PROF.DR. METİN DURGUT ANSİAD'A KONUK OLDU


Alanya Hamdullah Emin Paşa Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Metin Durgut, ANSİAD'a konuk oldu

“HER YER TEKNOKENT OLDU, AMA BEKLENEN OLMADI”

Prof. Dr. Metin Durgut, Türkiye'nin bölgesel kalkınma için başlattığı Teknokent modelinin maalesef başarılı olmadığını belirterek, “Her yer Teknokent oldu, ama beklenen olmadı” dedi. Durgut; Coğrafi ve kümelenme modellerinin bölgesel ekonomik gelişmelerin artmasına yol açtığını da dile getirdi.

Antalya Sanayici ve İş Adamları Derneği'nin (ANSİAD) 2014 faaliyet yılı 9. Olağan toplantısına, Alanya Hamdullah Emin Paşa Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Metin Durgut konuk oldu. Konuşma öncesi ANSİAD üyesi Halil Bülbül şirket tanıtımı yaptı. Bülbül, tekstil atıklarını değerlendirerek ihracat yaptıklarını söyledi.

Alanya Hamdullah Emin Paşa Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Metin Durgut, Antalyalı iş adamlarına “Bölgesel Rekabetçilik ve Firma Kümeleri” konusunda bilgi verdi. Coğrafi konumların ekonomik durumların gelişmesini de ortaya çıkardığını belirten Prof.Dr.Durgut, firmalar ve sektör kümelenmelerinin bulunduğu coğrafyanın kalkınmışlığına da katkı yaptığını kaydetti. Kümelenmeyle ilgili bilgisayar yazılım sektöründe Silikon Vadisi'ni örnek gösteren Prof. Dr. Durgut, şöyle konuştu.

“Silikon Vadisi ülke gibi ihracat yapıyor. Neden bizim de Silikon Vadimiz olmasın? Her bölge bilgi, öğrenme ve gelişme gösteriyor. Coğrafi durum ekonomik durumu da ortaya çıkarıyor.”

Türkiye'nin bölgesel kalkınma için “Teknokent” modeli başlattığını ifade eden Prof.Dr.Metin Durgut, “Her yere Teknokent açtık. Ama beklenen olmadı. Her yer Teknokent dolu ama istenilen olmadı. İnovasyonda, araştırmada fazla yol alamadık. Asya, teknoloji kullanma ve teknoloji ve bilgi üretme konusunda bize de öğretici oldu. Ama Batı bize teknolojiyi ve bilgiyi öğretmedi. Bölgesel rekabet 1980'li yıllarda ortaya çıktı. Asya Kaplanları gibi...” dedi.

Yoğunlaşan rekabet koşullarının bölgesel ekonomik kalkınma kavramını ve uygulamalarını ciddi biçimde etkilediğini anlatan Prof. Dr. Durgut, şöyle devam etti.

“Türkiye’nin, elektronik piyasasında ihracat payı yüzde 5 civarında. Ama hiç kimse elektronik piyasasını konuşmuyor. Demek ki bu konuda geri kalmışız. Bir bölgenin rekabetçi özellikleri bölgesel olabilir. Turizm gibi, eğitim gibi. Çin’in bölgesel kalkınmada ne yaptığı ortada. İnovasyon konusunda Çin'in çok gerisinde kaldık. İnovasyon çevresel, öğrenme ve paylaşma kültürüdür. İnovasyon faaliyetleri bütün ilgili aktörlerin katkısıyla gelişir.”

Antalya Serbest Bölgesi İşadamları Derneği Başkanı Hilmi Ünsal da, kümelenme konusunda Serbest Bölge'nin ultra lüks yat üretiminde Türkiye'ye örnek olduğunu söyledi.

ANSİAD Başkanı Ali Eroğlu ve Toplantı Başkanı ANSİAD Geçmiş Dönem Başkanı Hilmi Ünsal, katkılarından dolayı Prof. Dr. Metin Durgut'a teşekkür ederek, plaket verdi.

ANTEV ÜYELİK BELGELERİ VERİLDİ

Toplantıda ayrıca, ANSİAD tarafından 1993 yılında kurulan Antalya Eğitim ve Araştırma Vakfı’nın (ANTEV) Başkanı Osman Vural, ANSİAD Yüksek Danışma Kurulu Başkanı ve ANTEV Geçmiş Dönem Başkanı Mehmet Hacıarifoğlu, ANTEV’e mütevelli heyet üyesi olan ANSİAD adına başkan Ali Eroğlu’na ve işadamları İbrahim Şencan ile Mahmut Ruhi Alpagot'a ANTEV üyelik belgelerini verdi.