri Görsel Medya Dalında birinci olan İdris Taş'ın ödülünü de Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek verdi.

“Ekonomiye Kadın Gücü” başlıklı seri röportaj çalışması ile Yazılı Basın Dalında“Röportaj” birinci olan Ekspres Gazetesi'nden Serpil Baydağ ödülünü Döşemealtı Kaymakamı Mehmet Baygül'ün elinden aldı.

“Hasta Var, Hastalığa Bakacak Laboratuar Yok” başlıklı çalışması ile Yazılı Basın Dalında “Haber” birincisi olan İleri Gazetesi'nden Umut Özen'in ödülünü de Akdeniz Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İbrahim Akıncı verdi.

Yılın Sanat ödülü

Plastik Sanatların Antalya'da gelişmesi konusunda verdiği çabalar, Antalya Lisesi'ndeki Resim Öğretmenliği sırasında öğrencilerinde yarattığı sanat bilinci, Devlet Güzel Sanatlar Galerisi'nde Kurucu Müdür olarak görev yaptığı dönemde sanatın gelişmesi için emekleri ve çabaları nedeniyle Merhum Ressam Esen Emekçil'in Yılın Sanat Ödülü’nü ailesine ulaştırılmak üzere ANSİAD Başkanı Ali Eroğlu Antalya Milletvekili Gürkut Acar'ın elinden aldı.

 Yılın Başarılı İş İnsanı Ödülü

ANSİAD 2014 yılı Başarılı İş İnsanı Ödülü; 1995 yılından bu yana “Önce insan” felsefesi ile etik değerlerden ödün vermeden, ekibiyle kutsal bir görevi 7 gün 24 saat verdikleri güvenilir ve çağdaş hizmetleri yanı sıra dünya standartlarındaki teşhis ve tedavi cihazları üniteleri ile bölgenin ve ülkenin sağlık turizminin gelişmesi için büyük başarılara imza atan, istihdam yaratan iş insanları Antalya Özel Yaşam Hastaneleri Grubu - Life Hospital Kurucu ortakları Dr. Tülün ve Dr. Cemal Özkan'a verilmesi kararlaştırıldı. Dr. Tülün ve Dr. Cemal Özkan ödüllerini Antalya Vali Yardımcısı Mestan Yayman'ın elinden aldılar.

Duygu ve düşüncelerini anlatan Dr. Tülin Özkan, “Doktorluk diplomam, beraberinde hipokrat andım, yanımda sevdiğim adam, tüm hastanelerimizde çalışan ve sayıları binleri bulan bir ailem var. Daha ne isterim. Bu süreçte kendileri ile anne ve baba olarak çok fazla ilgilenemediğimiz çocuklarımdan özür dilerim” dedi.

Dr. Cemal Özkan da, ANSİAD'ın bu ödülüne layık görüldükleri için duyduğu mutluluğu dile getirerek, “Yolumuza 'Önce insan' disturu ile çıktık. İnsanlara can ve hayat vermenin mutluluğu her şeyin üzerinde. Aynı disturla çalışmaya ve yolumuza devam ediyoruz” dedi.

Muhteşem gece toplu fotoğrafın çekilmesinin ardından, Hayat Sanat Orkestrası'nın birbirinden güzel eserlerin okunduğu konseri ile sona erdi. ANSİAD üyesi, işadamı Dr. Yusuf Örnek'in iki şarkı seslendirmesi de gecenin sürprizi oldu.