ANSİAD 12.GİRİŞİMCİLİK HAFTASI HAMDİ AKIN KONFERANSIYLA BAŞLADI


ANSİAD 12. GİRİŞİMCİLİK HAFTASI HAMDİ AKIN KONFERANSIYLA BAŞLADI

Akfen Holding& TAV Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın,  Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği'nin (ANSİAD)  partnerleri ile birlikte düzenlediği 12. Girişimcilik Haftasının açılış konferansında konuştu. Akın, 1975-76 yıllarında sağ-sol kavgaları yüzünden okula gitmenin zorluklarını anlatarak, “Laf aramızda biz de o zaman solucuyduk, sonradan sağcı olduk” dedi. Bilgi ve tecrübelerinin artması için gençlerin yurt dışına gitmeleri gerektiğini öğütleyen davet Hamdi Akın, Milli Eğitim Şürasında alınan kararı da anımsatarak, “Tabii ki bunun için Osmanlıca'nın yanında İngilizce de bilmeniz lazım. Bizim artık dünyayı öğrenmemiz lazım. Ben İngilizce'yi 50 yaşımdan sonra öğrendim. İngilizce’yi okulda öğrenseydim tartışmasız 3 misli olurdum. 56 bin personelimiz var. Yüzde 95'i İngilizce biliyor. Bir de iyi bilecekler” dedi. Hamdi Akın Özal'la ilgili anılarını da anlatırken, “Özal Antalya havalimanı işi gündeme geldiğinde 'Antalya'ya o kadar hizmet ettik. 1989'da bize oy vermediler. Subaşı'nı seçtiler” diye sitem ettiğini de anlattı.

Açılış konuşmalarının ardından Ali Eroğlu'nun oturum Başkanlığını yaptığı konferansına hayat öyküsünü anlatarak başlayan Akfen Holding& TAV Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın, Fizik Mühendisi olmak istemesine ve kazanmasına rağmen babasının Makine Mühendisi olmasını istediği için bir yılını feda ederek bu okula girdiğini anlattı. Akın,1975-76 yıllarında sağ-sol kavgaları yüzünden okula gitmenin zorluklarını anlatarak, “Laf aramızda biz de o zaman solucuyduk, sonradan sağcı olduk” dedi.

Okulu bitirdikten sonra Kalorifer kazanı işine girdiğini, ilk işine sermayesi olmadığı için bankadan aldığı 150 bin lira kredi ile başladığını söyleyen Akın, “O zamanlar banka faizi yoktu. Enflasyon artışı zaten ödeyeceğin kredi taksitini her ay artırıyordu” dedi. Hamdi Akın, gençlerin ilk sermayeyi bulamadığı için girişimciliğe olan ilgisinin azaldığını da belirterek, “Oysa iyi bir ortak bulabilirsiniz. Şimdi en iyi ortak bankalar. Projenizi iyi sunabilirseniz, bankalar para vermekten kaçınmazlar” diye konuştu.

“İşinizle ilgiliyseniz ve yaptığınız i,şi seviyorsanız bir gün şans yüzünüze gülecektir” diyen Hamdi Akın, “İşinize motive olun ve biraz da gönül verin bakın nasıl başarılı olacaksınız” şeklinde konuştu. Hamdi Akın, 1980'e geldiğinde Ankara Rüzgarlı Sokak’da hırdavat işine başladığını, enflasyon, döviz kurları, kurların yüksekliği yüzünden piyasaya giren herkesin adeta ekonomi dersi aldığını belirterek şöyle devam etti:

“Piyasanın içine girince her şeyi öğreniyorsunuz. TL ile alıp dolarla satmak çok güzeldi o zamanlar. Biraz birikim yapıp inşaat işine girdim. Resmi balkanlık işleri yapıyordum. 1989 yılına geldiğimde Antalya benim iş hayatımın dönüm noktası oldu. Antalya havalimanının apron ve pist yapım ihalesine girdim. İş iki sene sürdü.  Daha sonra dış hatlar binasını yaptım. Kaldığım otelin penceresinden baktım Konyaaltı konut dolmuş, o zaman biz inşaatın kum çakılını oradan alırdık bomboştu”

Özal'la tanışma

Ali Talip Özdemir'le okuldan arkadaş olduğunu ve Özal'a Özdemir'in nişanında tanıştıklarını söyleyen Hamdi Akın, Özal'ın Antalya sevgisini anlattığı anısını şöyle dile getirdi:

“Özal Antalya'ya çok büyük önem veriyordu. Turizmle kalkınmaya inanıyor ve bunun için de en iyi yerin Antalya olduğunu düşünüyordu. Terminal ve Apron inşaatını yaptığımı öğrenince Antalya'ya çok daha büyük terminal lazım olduğunu söyledi. Bir de sitemi vardı 'Antalya'ya o kadar hizmet ettik. Seçim kaybettik. Hasan Subaşı aldı seçimi. Üzüldüm” dedi.

Özal'ın kendisine yap-işlet -devret modeli ile Antalya'ya yeni bir havalimanı yapmasını önerdiğini söyleyen Hamdi Akın, “Sayın Cumhurbaşkanı işlet-devret tamam da,  yap işi biraz zor' dedim. Sen önce bir yabancı ortak bul. Bankaya git projeni anlat sana para verecekleridir. Hele yabancı ortağın olursa kesin verirler.” diye öğüt verdi, bir de yeni göreve gelen Ulaştırma Bakanı Rahmetli Cengiz Tuncer'e gönderdi. Ali Talip Özdemir'le gittik.  Cengiz beye gittim, meğer o da genel başkan olmak istiyormuş, Özal Akbulut'u yapınca biraz kızgın, beni ciddiye bile almadı, dinlemedi. Özal aslında önerisinde haklıydı, ancak bu 1997 yılında İstanbul Atatürk ihaleye çıkınca belli oldu” diye konuştu.

1997 yılında Atatürk Havalimanının Özal'ın dediği gibi yap-işlet-devret modeli ile ihale edildiğini, ihale şartnamesinde en az sürede bitirme vaadine ihalenin verileceğini anımsatan Akın, ihale aşamasını da şöyle anlattı:

“Bu ihaleyi tek başına bir firmaya vermeyeceklerdi. Ben de Tepe Grubuna teklif götürdüm. Rahmetli İhsan Doğramacı hemen ilgilendi. İhaleye birlikte girdik. 14 firma vardı. 3 yıl 9 ay 20 günlük bir teklif verdik. Bize en yakın teklif 3 yıl 10 aydı. 10 günle ihaleyi kazandık. Böylece TAV da kurulmuş oldu. Bir de küçük hisse ile Avusturyalı Airport şirketini ortak almıştık, işe başlamadan hissesini satın aldık ve iki ortak kaldık”

Soru Cevap

Soru cevap bölümünde özellikle genç girişimcilerini sorularını yanıtlayan Hamdi Akın, projesi olanlara yardım eder misiniz şeklindeki bir soruya, “Neden olmasın. Ancak fikir parlaksa yüzde 75'ini biz alırız. Sen başarılı oldukça bizdeki hisseyi tekrar alırsın” dedi. Karşılıksız çeklerde hapis cezasının kaldırılmasını eleştiren bir soruya da, “Hapse girse sana ne faydası var. Önce müşterini iyi tanıyacaksın. Çek karşılıksız çıkmışsa unut onu. Hapse girse ne olur girmese ne. Sen alacağını tahsil edemedikten sonra. Bir de kar marjı düşük işlerde riske fazla girmeyeceksin” şeklinde yanıt verdi.

Osmanlıca'nın yanında İngilizce de öğrenin

Bilgi ve tecrübelerinin artması için gençlerin yurt dışına gitmeleri gerektiğini öğütleyen davet Hamdi Akın, Milli Eğitim Şürasında alınan kararı da anımsatarak, “Tabii ki bunun için Osmanlıca'nın yanında İngilizce de bilmeniz lazım. Bizim artık dünyayı öğrenmemiz lazım. Ben İngilizce'yi 50 yaşımdan sonra öğrendim. İngilizce’yi okulda öğrenseydim tartışmasız 3 misli olurdum. 56 bin personelimiz var. Yüzde 95'i İngilizce biliyor. Bir de iyi bilecekler” dedi.

Kadın- erkek eşitliği

Kadın-erkek eşitliği konusunda bir soruya yanıt verirken, “Beni siyasete sokmak istiyorsunuz ama girmem. Ancak şu kadarını söyleyeyim. Fizik ve beyin olarak kadın-erkek eşit değil. Fizik olarak erkek daha güçlü tabi. Ama beyin olarak onlar bizden daha ileri. Kadınların uluslararası şirketlerde yönetime girmeleri adeta zorunlu hale geldi. Bizde de olacak” diye yanıtladı.

Toplantının sonunda ANSİAD Başkanı Ali Eroğlu günün anısına Hamdi Akın'a bir anı plaketi verdi.