DOĞA TURİZMİ KONUSUNDA ANADOLU ÇOK ŞANSLI


Antalya Milli Parklar Müdürü Osman Yöntem ANSİAD Turizm Sektör toplantısına katıldı.

“DOĞA TURİZMİ KONUSUNDA ANADOLU ÇOK ŞANSLI”

Orman ve Su İşleri Bakanlığı 6. Bölge Müdürlüğü Antalya Milli Parklar Müdürü Orman Yüksek Mühendisi Osman Yöntem, Turizm Master Planı hazırlığı içinde olduklarını açıkladı. Yöntem, Doğa Turizminin gelişmesi açısından Anadolu'nun özellikle Antalya'nın çok şanslı olduğunu söyledi. Yöntem; Türkiye'deki 40 Milli Park'tan beşinin Antalya'da olduğunu da dile getirdi. 

Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği (ANSİAD) Turizm Sektörü'nün düzenlediği 2014 yılı birinci kahvaltılı toplantısını bir konuşma ile açan Turizm Sektörü Başkanı Turizmci Yeliz Gül Ege, Orman Yüksek Mühendisi Antalya Milli Parklar Müdürü Osman Yöntem'in “Antalya’da Doğal Koruma Alanları ve Turizm İlişkisi” konusunda sektör temsilcilerini bilgilendireceğini belirterek, “Milli Parkların turizme açılacağı yönünde duyumlar alıyoruz. Milli Parklarla ilgili düzenleme ve planlamaları ilk ağızdan öğrenmek istiyoruz” dedi.

Konuşmasına Türkiye'nin biyolojik çeşitlilik açısından önemini anlatarak başlayan Antalya Milli Parklar Müdürü Osman Yöntem, “Dünya’nın 35 sıcak noktasından üç tanesini birden barındıran 2 ülke var: Biri Türkiye diğeri de Güney Afrika. Bu iki ülkenin doğası buzul çağında bile zarar görmedi, çünkü dünyanın tam ortasındayız” dedi.  Milli Parklar'ın misyonunu anlatan Yöntem; “İşimiz öncelikle doğayı korumak. Bu konuda 'nasıl ilerleme kaydederiz?'  diye gayret ediyoruz” diye konuştu.

TURİZM MASTER PLANI

Antalya'da turizmin çok geliştiğini hatırlatan, ancak sadece deniz ve güneş turizminin döviz kazandırmadığına dikkat çeken Yöntem, turizmi çeşitlendirerek, doğa ve Eko Turizmin geliştirilmesi gerektiğini vurguladı. Koruma altındaki orman alanlarının turizme nasıl kazandırılması gerektiğini belirlemek adına bakanlık olarak bir Turizm Master Planı hazırlığı içinde olduklarını söyleyen Antalya Milli Parklar Müdürü Osman Yöntem, şöyle devam etti:

“Hem hayvan, hem de bitki çeşitliliği açısından dünyasının sayılı ülkelerinden biriyiz. Farklı ormanlar içinde farklı endemik bitkiler ve farklı farklı hayvanlar var. Belirlenen endemik bitki sayısı 3 binin üzerinde. Ancak bunu değerlendiremiyoruz. Bizdeki bitkileri gören yabancılar, sadece bu konudaki hobi turlarına katılıyorlar.”

TÜRKİYE'DE 40 MİLLİ PARK'IN 5'İ ANTALYA’DA

Ülkemizde toplam 848 hektar alana sahip 40 milli park bulunduğunu, bunun beşinin de Antalya'da bulunduğunu dile getiren Yöntem; diğer koruma alanlarını da şöyle sıraladı:

“Ülkemizde milli parklar dışında, 197 adet Tabiat Parkı, 31 adet tabiatı koruma alanı, 112 adet tabiat anıtı, 81 adet yaban hayatı geliştirme sahası, 135 sulak alan olmak üzere toplam 596 koruma alanı 5 milyon 428 bin hektarı buluyor. Bunların 55'i de Antalya'da bulunuyor.”

Konuşmasının bu bölümünde Antalya'daki Milli Parklarımız; Köprülü Kanyon, Termesos (Güllükdağı), Saklıkent, Altınbeşik Mağarası ve Beydağları sahili Milli Parkı başta olmak üzere diğer korunan alanlarla ilgili tek tek bilgi veren Yöntem, şöyle devam etti:

“Antalya 640 kilometre uzunluğundaki sahil bandına sıralanmış ve Toroslar'a da sırtını dayamış milli parkları ile gerçek bir cennet. Bu 640 kilometreyi 7-8 saatte gidebiliyorsunuz. Buradan Çorum’a kadar. Türkiye'nin en büyük ili Antalya'yı ütülerseniz üç adet Konya Ovası çıkar.”

Katılımcıların sorularını da yanıtlayan Antalya Milli Parklar Müdürü Yusuf Yöntem, Kındılçeşme kamp alanının Milli Park içinde olmasına rağmen halka kapatılarak özel bir şirkete nasıl verildiği şeklindeki soruya şu yanıtı verdi:

“Bizim işimiz Milli Parkları planlamaktır. İçinde değerleri olan parkları alanlara ayırırız. Hassas bölgeler vardır, korunması zorunlu alanlar vardır, içinde uluslararası standartta tarihi değerler vardır. Günübirlik alanlar, kamp alanları ayrılır, buralardan halk yararlanır. Bizim hazırladığımız planları bakanlık onayından sonra uygulamaya geçeriz. Bakanlık tarafından verilen kararları tartışmayız.”

12 Ay sürdürülebilir turizmde çıkış noktasının "doğa turizmi" olduğunu belirten Ansiad Turizm Sektörü Başkanı Yeliz Gül Ege, “deniz kum güneş turizminin son derece iyi yapıldığı ülkemiz ve Antalya özeli için bundan sonraki ilerleme "doğa turizmi" ile olacaktır” diyerek sözlerine son verirken, toplantıya katılanlara ve Antalya Milli Parklar Müdürü Yusuf Yöntem’e teşekkür ederek toplantıyı kapattı.