ANSİAD KURUCU ÜYESİ HÜSEYİN ÇALIK İÇİN ANSİAD'DA ANMA GECESİ DÜZENLENDİ


Geçen hafta sonu, evinde geçirdiği kalp krizi sonucu hayata veda eden Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği (ANSİAD) Kurucularından, işadamı Hüseyin Çalık için 21. Akdeniz Toplantıları öncesinde bir anma gecesi düzenlendi. ANSİAD Başkanı Ali Eroğlu, Hüseyin Çalık'ın kişiliği ile her zaman, her konuda kendilerine öncülük ettiğini söyledi. Ailesi adına konuşan kardeşi Mustafa Çelik ise, yaşam öyküsünü anlatarak, “63 yıl bu ülkeye hizmet etti. Çok eser kazandırdı” dedi.

Ramada Plaza Hotel'de düzenlenen anma törenine Hüseyin Çalık'ın kardeşi Mustafa Çalık, kızı Lale Çalık Sarper, damadı Mustafa Sözen ve yeğenleri Arzu ve Hamdi Çalık ile kalabalık bir işadamı grubu katıldı. ANSİAD üyeleri ile diğer davetliler törenden önce Hüseyin Çalık için açılan anı defterini imzaladı.

Toplantı Yönetmeni Aykut Ege'nin sunumu ile önce işadamı Hüseyin Çalık'ın hayatından, iş hayatından ve ANSİAD çalışmalarından derlenen bir dia gösterisi izlendi. Daha sonra konuşan ANSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ali Eroğlu, Çalık ailesinin acılarını paylaştıklarını belirterek tekrar başsağlığı ve sabır diledi. Eroğlu, Hüseyin Çalık'ın iş dünyasının öncü işadamlarından biri olduğunu hatırlatarak, şunları söyledi:

“Kişiliği ile her zaman, her konuda bizlere de öncülük etmiştir. Uluslararası platformda Antalya'ya vizyon kazandıran insanların başında geldi. Bilinmeyen bir dönemde Antalya'ya özel okul açarak, daha bir çok ilke imza attı. Tekstil sektöründe çok büyük firmalarla yarışır hale geldi. Dijital platformda yine öncüler arasında yer aldı. Takip edilen, izlenen, feyz veren, son derece pozitif bir insandı.”

Hüseyin Çalık'ın en önemli özelliklerinden birinin, ANSİAD'ın kurucuları arasında yer alması olduğunu hatırlatan Eroğlu, “İçinde bulunmaktan gurur duyduğumuz ANSİAD'ın kuruluş aşamasında Antalya'da tüm işadamlarını güç birliğine taşıyan ekipte yer aldı. Bu kutsal emaneti devralan bizler de, bu bayrak yarışını sürdüreceğiz” diye konuştu.

Ağabeyini kaybetmenin acısı ile o'ndan söz etmenin zorluğunu dile getiren kardeşi Mustafa Çalık da, aynı gün sabah kahvaltısında buluştuklarını anımsatarak, “Kendisini aramıştım. Ziyaretine gelmek istediğimi söyledim. 'Gel birlikte kahvaltı yapalım' dedi. 1,5 saat sohbet ettik.  Bana zor günlerinde yalnız bırakmadın diye teşekkür etti. Ben işime döndüm, saat 18.00 gibi Lale beni aradı, hemen geldim ama iş işten geçmişti. O'nu kaybettik. Bizi yalnız bıraktı” dedi. Mustafa Çalık, ağabeyinin iş hayatını da anlatarak “63 yıl fiilen çalıştı. 1960'da Antalya'ya geldik. Hikmet Ataman arkadaşıydı, çok güzel bir ortaklık yaptılar. Ülkeye ve Antalya'ya çok eser bıraktılar. O hepimizin kalbinde yaşıyor, unutmayacağız” dedi. Eroğlu ve ANSİAD yöneticilerine böylesi güzel bir anma töreni için teşekkür etti.