DENİZ GÖKÇE: REEL SEKTÖR VERİLERİNE SİYASİ GERİLİM GİRDİ NAKİTDE KALIN


ANSİAD 2014 Yılı 2. Olağan Toplantısı Ekonomist Doç. Dr. Deniz Gökçe'nin konuşmacı olarak katılımı ile Hotel Su' da gerçekleştirildi.

Ekonominin 2013 yılı değerlendirmesini yapan ve 2014 beklentilerini ön gören Doç Dr. Deniz Gökçe siyasi gerilime dikkati çekerek iş dünyasını uyardı.

“REEL SEKTÖR VERİLERİNE SİYASİ GERİLİM GİRDİ NAKİTDE KALIN”

ANSİAD'ın geleneksel olarak gerçekleştirdiği ve konusunun uzmanı bir konuşmacının katılarak gündemi değerlendirdiği olağan toplantılarının 2014 yılı 2. toplantısı geniş bir katılım ile Hotel Su'da gerçekleştirildi. ANSİAD üyelerinin yanı sıra Kumluca Belediye Başkanı Hüsamettin Çetinkaya'nın da katıldığı toplantının başkanlığını Ansiad Üyesi Dr.Cemal Özkan yaptı. “Türkiye Ekonomisinin 2013 değerlendirmesi ve 2014 Beklentileri” konulu toplantının konuşmacısı, Ekonomist Akşam Gazetesi Yazarı ve Bahçeşehir Üniversitesi İİBF Uluslararası Finans Bölüm Başkanı Doç. Dr. Deniz Gökçe oldu.

Ekonomik veriler 2013 son çeyreğine kadar mükemmeldi.

Konuşmasına yıllara göre Türkiye ekonomisinin gelişimini anlatarak başlayan Doç.Dr.Deniz Gökçe, 90’lı yıllarda ve 2000'li yılların başındaki ekonomik krizlerin ardından iş başına gelen hükümetin uyguladığı ekonomik politikalar ile Türk ekonomisinin sürekli büyüyen ve refah seviyesini artıran bir grafik çizdiğini vurguladı. Gökçe, “Uzun süredir Avrupa ülkeleri içinde ekonomisi büyüyen ve yıllık kalkınması yüzde 4’ün altına düşmeyen tek ülkeyiz. Geçmiş yıllarda tek sıkıntımız tarım sektörünün ekonomideki payının düşmesi oldu. Türkiye dış ticarete açılınca ekonomik büyüme başladı ve 40 yıllık bir süreçten sonra enflasyonla baş etmeyi öğrendik. Bankalarımızın battığı gecelik faizlerin tavan yaptığı bir süreçten geçtik. Zor yıllardı ama atlatmasını bildik. Şimdiki banka sistemimiz Avrupa ülkelerinden çok daha iyi. Kamu maliyesi sorunlarımızı toparladık, İtalya ve Fransa'dan daha iyi durumdayız. Çare bulunmaz derdimiz olan cari açık nedeniyle dış dengede açık veriyoruz, ihracatımız olumsuz etkileniyor. Türk insanı devlete olan borcuna sadık, ancak devlet kendi borcuna sadık mı işte bu soru işareti. Hükümet ortalama milli gelirin yüzde 27'sini vergi olarak topluyor, yüzde 20'si faiz ödemelerine gidiyor. Sosyal güvenlik açığımızı sıfıra yakın düşürdük ancak Türkiye de insanlar erken emekli oluyor ve ömürlerinin yaklaşık 33 senesini emekli olarak geçiriyor bu da gençlerimize haksızlık oluyor.” diye konuştu. Doç. Dr. Deniz Gökçe, ayrıca kamu ve özel tüketime de dikkati çekerek “Özel tüketimin milli gelir içindeki payı yüzde 70 oranlarında, kamu tüketiminin payı ise yüzde 10 civarında. Bu göstergede özel tüketimin yavaşlayıp insanlarımızın tasarrufa yönelmesi gerekiyor. Tüketime karşı değilim ama ekonomide tasarruf herşeydir. Çünkü değirmenin suyu dışardan geliyor.” dedi.

Ekonominin geleceğini siyasi gerilim belirleyecek

Türk ekonomisinin 2013 son çeyreğine kadar çok iyi göstergelerle ilerlediğini, ancak 17 Aralık'tan sonra başlayan siyasi gerilim ile tüm dengelerin bozulduğunu söyleyen Doç. Dr. Deniz Gökçe, Türk ekonomisini ve Türkiye'de yaşayan insanların ekonomik geleceğinin siyasi gerilimin giderilmesine bağlı olduğunu vurgulayarak 2014 ekonomik beklentilerini şöyle ön gördü:

“Kişisel olarak kötümser biri değilim ve kötümser konuşmayı da sevmem. Ancak şu da bir gerçek ki önümüzde az zararla atlatmamız gereken bir siyasi gerilim var. Eskiden Türkiye 2 partili, 3 partili koalisyonlarla yönetilirdi ve ekonomik krizler hep yaşanırdı. Biz 11- 12 yıldır tek partiyle yönetildiğimizi zannediyorduk ama 17 Aralık'ta gördük ki tek parti içinde ikili, üçlü koalisyon varmış. Aralık ayına kadar çok iyi durumda olan ekonomik göstergeler bu koalisyonun bozulmasıyla alt üst oldu. Türkiye'yi yönetenler ne yapacaksa yapmalı ve bu siyasi gerilimi bitirmelidir. 2013 Büyümesi yüzde 4 oldu, Avrupa ülkelerinden çok iyi durumdayız. Siyasi gerilimin bittiği anda hem döviz kurlarında hem de ekonominin her alanında yeni bir toparlanma olacaktır. Siyasi gerilim reel sektör verilerine de girmeye başladı bu kötü bir durumdur. Reel sektör kapasite kullanımı yüzde 2 düştü. Siyasi gerilimin devam etmesi halinde işsizlik oranında ani artış olacaktır ve işsizlik belki de en önemli ekonomik sosyal sorun haline gelecektir. Bu konuşmam son 10 yılda yaptığım en kötümser konuşma oldu ama gerçek böyle. Siyasi gerilim bitene kadar herkese nakitde kalmayı öneririm.”

Konuşmasının ardından ANSİAD üyelerinin çeşitli sorularını da cevaplandıran Doç. Dr. Deniz Gökçe, ısrarlara rağmen döviz kurlarında tahmin yapmaktan kaçındı. Gökçe, “Benim eşim bile bana sormadan gidip döviz almış. Döviz geliriniz yoksa dövizle borçlanmak yanlıştır. Ben halen kirada oturan bir insanım. Çünkü ev almak için dövizle borçlanmak istemiyorum, konut kredi faizleri de çok yüksek. Ödeyemeyeceğim borca girmem” diyerek konuşmasını sonlandırdı. ANSİAD Başkanı Ali Eroğlu, toplantının son bölümünde Doç. Dr. Deniz Gökçe'ye teşekkür plaketi sundu.