ANSİAD’DAN ANTALYA OSB’YE ÜYE ZİYARETİ


BASIN BÜLTENİ                                                                                     

2017 / 36

ANSİAD’DAN ANTALYA OSB’YE ÜYE ZİYARETİ

ANSİAD Yönetim Kurulu Üyeleri ve Sektör Başkanları, üyelere yönelik nezaket ziyeretleri kapsamında Antalya OSB’de ANSİAD üyesi sanayicilerle bir araya geldi

ANSİAD üyesi sanayicilere gerçekleştirilen ziyarete, ANSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Erdoğan, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sadi Kan, Yönetim Kurulu Üyeleri Ahmet Erdal, İlhami Sancar Topay, Ahmet Öztürk ve Hatice Öz, İnşaat Sektörü Başkanı Nail Karataş ile Sağlık, Eğitim ve Hizmet Sektörü Üyesi Necdet Alkandemir katıldı.  

ADOPEN YENİLİKLERİ

İlk olarak ANSİAD üyesi ve Adopen Plastik A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Sak ile bir araya gelen ANSİAD heyeti, Adopen Plastik A.Ş.’nin yeni teknolojileri hakkında bilgi aldı. Yeni ürün, kalite ve hizmet çalışmaları hakkında bilgiler veren Sak, Adopen’in uluslararası kalite standartları çerçevesinde üretim yaptığını belirterek, “Üretim, Türkiye başta olmak üzere dünyanın dört bir yanına ve 56’yı aşkın ülkeye de ihraç ediliyor” dedi.

ARTMİM’DEN ÖZGÜN BAKIŞ

ANSİAD heyetinin ikinci durağı, ArtMim Kurucu Ortağı ve ANSİAD üyesi Gökhan Külahçı oldu. Şirket hakkında bilgiler veren Gökhan Külahçı ile ardından öğle yemeğine geçildi. Yeni mimari projelerin konuşulduğu yemekte, Külahçı, “ArtMim tasarım felsefesinin temeli, farklı, çarpıcı ve göze hitap eden fonksiyonel tasarımlar. Bugüne kadar bir çok otel ve mekan tasarımı gerçekleştirdik ve hedefimiz özgünlük oldu” dedi. 

WBT TARIM ÜRETİM TESİSİ GEZİLDİ

WBT Tarım A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı ve ANSİAD Yüksek Danışma Kurulu Başkanı H. Ergin Civan’ın üretim tesisi ziyaretiyle devam eden programda, şirket hakkında bilgi alındı. Ergin Civan eşliğinde üretim ve depolama tesisini dolaşan ANSİAD heyeti, kekikten adaçayına, biberiyeden defne yaprağına kadar işlenen ürünleri inceledi. 8 bin metrekare kapalı alana sahip olduklarını kaydeden Civan, ürünlerin makinalar ile işlenerek el değmeden paketlendiğini ve yurtdışına ihraç edildiğini kaydetti.

İNTERCAM’DAN ALTERNATİF ÜRÜNLER

2001 yılında sektöre giriş yapan İnter Cam ziyaretiyle devam eden programda, İnter Cam Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Babataş ile bir araya gelindi. 2004 yılında Şişecam’ın üretici bayiliğini üstlenerek üretim kapasitesini artırdıklarını dile getiren Babataş, “Antalya’da cam, ahşap, fayans, mermer, granit ve pleksiglass gibi yüzeyler üzerine flexi vitray uygulayarak, müşterilerimize ileri teknoloji ile yeni bir alternatif sunuyoruz” dedi. Isı Cam’da üretim kapasitelerinin yaklaşık 140 bin metrekare olduğunu dile getiren Babataş, “İnter Cam, Akdeniz Bölgesi'nde otel, alışveriş ve iş merkezleri, villa, konut olmak üzere pek çok projeye imza atıyor” diye konuştu. Heyet, daha sonra üretim fabrikası bölümüne geçerek, üretim hakkında bilgi aldı.

ANTALYA’NIN TEKSTİL FİRMASI RAL TEKSTİL

ANSİAD heyetinin son durağı, Ral Tekstil Üretim Tesisi oldu. Ral Tekstil Kurucu Ortakları İmral Atılgan ve aynı zamanda ANSİAD Sanayi Sektörü Başkanı Ramazan Atılgan’ın eşlik ettiği ANSİAD heyeti, Ral Tekstil Üretim Tesisi hakkında bilgiler aldı, ardından da tesisi gezerek tekstil alanında faaliyet gösteren firmanın çalışmalarını inceledi. 5 bin metrekare kapalı alanda faaliyet gösterdiklerini dile getiren İmral Atılgan, ayda 60 bin parça üretim kapasitesine sahip olduklarını dile getirerek, son teknoloji ürünleri ile yenilikçi üretime sahip olduklarını kaydetti. Ziyaret, Atılgan ailesine ait aile müzesi gezisinin ardından sona erdi.

Detaylı bilgi için;

Ebru ÇENGELOĞLU

Basın Danışmanı

E-mail: basin@ansiad.org.tr   
ANSİAD’IN KONUĞU CUMHURİYET BAŞSAVCISI SOLMAZ OLDU


BASIN BÜLTENİ                                                                          

2017 / 35

ANSİAD 7. Kahvaltılı Toplantısı’nın konuğu, Antalya Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Solmaz oldu.  

ANSİAD’IN KONUĞU CUMHURİYET BAŞSAVCISI SOLMAZ OLDU

Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği (ANSİAD)’nin kahvaltılı toplantısının konuğu Antalya Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Solmaz oldu. ANSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Erdoğan’ın Toplantı Başkanlığı’nı yürüttüğü kahvaltıya, ANSİAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sadi Kan, Yönetim Kurulu Üyeleri Ahmet Erdal, İlhami Sancar Topay, İlhan Karakaya, Hatice Öz ile ANSİAD Üyesi iş insanları katıldı. Toplantı, Antalya Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Solmaz’ın ANSİAD Üyelerinin soruları yanıtlamasının ardından sona erdi.

Toplantıyla ilgili detaylı bilgi için;

Ebru ÇENGELOĞLU

Basın Danışmanı

E-mail: basin@ansiad.org.tr

Tel: 0242 3120303

Fax: 0242 321551118102017

ANSİAD ÜYELERİNDEN BURSA’YA İŞ VE KÜLTÜR GEZİSİ


BASIN BÜLTENİ                                                                                                

2017 / 34

ANSİAD ÜYELERİNDEN BURSA’YA İŞ VE KÜLTÜR GEZİSİ

Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği'nden (ANSİAD) 17 kişilik heyet, Bursa’da iş adamlarıyla buluştu

Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği'nden (ANSİAD) 17 kişilik heyet, Bursa'da iş adamlarıyla buluştu. Bursa iş gezisine, ANSİAD Yönetim Kurulu Genel Sekreteri Ahmet Erdal, Yönetim Kurulu Üyeleri İlhami Sancar Topay ve Ahmet Öztürk, ANSİAD Üyeleri, Ali Bal, Halil Erdem, Rabiye Ülger, Mehmet Yüksel, Mehmet Salih Tuncer, M. Önder Cantürk ve Vural Özdemir katıldı. Sanayi faaliyetleri kapsamında Bursa’ya gerçekleştirilen gezinin verimli geçtiğini bildiren Yönetim Kurulu Genel sekreteri Ahmet Erdal, “İki şehir ticaretinin ve iş fırsatlarının geliştirilmesi kapsamında Bursalı sanayici ve iş adamlarıyla bir araya geldik. Farklı sektörlerden edinilen bilgilerle sektörel bilgi paylaşımlarında bulunduk” dedi.

ÖZDİLEK FABRİKA GEZİSİ

İlk olarak ANSİAD Üyesi ve Özdilek Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Özdilek ile bir araya gelen ANSİAD Üyesi iş insanları, Özdilek Holding üretim fabrikasını gezdi. 1967 yılında parakende mağazası ile sektöre girdiklerini kaydeden Hüseyin Özdilek, bugün 8 bin 500 personel ile alışveriş merkezleri, havlu-bornoz ve ev tekstil üretimi, turizm, inşaat sektörlerinde hizmetlerine devam ettiklerini kaydetti. Türkiye’nin marka değeri yüksek ilk 100 şirketi içerisinde yer aldıklarını kaydeden Özdilek Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Özdilek, 2017 yılında da birçok yatırıma imza atarak istihdama katkı sağladıklarını kaydetti.

BUSİAD’A NEZAKET ZİYARETİ

BUSİAD Evi’nde gerçekleştirilen ve öğle yemeği ile başlayan programda iki kurum arasında iş birliği projelerine dikkat çekildi. Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği (ANSİAD) Genel Sekreteri Ahmet Erdal, Bursa Sanayici ve İşadamları Derneği (BUSİAD)’ne nazik kabullerinden dolayı teşekkür ederek, ANSİAD çalışmaları hakkında bilgi verdi ve derneğin hayata geçirdiği projeleri aktardı. ANSİAD’ın 1990 yılında kurulmuş Antalya’nın en eski sivil toplum kuruluşlarından biri olduğunu ifade eden Erdal, “ANSİAD’ın 160 üyesi bulunmakta ve üye profilimizi ağırlıklı olarak turizm, sanayi ve tarım oluşturmakta. Üyelerimizin toplam cirosu 8 milyar TL’yi ve ihracatı da 220 milyon doları bulmakta. 35 bin civarında çalışan sayısı mevcut. Dernek çatısı altında hizmet, eğitim, sağlık, ticaret, tarım, sağlık ve sanayi olmak üzere çeşitli sektörel gruplarımız mevcut” diye konuştu. BUSİAD’ın 300’e yakın üyesi olduğunu ve bu üyelerin sahip oldukları firmalardaki çalışan sayısının 100.000’i bulduğunu ifade eden Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ergun Hadi Türkay, söz konusu firmaların toplam cirosunun 20 milyar dolar ve ihracatlarının da 6,5 milyar dolar seviyesinde gerçekleştiğini belirtti. 

ÜRETİM FABRİKALARINA ZİYARET

TOFAŞ Türk Otomobil Fabrikası ziyaretiyle devam eden gezide, 1 milyon metrekare alan üzerinde faaliyet gösteren fabrika hakkında üretim sorumluları tarafından bilgi alındı. Dakikada 1 araç üretiminin yapıldığını kaydeden TOFAŞ Bölge Satış Müdürü Burak Karaoğlan, Türkiye’nin hem binek araç üretimi hem de hafif ticari araç üreten tek otomobil şirketi olduklarını belirterek, Tofaş’ın, yılda 450 bin araçlık üretim kapasitesine ve 10 bini aşkın çalışana sahip olduğunu kaydetti. ANSİAD heyeti, Tofaş Fabrika Gezisinde presten montaja tüm üretim alanlarını rehberler eşliğinde gezdi.

DURMAZLAR’DAN MARKA STRATEJİSİ

1956 yılında Ali Durmaz tarafından ilk kollu makas üretimiyle faaliyete geçtiklerini kaydeden Durmazlar Makine Satış ve Pazarlama Direktörü Kemal İleri, fabrika tarihi ve geçmişiyle ilgili bilgiler verdi. Durmazlar’ın makinelerinin tüm dünyaya Durma markasıyla sunulduğunu kaydeden İleri, markanın Durmazlar adından, küresel pazarda doğru konumlandırılmayı başarabilmek amacıyla türetildiğini belirtti. Heyet fabrika gezisinin ardından üretim hakkında bilgi aldı.

EVİNOKS’TAN ‘YAŞAYAN SHOWROOM’

Evinoks Otel ve Restaurant Servis Ekipmanları Yönetim Kurulu Başkanı N. Coşkun İrfan’ın ev sahipliğinde gerçekleşen Evinoks Fabrika gezisinde, ANSİAD heyetine şirket hakkında bir sunum gerçekleştirildi. Müşterilere yönelik özel üretim ve yenilikçi yaklaşım ile seri üretim yaptıklarını dile getiren İrfan, tasarrufa yardımcı orijinal ürün tasarımları yaptıklarını kaydederek, çok fonksiyonlu, verimli, uzun ömürlü, farklı, estetik ve müşteri odaklı yaşam tarzını ön planda tuttuklarını kaydetti. Şirket binaları hakkında da bilgi veren İrfan, 16 bin metrekare kapalı alanda faaliyet gösterdiklerini belirterek, ‘Yaşayan Showroom’ projesini hayata geçirdiklerini dile getirdi. İrfan aynı zamanda akıllı bir bina sistemine sahip olduklarını belirterek, enerjisini kendisi üreten bir bina olduklarını dile getirdi.

SÜTAŞ ÇİFTİĞİ’NE ZİYARET

SÜTAŞ Süt Ürünleri A.Ş. Kurumsal İletişim ve İlişkiler Bölge Yöneticisi Dilay Çalışkaner’in eşlik ettiği ANSİAD heyeti, Sütaş Eğitim Merkezi ve Çiftliği’ni gezdi. SÜTAŞ çiftliğinde beslenen ineklerden elde edilen sütün yanı sıra sözleşmeli üreticilerden de her gün taze süt toplandığını kaydeden Çalışkaner, Muğla'dan Bingöl'e, Kastamonu'dan İskenderun'a, Türkiye'nin 32 ilindeki 1.161 köyden, 27.500 süt üreticisinden en kaliteli sütleri temin ettiklerini kaydetti. Karacabey ve Aksaray'daki Sütaş Süt Üretim Tesisleri'ne ulaşana kadar, toplanan sütleri 14 farklı test ile kontrol edip işlediklerini dile getiren Çalışkaner, sütün doğallığı ve kalitesini sürekli denetlediklerini belirtti. ANSİAD Bursa Gezisi, Ulu Camii, Yeşil Türbe, Yeşil Camii, Kozahan ve Yalova Hayrettin Karaca Arboterum ziyaretiyle son buldu.

Detaylı bilgi için;

Ebru ÇENGELOĞLU

Basın Danışmanı

E-mail: basin@ansiad.org.tr   
ANSİAD’DAN BUSİAD’A NEZAKET ZİYARETİ


BASIN BÜLTENİ                                                                                            

ANSİAD’DAN BUSİAD’A NEZAKET ZİYARETİ

ANSİAD Yönetim Kurulu Üyeleri ve ANSİAD üyesi iş insanları, ANSİAD Bursa Gezisi programı kapsamında, Bursa Sanayici ve İşadamları Derneği (BUSİAD)’a nezaket ziyareti gerçekleştirdi. Ziyarette her iki kurumun faaliyetleri ve hayata geçirdikleri projeler üzerinde durularak, girişimcilik alanında gerçekleştirilebilecek ortak çalışmalar değerlendirildi. BUSİAD Evi’nde gerçekleştirilen ve öğle yemeği ile başlayan programa ANSİAD Yönetim Kurulu Genel Sekreteri Ahmet Erdal ve Yönetim Kurulu Üyeleri İlhami Sancar Topay, Ahmet Öztürk ve ANSİAD Üyesi iş insanları katıldı. Ziyarette BUSİAD adına Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ergun Hadi Türkay ile Yönetim Kurulu Üyeleri Buğra Küçükkayalar, Neşe Yıldırım ve Burak Anıl hazır bulundu.

‘Girişimcilik ve melek yatırımcı ekosistemiyle ilgili iş birliği projeleri geliştirebiliriz’

Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği (ANSİAD) Genel Sekreteri Ahmet Erdal, BUSİAD’a nazik kabullerinden dolayı teşekkür ederek, ANSİAD çalışmaları hakkında bilgi verdi ve derneğin hayata geçirdiği projeleri aktardı. ANSİAD’ın 1990 yılında kurulmuş Antalya’nın en eski sivil toplum kuruluşlarından biri olduğunu ifade eden Erdal, “ANSİAD’ın 160 üyesi bulunmakta ve üye profilimizi ağırlıklı olarak turizm, sanayi ve tarım oluşturmakta. Üyelerimizin toplam cirosu 8 milyar TL’yi ve ihracatı da 220 milyon doları bulmakta. 35 bin civarında çalışan sayısı mevcut. Dernek çatısı altında hizmet, eğitim, sağlık, ticaret, tarım, sağlık ve sanayi olmak üzere çeşitli sektörel gruplarımız mevcut” diye konuştu. ANSİAD’ın kurulduğundan bu yana kente önemli kazanımlar sağladığının altını çizen Erdal, dernek bünyesinde bir Antalya Eğitim ve Araştırma Vakfı (ANTEV), (Antalya Fuarcılık ve Yatırı A.Ş) (ANFAŞ) gibi birçok kuruluşun kurulmasına öncülük ettiklerini, ayrıca Antalya Tanıtım A.Ş.’nin de kurucusu konumunda bulunduklarını kaydetti. Erdal, her yıl “Girişimcilik Haftası” etkinliğini organize ettiklerine değinerek, “16 yıl önce Türkiye’de pek dillendirilmeyen girişimciliği gündeme getirerek bu alanda önemli bir çalışmaya imza attık. Dernek olarak bu konuyu son derece önemsiyoruz. Programın bir parçası olarak üyelerimiz, lise ve üniversite öğrencilerine girişimcilik hakkında bilgiler veriyor. Girişimcilik ekosisteminin bir de yatırımcı boyutu var. O nedenle ‘Melek Yatırımcı’ kavramına da son derece değer veriyoruz. Bu konuda BUSİAD ile iş birliği yaparak ortak projeler geliştirebiliriz” diye konuştu.

BUSİAD’dan mühendisler için iki eğitim modeli

BUSİAD’ın 300’e yakın üyesi olduğunu ve bu üyelerin sahip oldukları firmalardaki çalışan sayısının 100.000’i bulduğunu ifade eden Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ergun Hadi Türkay, söz konusu firmaların toplam cirosunun 20 milyar dolar ve ihracatlarının da 6,5 milyar dolar seviyesinde gerçekleştiğini belirtti. BUSİAD’ın sanayi üniversite iş birliği programı çerçevesinde Uludağ Üniversitesi ile mühendislik fakültesi öğrencilerine yönelik bir seminerler dizi gerçekleştirdiğini dile getiren Türkay, eğitime ekstra önem verdiklerini ve bu çerçevede “Yeni Mesleki Eğitim Modeli” projesi ile “Ar-Ge Mühendisi Yetiştirme” projesini hayata geçirdiklerini kaydetti. Türkay, BUSİAD’ın gerçekleştirdiği etkinliklere de değinerek, BUSİAD’a bağlı komitelerin çalışmalarıyla ilgili ANSİAD üyelerini bilgilendirdi. Bursa’da tekstil, otomotiv, gıda ve makine sanayisi alanında faaliyet gösteren çok sayıda firma bulunduğunun ve üretimin çok büyük bir bölümünün kentteki organize sanayi bölgelerinde gerçekleştirildiğini kaydeden Türkay, özellikle otomotiv ana ve yan sanayinin kent ekonomisi adına oldukça büyük önem taşıdığını sözlerine ekledi. Konuşmaların ardından BUSİAD Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ergun Hadi Türkay, ANSİAD Genel Sekreteri Ahmet Erdal’a plaket sunarken, ANSİAD Genel Sekreteri Ahmet Erdal, Türkay’a ANSİAD’ın kurucu ortaklığını yaptığı Zeytinpark A.Ş’nin üretimi olan Antalya yöresine özel bir hediye takdim etti.

Detaylı bilgi için;

Ebru ÇENGELOĞLU

Basın Danışmanı

E-mail: basin@ansiad.org.tr   

 

 
ANSİAD ‘KÜÇÜK FELSEFE OKULU’ İKİNCİ DÖNEME HAZIR


ANSİAD Sağlık, Eğitim ve Hizmet Sektörü projesi olarak hayata geçirilen ‘Küçük Felsefe Okulu’ ilk mezunlarını vererek, ikinci dönem derslerine hazırlanıyor.

Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği (ANSİAD), Sağlık, Eğitim ve Hizmet Sektörü projesi olarak hayata geçen, ANSİAD üyesi iş insanlarına felsefe eğitimi verilmesini amaçlayan ‘Küçük Felsefe Okulu’, ikinci döneme hazırlanıyor. ANSİAD Üyesi Dr. Yusuf Örnek tarafından, felsefe başlangıç ilkeleri eğitiminin verildiği ‘Küçük Felsefe Okulu’, katılımcıların felsefe düşüncesinden faydalanması ve felsefe disiplinlerinin öğrenilmesi amacıyla gerçekleştirilmeye devam ediyor.16102017

‘TORBA YASA EKONOMİK ÇIKMAZIN İTİRAFIDIR’


BASIN BÜLTENİ                                                                    

2017 / 31

‘TORBA YASA EKONOMİK ÇIKMAZIN İTİRAFIDIR’

Selin sayek Böke; “Plan Bütçe Komisyonu’nda şu an tartışılıyor olan torba yasa, bugün iktidarda olanların Türkiye ekonomisini nasıl bir çıkmaza soktuklarının da itirafı olarak okunmalı” dedi.

Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği (ANSİAD) 2017 faaliyet yılı 14’üncü Olağan Toplantısı Akra Otel’de gerçekleştirildi. Toplantı Başkanlığını ANSİAD Girişimcilik Komitesi Başkanı Işık Yargın’ın gerçekleştirdiği olağan toplantının konuğu, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili, İktisatçı, Ekonomist ve Bilkent Üniversitesi İktisat Bölüm Başkanı Doç. Dr. Selin Sayek Böke oldu. “Kalkınma ve Demokrasi: Nasıl Bir Ekonomi Politikası, Nasıl Bir Siyaset” konusunun konuşulduğu toplantıya, CHP Genel Başkan Yardımcısı, Antalya Milletvekili ve ANSİAD Şeref Üyesi Çetin Osman Budak, Muratpaşa Belediye Başkanı Av. Ümit Uysal, CHP Antalya İl Başkanı Mustafa Erdem, Batı Akdeniz Sanayi ve İş Dünyası Federasyonu (BAKSİFED) Başkanı ve ANSİAD Geçen Dönem Başkanı Ali Eroğlu, Antalya Organize Sanayici ve İşadamları Derneği (OSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Kasapoğlu, Burdur Sanayici Serbest Meslek Mensupları ve İşadamları Dayanışma Derneği (BUSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Osman Kurt, Akdeniz Girişimci İş Kadınları Derneği (AGİDER) Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Figen Sayın, ANSİAD Üyesi iş insanları ve çok sayıda davetli katıldı. 10 Ekim 2015’te Ankara Garı’nda yaşanan patlamaya ilişkin olarak sözlerine başlayan CHP Milletvekili Doç. Dr. Selin Sayek Böke, “Açıkcası bugün sabah çok aydınlık başlamadı. Bugün 10 Ekim’de kaybettiğimiz 102 canı anmak üzere Ankara Garı’na gittik. Tam da bugün konuşacağımız demokrasi, özgürlükler, ekonomin çok ihtiyaç duyduğu bir arada yaşama dair çok kara bir tabloyla karşılaştık. Çocuğunu kaybetmiş, sevdiğinde ayrılmış ve onunla ayrılığının acısını bir anıyla yaşatmak isteyenleri bir meydana sokmaya korkan bir anlayışla karşılaştık bu sabah. Doğrusu bana sorarsanız bundan sonra yapacağım her tür açıklamanın ve yarına dair hayalin temelinde tam da bunu değiştirme ihiyacı yatıyor” dedi.

TÜRKİYE EKONOMİSİ KAYNAK ÜRETEMİYOR

Rakamların gerçekliği üzerinden bir Türkiye’yi tarif ettiğini kaydeden Böke, “Türkiye bugün, korkarım ki ekonomik sistemin çökme eşiğine geldiği bir dönemden geçiyor. Bundan bir kaç yıl önce söylediğim zaman ekonomist Selin konuşuyor diye dinleniyordum, bugün söylediğim zaman muhalefet partisinden bir mensup diye dinleniyorum. Oysaki rakamların bana söylediği bir gerçek üzerinden Türkiye tarif ediyorum” diye konuştu. İktidarın, TBMM’ye getirmiş olduğu ‘Torba Yasa’nın ekonomiyi çıkmaza soktuğunu kaydeden Sayek Böke, “Plan Bütçe Komisyonu’nda şu an tartışılıyor olan torba yasa, bugün iktidarda olanların Türkiye ekonomisini nasıl bir çıkmaza soktuklarının da itirafı olarak okunmalı” dedi. Türkiye’nin kaynak yaratmakta zorlandığına dair tespit yapmak gerektiğinin kaydeden Selin Sayek Böke, “Türkiye’nin borçlanma ihtiyacı var, Türkiye’nin vergi artışına ihtiyacı var Türkiye’nin zam yapmaya ihtiyacı var, çünkü Türkiye ekonomisi artık kaynak üretemeyen ve kendisini sürdüremeyen bir yere sıkışmış durumda. Bugün, hemen hızlı kaynak yaratmak için borçlanmaya gidebilirsiniz, bugün hemen hızlı kaynak yaratmak için vergileri artırablirsiniz ama bu, sadece bugünü kurtarır” diye konuştu.

BİZ HER GÜN YÜZLEŞMEK ZORUNDA KALIYORUZ

Bugün Türkiye’de sağlam bir kurumsal yapıdan söz etmenin mümkün olmadığını belirten Selin Sayek Böke, “Bugün artık Türkiye’de kurallı işleyen bir ekonomik düzenden bahsetmek mümkün değil. Bugün her şeyin keyfi olduğu ve maalesef hiçbirimizin ne öğretisinde ne anlatısında ne de uygulamada tercih etmeyeceği, tamamen bir kişinin iki dudağı arasına sıkımış kararlarla kendisini dahil edemediği bir düzenle karşı karşıya 80 milyon” dedi. Sayek Böke, “Eğer biz ekonomideki sıkışıklığı konuşacaksak, bu tarif ettiğim siyaseti, kurumsal yıkımı ve kuralların olmadığı bir düzenin nasıl maliyetler ortaya çıkardığını partizanca değil ama Türkiye sevdalıları olarak konuşmak zorundayız. Biz bununla her gün yüzleşmek zorunda kalıyoruz zaten, ama galiba sadece siyasetçilerin yüzleştiği bir çözüm yeterli olmayacak. Siz sanayicilerin de, biz tüketicilerin de ama en önemlisi bu Cumhuriyetin vatandaşı olarak 80 milyonun bu gerçekle yüzleşmesi gerekiyor” diye konuştu.  

ORTA GELİRLİYE CİDDİ VERGİ YÜKÜ GETİRİRLİYOR

Türkiye'nin 25 milyar liralık bütçe açığıyla karşı karşıya olduğunu belirten Sayek Böke, “25 milyarlık bütçe açığı nedeniyle de 50 milyarlık borçlanmayla karşı karşıyayız. Bu torba yasayla hukuka aykırı biçimde, ek bütçe getirmeden 37 milyar lira daha borçlanmak isteyen bir iktidar var karşımızda. Yani paralar saçılıyor, sonuca baktığımızda işsizliğe çare olmamış, ileri teknoloji üretilmemiş, ekonomimiz olduğu yerde sayıyor” dedi. Bugün Türkiye’de ekonominin yönetilmediğinin altını çizen Sayek Böke, “Bu iktidar orta gelirli, senede brüt 30 binle 110 bin lira arasında kazanan vatandaş grubuna ciddi vergi yükü getiriyor. Çok açık bir sınıfsal tercih koyuyor. ‘Benim tulumbama su getirecek rant çarkını çevirenlere dokunmam’ diyor ama beyaz yakalı, KOBİ, belki sanayici, kendi yağında kavrulan ve bu işi zar zor yapan milyonlarca insana ‘size vergi getiriyorum’ diyor. Bu sınıfsal tercih şu açıdan önemli, bu iktidarın ‘Bu ülkedeki sınıfsal sorunları çözebilirimin' yanıtı bence bu torba yasanın içinde yatıyor. Çözemez, çünkü 3-5 kişinin kaynak aktarımını milyonların vergisinden daha değerli buluyor. Dolayısıyla 80 milyon ortak bir bedel ödüyoruz. Bu açmazdan kurtulmak mümkün ama bunun için bu iktidarı değiştirecek demokrasi talebimizi ve bu işi sandıkta yapma inadımızı sürdürmek zorundayız. Ve o sandık gelene dek de yeni iktidarı inşa edecek çalışmalara ortak olmak zorundayız” dedi.

‘BUNCA YIL EKONOMİ ANLATTIM, MAKUL DÜZEY DİYE BİR ŞEY DUYMADIM’

Ekonomik sistemin çökme eşiğine geldiğini vurgulayan Böke sözlerini şöyle sürdürdü, “Bugün Türkiye’de artık ekonomi yönetilmiyor, bugün ekonomiden sorumlu bakan yeni getirilmiş bir torba yasadaki bir vergi düzeyini bilmiyorsa bu ülkede ekonominin yönetildiğini iddia etmek mümkün değil. Çok derin bir tablo söyledim size orta vadeli program üzerinden, ama hiç oraya gitmeye gerek yok. 10 dakika içerisinde yanlış biliyomuşum denilebilen ve vergi için ‘makul düzeye’ çekilir diyen bir anlayışla karşı karşıyayız.  Bunca yıl ekonomide ders anlattım makul düzey diye bir şey duymadım. Verginin rakamı olur, verginin yüzdesi olur, makul düzey felsefi bir tartışmanın parcasıdır. Dolayısıyla Türkiye bugün ekonomisi yönetilmeyen başıboş bırakılmış keyfi bir düzene hapsolmuş vaziyette. Sadece kötü yönetilmiyor, yönetilmiyor bile. O zaman değişmesi gereken şey tam da bu, ekonominin yönetim biçimini değiştirmemiz gerekiyor.”

SADECE EKONOMİYİ DEĞİŞTİRMEK YETMEZ

Sadece ekonomiyi değil anlayışı da değiştirmek gerektiğini belirten Böke, “Bir tek adam rejimi inşa edildi, daha bugünden o tek adam rejimini hep birlikte yaşıyoruz. Oğullarımdan biri TEOG’a girecekti bu sene, çocuk yatağa gitmeden önce Milli Eğitim Bakanlığı’nın sayfasında sınav tarihi duyurulmuştu, sınav tarihini söyledim ve yattı, ertesi sabah kalktığında gözün aydın sayın Cumhurbaşkanımız sınavınızı iptal etti dedim. Ve Milli Eğitim Bakanı da benimle ve oğlumla aynı zamanda öğrendi değişimi. Çünkü tek kişi karar veriyor. Nasıl ki Motorlu taşıt Vergisinin düzeyini ekonomiden sorumlu bakan bilmiyorsa, Milli Eğitim Bakanı da eğitimde ne olup bittiğini bilmiyor. Tek kişi karar verdiği zaman işler keyfileşiyor, kuralsızlaşıyor ve hukukun olmadığı, siyasetin her şeye karar verdiği yerde ekonomi işlemez hale geliyor. O zaman sadece ekonomi değişimini yönetmek yetmez, ekonomi yönetimini de gölgeliyor olan bu hukuksuz ve kuralsız siyasi anlayışında değişmesi gerekiyor” dedi.

YENİ SANAYİ DEVRİMİNİ İYİ OKUMALIYIZ

“Bambaşka bir Türkiye’nin mümkün, varolan potansiyelini gerçekleştiren esnek ve dinamik yapısını siyasete ragmen ortaya koyan değil siyasetin üstünde ortaya koyan bir Türkiye uzak değil” diyerek sözlerine devam eden Sayek Böke, “Esasında müthiş bir değişim döneminde geçiyoruz ve bunu sadece ülkemiz değil bütün dünya yaşıyor. Siyasette ve uluslararası politikada ortaya çıkan bu değişimin yıkıcılığının önemli bir bölümünün de ekonomiden kaynaklandığını hepimiz çok iyi biliyoruz” dedi. Rekabet koşullarının ağırlaştığı dönemlerde rekabet edebilmek adına yeni devrimlerin doğduğunu kaydeden Selin Sayek Böke, “Biz bunu bildiğimiz yüzlerce yıllık bir geçmişten geliyoruz. Dolayısıyla bu sertleşmiş olan rekabet ortamı mutlaka kendi içinde üretim yapma biçimimizde, yaşamımızda büyük devrimlere yol açacak. Bize düşen görev karşımıza çıkan rekabet koşullarında nasıl tutunacağımız üzerine kafa yormak kadar bu rekabetin otaya çıkartacağı yeni sanayi devrimini de okumak ve karşımıza konması yerine buna şimdiden ortak olan bir ekonomik düzeni de yaşatmaktan geçiyor” diye konuştu. Üreten emekle bir arada olan anlayışa Türkiye’nin ekonomik anlamda ihtiyacı olduğunu dile getiren Selin Sayek Böke, “Bugün ortaya koyulan ekonomik çerçeve ve anlayış, üreteni değil tüketeni, üretim için yatırım yapanı değil, rant uğruna inşaat yapanı teşvik eden ve kurduğu düzenle bu rant düzenini pekiştirecek insanları tercih eden bir çerçeve sunulduğu halde sanayide direniyorsunuz’ dedi. Toplantı, CHP Genel Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak, ANSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Erdoğan ve Toplantı Başkanı Işık Yargın’ın, Doç. Dr. Selin Sayek Böke’ye plaket takdiminin ardından sona erdi.

Detaylı bilgi için;

Ebru ÇENGELOĞLU

Basın Danışmanı

E-mail: basin@ansiad.org.tr   

 

 11102017

BAŞKAN ERDOĞAN: ‘DİYALOG ÖNCELİKLİ OLMALI’


BASIN BÜLTENİ                                                                                      

2017 / 30

BAŞKAN ERDOĞAN: ‘DİYALOG ÖNCELİKLİ OLMALI’

ANSİAD Başkanı Erdoğan, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına yönelik seyahat vize işlemlerinin durdurulması kararına yönelik diplomasi çağrısında bulundu. ABD tarafından Türk vatandaşlarına uygulanan seyahat vizesi işlemlerinin durdurulması kararını talihsiz bir olay olarak nitelendiren ANSİAD Başkanı Abdullah Erdoğan, “Türkiye ve ABD, NATO müttefikliği ile bölgesel çıkarları açısından ortaktır ve ekonomik açıdan da geçmişe dayanan ilişkilere sahiptir. Vize krizinde diplomatik süreçler işletilmeli, uluslararası müttefik iki ülke arasında sağduyulu çözüm önerileri geliştirilmelidir” dedi. ABD’nin vize başvurularını askıya almasının ardından Türkiye’nin de vize ilişkilerini kaldırma kararı almasını ikili ticari anlaşmalar açısından sakıncalı bulan Erdoğan, “Bu karar ve sonuçları doğrultusunda iki ülke arasındaki anlaşmazlıklar, ülkeler arasında ekonomik ve sosyal ilişkilere de zarar verecektir. Bu krizin karşılıklı diyaloglarla çözümlenmesi ve anlaşmazlığın giderilmesi öncelikli gündemimiz olmalıdır” diye konuştu.09102017

‘BİZİM EN BÜYÜK DENETÇİMİZ YABANCI TUR OPERATÖRLERİ’


ANSİAD 6. Kahvaltılı Toplantısı’nın konuğu, Antalya Tanıtım Vakfı (ATAV) Geçen Dönem Başkanı Nizamettin Şen oldu.  

‘BİZİM EN BÜYÜK DENETÇİMİZ YABANCI TUR OPERATÖRLERİ’

Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği (ANSİAD)’nin kahvaltılı toplantısının konuğu Antalya Tanıtım Vakfı (ATAV) Geçen Dönem Başkanı Nizamettin Şen ‘Turizmde 1 yılın muhasebesi’ başlığında bir sunum gerçekleştirdi. ANSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Erdoğan’ın Toplantı Başkanlığı’nı yürüttüğü kahvaltıya, ANSİAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sadi Kan, Yönetim Kurulu Üyeleri Ahmet Erdal, İlhami Sancar Topay, Ercan Özbek ile ANSİAD Üyesi iş insanları katıldı. Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren ANSİAD Başkanı Abdullah Erdoğan, 2017-2018 eğitim ve öğretim yılının hayırlı olmasını temenni ederek, “Tabi bu öğretim yılında da temennimiz biat kültüründen uzak olarak aklı hür, vicdanı hür nesillerin yetişmesinin sağlanmasıdır” dedi.

SİSTEM DEĞİŞİKLİLKERİ İSTİŞARE İLE YAPILMALI

2016 PISA Testi sonuçlarının göz ardı edilmemesi gerektiğine değinen Erdoğan, “Maalesef bu son dönemlerde eğitimdeki başarısızlıklarımızla örtüşmeyen bir temenni. Kısmen Ortadoğu ve bazı Afrika ülkelerinin gerisine düşen bir eğitim sistemimiz var. Hem milli eğitimde hem de sistemde ciddi değişiklikler söz konusu. Son değişiklikle, Sayın bakanımız TEOG sınavlarını kaldırdık dedi” diye konuştu. Milli eğitimde çok sık bakan değişikliği ve çok sık müfredat değişikliği yaşandığını kaydeden Erdoğan, “Demokrasi adına, ülke adına üzüntüyle karşıladığımı ifade etmek isterim. Çok sık bakan değişiyor, çok sık program değişiyor. Bunun çok doğru olduğunu düşünmüyorum. Ben öğretmen kökenli birisiyim, 70’li ve 80’li yıllarda eğitim şurası düzenlenir ve eğitimin tarafları bir araya gelirdi, birlikte istişare edilerek karar verilirdi. Maalesef bu kültürün de kalktığını görüyoruz. En önemli konumuz olan eğitimin de bir sözle değiştirilmesinin de çok doğru olmadığını ifade etmek isterim” dedi.

ANSİAD OLARAK EĞİTİME ÖNEM VERİYORUZ

ANSİAD olarak yapılan çalışmaların birçoğunun eğitim alanında olduğunun altını çizen Erdoğan, “Okullarda eğitim kalitesinin artırılması için ‘Okullarda Akustik İyileştirme’ projesini gerçekleştirdik, Antalya İl Milli Eğitim’e proje raporlarımızı teslim ettik. Anaokullarında matematiği sevdirebilmek adına ‘Matematik Kolaydır’ projemizi hayata geçiriyoruz. Onun dışında iş dünyası adına etik ve itibar panelleri düzenledik. İş dünyası için eğitim çok önemli, bizim için olmazsa olmazımız eğitim. O nedenle eğitim konularının daha katılımcı çözülmesini önemsiyoruz” diye konuştu

‘HİÇBİR PLANLAMA YAPMADIK’

Antalya turizminin geçmişine dair bilgiler veren Antalya Tanıtım Vakfı (ATAV) Geçen Dönem Başkanı Nizamettin Şen, “Turizm destinasyonumuz şekillenirken, İspanya’nın yaptığı hataları tekrarlamamak adına konuşurken, İspanya’nın da çok üstünde hatalar yaptık, bu ne derseniz hiçbir planlama yapmadık. Yaptığımız küçük ölçekli planlamaları da her zaman istismar ettik ya da onların üzerine çıktık.  Bunun en basit örneğini Belek ve Kemer’de, Side’de görebiliriz. Tabi bu acı manzara bize şunu gösterdi ki Türkiye’de hemen hemen hiçbir sektörde stratejimiz yok” dedi.

‘TURİZMİN PEK FARKINDA OLMAYAN BÜROKRATLAR TURİZMİ İDARE EDİYOR’

2023 strateji kataloğunda turizme dair yapılan çalışma hakkında konuşan Şen, “Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı tarihinde ilk kez bir strateji kataloğu yayınladı, turizm sektörünün orada çok fazla görüşü alınmadı, 2023 stratejisi olarak yapıldı onu da rafa kaldırdılar. Bununla ilgili de çalışma yapılmadı. Bugün o kitabın sayfalarını açsanız, hangileri gerçekleştirildi diye sorsanız, araştırsanız hemen hemen hiçbir şeyin doğru dürüst gerçekleşmediğini görebilirsiniz” diye konuştu. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın ihtisas olarak görülmediğini kaydeden Şen, “Hatta Türkiye Ankara’dan, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın turizmin pek de farkında olmayan bürokratları tarafından idare ediliyor ve yönlendiriliyor. Hepinizin bildiği 15 yılda Türkiye Cumhuriyeti’nde 9 tane Kültür ve Turizm Bakanı değişti. Ne yazık ki bunların hiçbiri de turizmle ilgili bakanlar değildi. Özellikle bu bakanlığın idare edilebilir bir bakanlık olarak görülmesi, bir ihtisas bakanlığı olarak görülmemesi en büyük kayıplarımızdan bir tanesi” dedi.

DÜNYADA BİR KENTİN ULAŞABİLECEĞİ EN FAZLA 5 YILDIZA ANTALYA SAHİP

Türkiye’de turizmcilerin, turizmci olup olmadığı sorusunu sormak gerektiğini belirten Nizamettin Şen, “Ne yazık Türkiye’de turizmcilerin karakteristik yapısı, yatırımcı özelliğinden kaynaklanıyor. Turgut Özal’dan bilindiği üzere turizm yatırımlarının artmasında, Özal’ın tekstilcilere ve inşaatçılara bu konuda yatırımlarını yapmalarını önermesi söz konusuydu. Alınan teşvikler güzel teşviklerdi ve hemen bir 5 yıldız furyası başladı. Şu anda da dünyada bir kentin ulaşabileceği en fazla 5 yıldıza Antalya sahip. Hatta tüm İspanya’da ki 5 yıldız sayısından yüzde 40 daha fazla otele sahibiz” diye konuştu. Otellerin 5 yıldız kaosu yaşadığını kaydeden Şen, “Bu 5 yıldız enflasyonu bize ne getirdi? Kategori olarak denetim yapılmadığı için herkesin kendi standardı ortaya çıktı ve her türden 5 yıldızlı otel var. Bu bir kaostur ve hala devam ediyor. Çünkü Kültür ve Turizm Bakanlığı bunu denetlemekten çok aciz ve sektöre de bunu denetleme yetkisini bırakmıyor” dedi. En büyük denetçilerinin yabancı tur operatörleri olduğunu dile getiren Şen, “TUI ve Thomas Cook’un yaptığı denetleme ve yıldıza bakarsanız, doğru yıldızı bulabilirsiniz. Bugün artık sanal alemin gelişmesiyle beraber ‘Tripadvisor’lar gibi sanal dünyanın favori eleştiri merkezleri ortaya çıktı. Ayrıca bunların vermiş olduğu müşteri memnuniyetinden ortaya çıkan bir denetim ortaya çıktı” diye konuştu.

‘HAVAALANININ KAPASİTESİ ARTTIRILMALI’

Bir destinasyon olarak Antalya’nın öne çıkan bir yapısı olduğunu belirten Şen, “Buna uygun olarak da, havaalanında özellikle bugünlerde personel açığı ve pasaport polisinin eksikliğinden dolayı zorlansakta, bir kapasitemiz mevcut. Dünyada havaalanlarının iyileştirilmesi ve çevreci yapısı çok öne çıktı ve Antalya havaalanından da bu konuda yaptıkları çalışmalardan dolayı övgüyle bahsedebiliriz. Ancak bunlar yeterli değil, eğer bizim yatak kapasitemizi olgun doluluklara götürebilmeyi düşünüyorsak bu havaalanının mutlaka genişletilmesi gerekiyor. Bunun çalışmasının şimdilerde yapılması gerekiyor, aksi halde bu havaalanı bu yatak kapasitesini doldurmakta geri kalır” dedi.

TURİZM BİR BARIŞ HAREKATIDIR

Turizmin yapılabilmesi için o ortamın da sağlanması gerektiğinin altını çizen Şen, “Bunun da en büyük tarifi demokrasi ve demokrasi ilkelerine sahip çıkılmasıdır. Turizm bir barış harekatıdır, turizmle ilgili kenti geliştirmek için bunu gerçekleştirmek önemli. Ama biliyorsunuz sayılar önemli, 8 milyonu geçtik on milyona dayandık ama sayıların getirdiği kazançlar veya sürdürülebilir ve dünyaya yansıtılabilir tarafını nasıl sağlayabiliriz? Bize özellikle söylenen deniz, kum, güneş ile bu iş olmaz, mutlaka turizmin çeşitlenmesi konusunda. Fakat öncesinde düşünülmesi gereken konular mevcut” diye konuştu. Bir destinasyonun sadece otel ve doğa demek olmadığını dile getiren Şen, “İnşaların özgür tercihlerini kendilerine bırakmaları gerekiyor. Özgürlük dediğimiz şey yani kişinin şahsi özgürlüğü her şeyin üstünde. Türkiye’ye geldiğim zaman, ben eğer Türkiye’den Twitter’a rahat giremiyorsam, doğru dürüst konuşamıyorsam, kendimi ifade edemiyorsam ve sahilde rahatlıkla bira içemiyorsam ben o destinasyona turist olarak gitmiyorum diyor kişi. Bu da çok doğrudur” dedi.

EXPO 2016 KONGRE MERKEZİ

Ankara ve İstanbul’da yapılacak olan kongre merkezleriyle ilgili olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşmalarını izlediğini dile getiren Nizamettin Şen, “Ankara’da yapılacak olan 2 bin 600 kişilik kongre merkezi, İstanbul’da yapılacak kültür merkezinin yıkılmasıyla 2 bin 800 kişilik bir kongre merkezi ve Türkiye’nin en büyük kongre merkezini yapıyoruz diyor. Vallahi şaşırdım kaldım, kendisinin himayesinde yapılan EXPO 2016’nın 5 bin kişilik, sadece Türkiye’nin değil Avrupa’nın da en büyük kongre merkezinin Antalya’da olduğunu nasıl düşünemedi diyerek. Biliyorsunuz 5 bin kişilik bir salonumuz var ama kapalı, gelecekte kimin tarafından çalıştırılacağı ve nasıl tasarlanacağı bilinmiyor. Keza uluslararası kongre konusunda ciddi şekilde geriledik” dedi.

İNGİLTERE’DE ARTIŞ SÖZ KONUSU

Kayıpların bugün için sayısal kayıplardan daha çok ekonomik kayıplar üzerinde yoğunlaştığını belirten Nizamettin Şen, “Gelen müşterinin harcama potansiyeli ile 2014 yılındaki müşterinin harcama potansiyelinde en az yüzde 25’lik bir kayıp var. Maliyetler açısından yüzde 40’lık bir kayıp var. Bu hesaplanmış rakamlar ve hatta bazı ülkelerden gelen paket indirimleri söz konusu olunca üstüne bile çıkabiliyor. İskandinav ülkelerinde, Danimarka’da mesela yüzde 35.51, İsveç’te yüzde 45.27 kayıp söz konusu. Bir tek artı çok ilginçtir İngiltere’de var. Gariptir, onu da vurgulamak istedim. Çok küçük bir artı ama kayıp değil. Burada en önemli ayrıntı, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkmasıyla birlikte parasının değerinin kaybolması ve otelcilerin, özellikle İngiltere’de yaptığı anlaşmalarının değer kaybetmiş para birimleriyle birlikte yapıldığı için paketlerin ucuz gelmesinden kaynaklı. Norveç’te esamemiz okunmuyor. Oradaki tur operatörlerinin de Türkiye’yi satmama gibi bir durumu söz konusu” diye konuştu. Toplantı, ATAV Geçen Dönem Başkanı Nizamettin Şen’in ANSİAD Üyelerinin soruları yanıtlamasının ardından sona erdi.

Toplantıyla ilgili detaylı bilgi için;

Ebru ÇENGELOĞLU

Basın Danışmanı

E-mail: basin@ansiad.org.tr

Tel: 0242 3120303

Fax: 0242 3215511

 
ANSİAD’DA ‘İÇİMİZDEN BİRİ’ TECRÜBELERİNİ PAYLAŞIYOR


ANSİAD’DA ‘İÇİMİZDEN BİRİ’ TECRÜBELERİNİ PAYLAŞIYOR

Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği (ANSİAD) 2017 faaliyet yılı 12’nci Olağan Toplantısı Akra Otel’de gerçekleştirildi. Toplantı Başkanlığını ANSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Erdoğan’ın yaptığı toplantı, “İçimizden Birilerinin Tecrübe Paylaşımları” başlığında yapıldı. ANSİAD Üyeleri, Yüksel Tohum A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yüksel ve Likya Şarapları Yönetim Kurulu Başkanı Burak Özkan’ın iş hayatlarını ve tecrübelerini paylaştığı toplantıya, ANSİAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Sadi Kan ve Lütfi Göbüş, Yönetim Kurulu Üyeleri, Ahmet Erdal, İlhami Sancar Topay, İlhan Karakaya, Ahmet Öztürk, Hatice Öz, Ercan Özbek ve ANSİAD Üyesi iş insanları katıldı. Toplantı, ANSİAD Başkanı Abdullah Erdoğan’ın Yüksel Tohum A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yüksel ve Likya Şarapları Yönetim Kurulu Başkanı Burak Özkan’a plaket takdiminin ardından son buldu.

Detaylı bilgi için;

Ebru ÇENGELOĞLU

Basın Danışmanı

E-mail: basin@ansiad.org.tr   

 

 12092017

TÜM HALKIMIZIN 30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI KUTLU OLSUN


BASIN BÜLTENİ                                                            

2017 / 26

TÜM HALKIMIZIN 30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI KUTLU OLSUN

Başkan Erdoğan, “1922 yılı 26 Ağustos’unda başlayıp, 30 Ağustos’ta Dumlupınar’da Mustafa Kemal’in başkumandanlığında zaferle sonuçlanan 30 Ağustos, milletimizin kurtuluş destanını zaferle taçlandırdığı tarihtir”

ANSİAD Başkanı Abdullah Erdoğan, 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajda, bağımsızlık yolunda birlik olan Türk milletinin, 30 Ağustos 1922’de yazdığı şanlı destanın birlik beraberliğimizin en güzel resmi olduğunu kaydetti. Erdoğan, “1922 yılı 26 Ağustos’unda başlayıp, 30 Ağustos’ta Dumlupınar’da Mustafa Kemal’in başkumandanlığında zaferle sonuçlanan 30 Ağustos, milletimizin kurtuluş destanını zaferle taçlandırdığı tarihtir. Tüm halkımızın 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlu olsun” diye konuştu.

İLELEBET BAĞIMSIZ VE BİR ARADAYIZ

Modern Türkiye’nin temellerinin atıldığı 30 Ağustos Zaferi’ni bizlere armağan edenlere çok şey borçlu olduğumuzu kaydeden Erdoğan, “Dünyanın en hassas coğrafyasında yaşayan Türk Milleti, bugün de Atatürk ve silah arkadaşlarına layık olma bilincinde ve kararlılığında olacaktır. Şehit kanlarıyla sulanan bu topraklarda gurur dolu geçmişinde olduğu gibi ilelebet bağımsız ve bir arada yaşayacaktır” dedi.

MİNNET VE ŞÜKRANLA ANIYORUZ

Antalya iş dünyası olarak, laikliğin ve hukukun üstünlüğünün esas alındığı bir kalkınma anlayışını güçlendireceklerinin altını çizen Abdullah Erdoğan, “Ülkemizi ileriye taşıma sorumluluğu ve gayreti içinde olduk ve olmaya devam edeceğiz. Önderliğinizde bu zaferi bize armağan eden istiklal mücadelemizin bütün kahramanlarını, şehit ve gazilerimizi şükranla anıyoruz. Ruhunuz şad olsun” diye konuştu. Bu vesileyle tüm Müslüman aleminin Kurban Bayramı’nı da kutladığını dile getiren Erdoğan, “Bayramlarımız, milli ve dini duyguların, inançların, örf adetlerin uygulanıp sergilendiği, millet olma şuurunun kuvvetlendiği günlerdir. Hep bir arada, sevgi dolu ve huzurlu nice bayramlar geçirmek dileğiyle” dedi.

Detaylı bilgi için;

Ebru ÇENGELOĞLU

Basın Danışmanı

E-mail: basin@ansiad.org.tr29082017

30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN!


“Sevgili Ata'm

Antalya iş dünyası olarak, laikliğin ve hukukun üstünlüğünün esas alındığı bir kalkınma anlayışını güçlendirerek, ülkemizi ileriye taşıma sorumluluğu ve gayreti içinde olduk ve olmaya devam edeceğiz. Önderliğinizde bu zaferi bize armağan eden istiklal mücadelemizin bütün kahramanlarını, şehit ve gazilerimizi şükranla anıyoruz.

Ruhunuz şad olsun.”
ANSİAD TANITIM FİLMİ- 2017

KURBAN BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN


Bayramlarımız, milli ve dini duyguların, inançların, örf ve adetlerin uygulanıp sergilendiği, toplumda millet olma şuurunun şekillendiği, kuvvetlendiği günlerdir. Hep bir arada, sevgi dolu ve huzurlu nice bayramlar geçirmek dileğiyle.

Kurban Bayramımız Kutlu Olsun.

Abdullah Erdoğan

Yönetim Kurulu Başkanı
MİLLET OLARAK DEMOKRASİDEN TAVİZ VERMEMELİYİZ


Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği (ANSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Erdoğan, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü için açıklamada bulundu. Erdoğan, “15 Temmuz günü yaşadığımız alçak kalkışma ve ülkeyi işgal etme girişimini püskürtmemizin 1’inci yıldönümünde 249 şehidimize Allah’ta rahmet, gazilerimize de sağlık dilekleriyle birlikte minnetlerimizi sunuyoruz. Yaklaşık 100 yıl önce istilaya uğramış olan ülkemizi Başkomutanımız Mustafa Kemal Atatürk öncülüğünde nasıl kurtarmışsak, bugünde yine Başkomutan Cumhurbaşkanımız liderliğinde büyük Türk milleti geri püskürtmüştür. Milet olarak demokrasi mücadelesinden taviz vermeden, yasama, yürütme ve yargı bağımsızlığından ödün vermeden biat kültüründen uzak, fikri hür, vicdanı hür, sorgulayan ve eleştiren bir nesil yetiştirme mecburiyetimiz vardır. Bu duygularla 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’müzü kutluyorum.” ifadelerini kullandı.

Detaylı bilgi için;

Ebru ÇENGELOĞLU

Basın Danışmanı

E-mail: basin@ansiad.org.tr
RAMAZAN BAYRAMINIZI KUTLARIZ!

19 MAYIS ATATÜRK'Ü ANMA, GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI KUTLU OLSUN!


19 MAYIS ATATÜRK'Ü ANMA, GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI KUTLU OLSUN!
ANSİAD ‘İŞ FİKRİ’ YARIŞMALARINDAN YATIRIMCI KARŞISINA


BASIN BÜLTENİ                  

2017 / 23

ANSİAD ‘İŞ FİKRİ’ YARIŞMALARINDAN YATIRIMCI KARŞISINA

Girişimcilere uluslararası ek yatırım ve networking fırsatı sunan, dünyanın en büyük "Melek Yatırımcı Ağı" Keiretsu Forum Türkiye'ye kurumsal üye olan ANSİAD, Girişim Tarama Toplantıları'nı Antalya’ya taşıdı.

Bölge ekonomisine “Melek Yatırımcılık” kavramlarının öğretilmesinde gönüllü ve potansiyeli olan melek yatırımcı adaylarını girişimcilerle buluşturmak adına, girişimcilik ekosisteminin en önemli ayağını oluşturan Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği (ANSİAD), Keiretsu Forum ortaklığında bir etkinliğe imza attı. ANSİAD Girişimcilik Günleri kapsamında gerçekleştirilen ‘İş Fikri’ yarışmalarında startuplarını tamamlayan 6 proje ‘Melek Yatırımcılar’ ile buluştu. İş fikirlerini yatırımcılara sunan 6 proje sahibi girişimci, iş insanları, mentörler, yatırımcılar ve ‘Melek Yatırımcı Ağı’ üyesi iş insanlarıyla projelerini buluşturarak projelerine katkı sağladı. Toplantı Başkanlığını ANSİAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sadi Kan’ın gerçekleştirdiği toplantıya, Keiretsu Forum Türkiye Genel Müdürü Can Methson, Keiretsu Forum Üyeleri & Melek Yatırımcıları, Intel Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Tunç Özgül ve IHS Kurumsal A.Ş Kurucusu Emre Sayın, ANSİAD Geçmiş Dönem Başkanı ve Melek Yatırımcı Mustafa Talat Sözen, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Antalya Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Hasan Ulaş Yıldırım, Yörük Sanayici ve İşadamları Derneği (YÖRSİAD) Yönetim Kurulu Üyesi Kerem Ersuna, Antalya İşadamları Derneği (ANTİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Musa Saraç, Antalya Genç İşadamları Derneği (ANTGİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Volkan Barutçu, Keiretsu Forum Üyeleri Orçun Açan ve Nezih Hacıalioğlu katıldı.

BAŞARILI ÇIKTILARIN SONUCUNU ALIYORUZ

Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren ANSİAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sadi Kan, “ANSİAD Girişimcilik Komitesi olarak, çalışma ve etkinliklerini 12 aya yaydığımız Girişimcilik Günleri’ni, bizimle birlikte 4 üniversite ve 20’ye yakın dış paydaş ile yürütüyoruz. Bu etkinliklerle üniversite öğrencilerini ‘Fikir Kapmları’ ile fikirlerine katkı koyacak şekilde destekliyor, aldığımız başarılı çıktıların sonucu olarak bugün,  Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği ve Keiretsu Forum olarak demoday etkinliğimizi gerçekleştiriyoruz” dedi. Kan, “Kasım 2016 yılında Keiretsu Forum İstanbul’a kurumsal üyelik gerçekleştiren ANSİAD, Antalya’da oluşturulan “Melek Yatırımcı Ağı” temsilciliğini de üstlenmektedir. ANSİAD Girişimcilik Komitesi 2017 çalışma hedefleri içerisinde yer alan etkinlikte, startuplarını tamamlamış, farklı endüstri ve sektörlerden altı girişim sunumunu bugün gerçekleştirecektir” diye konuştu.

ANSİAD GİRİŞİMCİLERİ PROJELERİNİ ANLATTI

ANSİAD Girişimcilik Günleri, ‘İş Fikri’ yarışmalarında startaplarını tamamlayan 6 projenin sunumunna ilk olarak 2016 ANSİAD 14. Girişimcilik Günleri ‘4. İş Fikri Yarışması’ birincisi Sultan Aras’ın ‘Misol Ameliyat İpliği Üretim Firması’ ile başlandı. Mühendis Sultan Aras ve Proje Üyesi Ufuk Elibüyük’ün gerçekleştirdiği sunumda, kök hücre ile modifiye edilen ısırgan otu liflerinden ameliyat ipliği projesi anlatıldı. Ardından, Akdeniz Üniversitesi Girişimcilik ve İş Geliştirme Merkezi AKGİM’in, TÜBİTAK1601 projesi kapsamında düzenlediği “Fikir Çatısı Proje Yarışması” birincileri Kemal Sığırcı, Emir Yiğit, Hakan İlhan’ın Türkiyedeki e-Spor severlere medya ve ürün tedariki sağlamak için planladığı e-SporTurkiye.com sunumu gerçekleştirildi. Antalya Teknokent A.Ş.’nin bünyesinde startup aşamasındaki projelerin sahipleri, Solitsan Mühedislik Enerji Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi Genel Müdürü Barış Açıkgöz’ün ‘Lityum İyon Akü Paketi Tasarımı ve Üretimi’ projesi ve yüksek hızda ve doğrulukta görüntü işleme yöntemi ile çalışan ‘Tohum Sayma Makinasının’ fikir sahibi Hakan Aktaş sunumları gerçekleştirildi. ANSİAD 13. Girişimcilik Haftası kapsamında ‘Fikrimden Girişim Çıkar’ sloganıyla yola çıkılan ve 2015 yılında düzenlenen ‘3. İş Fikri Yarışması’ birincisi, 2016 yılı ‘4. İş Fikri Yarışması’ üçüncüsü Çağdaş Kızıl, ‘Grafen Temelli Enerji Depolama Ürünleri’nin sunumunu gerçekleştirdi. Son olarak, 2014 ANSİAD 12. Girişimcilik Haftası, ‘2. İş Fikri Yarıçması’ birincisi Dr. Hasan Basri Savaş’ın ‘Deselürize ve Demiralize Kemik doku Matriksi Elde Edilen Hastalarda Doku Grefiti Olarak Kullanımı’ projesinin sunumu yapıldı. Kapanışta konuşan ANSİAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sadi Kan, “Bir demosunu gerçekleştirildiğimiz etkinliği sonbaharda Keiretsu Forum ile birlikte ‘Girişim Tarama Toplantıları’ olarak Antalya’ya taşıyacağız” dedi. Keiretsu Forum Türkiye Genel Müdürü Can Methson, “Antalya’dan bu denli güzel projelerin çıkması bizi heyecanlandırdı. Beklentilerimizin çok çok üzerinde fikirler ve çalışmalar olduğunu söyleyebilirim. Önümüzdeki yıllarda Antalya adına daha güzel etkinlikelrde buluşacağımıza inanıyor, ANSİAD’a bize bu fırsatı sunduğu için teşekkür ediyoruz” dedi. Konuşmaların ardından final sorularıyla etkinlik sona erdi.

Detaylı bilgi için;

Ebru ÇENGELOĞLU

Basın Danışmanı

E-mail: basin@ansiad.org.tr  

 

 08062017

20.10.2017- ANSİAD Yönetim Kurulu Üyeleri ve Sektör Başkanları, üyelere yönelik nezaket ziyeretleri kapsamında Antalya OSB’de ANSİAD üyesi sanayicilerle bir araya geldi

18.10.2017- ANSİAD 7. Kahvaltılı Toplantısı’nın konuğu, Antalya Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Solmaz oldu.

14.10.2017- ANSİAD'dan 17 kişilik heyet, 'ANSİAD Bursa İş Gezisi' kapsamında Bursa’da iş insanlarıyla bir araya geldi.

16.10.2017- ANSİAD Sağlık, Eğitim ve Hizmet Sektörü projesi olarak hayata geçirilen ‘Küçük Felsefe Okulu’ ilk mezunlarını vererek, ikinci dönem derslerine hazırlanıyor

10.12.2017- ANSİAD Yönetim Kurulu Üyeleri ve ANSİAD üyesi iş insanları, Bursa Sanayici ve İşadamları Derneği (BUSİAD)’ne nezaket ziyareti gerçekleştirdi

10.10.2017- ANSİAD 14. Olağan Toplantısı'nın konuğu CHP Milletvekili, Ekonomist ve İktisatçı Doç .Dr. Selin Sayek Böke oldu.

05.10.2017- ANSİAD Yönetim Kurulu Üyeleri, AKP İl Başkanı Av. Rıza Sümer'i makamında ziyaret etti.

27.09.2017- ANSİAD Girişimcilik Komitesi paydaşlarla bir araya geldi.

26.09.2017- ANSİAD 13. Olağan Toplantısı'nın konuğu, Dünya Gazetesi Ekonomi Yazarı Uğur Civelek oldu.

20.09.2017- ANSİAD 6. Kahvaltılı Toplantısının konuğu Nizamettin Şen oldu

13.09.2017- ANSİAD Yönetim Kurulu Üyeleri YÖREX Fuarı açılışına katıldı

12.09.2017- ANSİAD Olağan Toplantısı, Mehmet Yüksel ve Burak Özkan'ın sunumuyla 'İçimizden Birinin Tecrübe Paylaşımları' olarak gerçekleştirildi

16.08.2017- ANSİAD Yönetim Kurulu Üyeleri, ATSO Başkanı Davut Çetin'i makamında ziyaret etti

16.08.2017 ANSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Erdoğan ve Sağlık, Eğitim ve Hizmet Sektörü üyeleri, İl mİlli Eğitim Müdürü Yüksel Arslan'ı makamında ziyaret etti.

19.06.2017- Antalya Vergi Dairesi Müdürü'nden ANSİAD'a ziyaret

ANSİAD 23. AKDENİZ TOPLANTISI- TÜRKİYE CUMHURİYETİ DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU

ANSİAD 10. OLAĞAN TOPLANTISI'NIN KONUĞU CHP ANTALYA MİLLETVEKİLİ DENİZ BAYKAL

ANSİAD 10. OLAĞAN TOPLANTISI'NIN KONUĞU DENİZ BAYKAL - KANAL D- 2017

ANSİAD 10. OLAĞAN TOPLANTISI'NIN KONUĞU DENİZ BAYKAL - NTV- 2017

ANSİAD 10. OLAĞAN TOPLANTISI'NIN KONUĞU DENİZ BAYKAL - HALKTV- 2017

ANSİAD 10. OLAĞAN TOPLANTISI'NIN KONUĞU DENİZ BAYKAL - CNNTÜRK- 2017

14.04.2017 ANSİAD 5. OLAĞAN TOPLANTISI'NIN KONUĞU ÇETİN OSMAN BUDAK OLDU

28.02.2017 ANSİAD 4. OLAĞAN TOPLANTISI'NIN KONUĞU MENDERES TÜREL OLDU

23.12.2017- ANSİAD'IN DEVLET OKULLARINDA AKUSTİK İYİLEŞTİRME PROJESİ TANITILDI